Gyurcsány Ferenc sportminiszter tegnap tájékoztatón jelentette be: a vizsgálat lezárult, megállapította, hogy az állami sportvagyon kezelése felelőtlen, nem elég hatékony. A miniszter szerint a Sportfolió hiánya évente több milliárd forint, amelynek ellentmond, hogy az ÁSZ-vizsgálat szerint három év alatt egymilliárd forint veszteséget halmozott fel. Ennek ellenére az átszervezés és a korszerűsítés elengedhetetlen: Gyurcsány Ferenc bejelentése szerint a 240 fős vezetői-irányítói gárda létszámát 55 fővel csökkentik, ami évente 200 millió forintos megtakarítást jelenthet. Az átalakítás nem veszélyezteti az olimpiai felkészülést, amelynek végére elkészül az állami sportvagyon hosszú távú hasznosítású terve, amelynek a lényege: az állam csak azokat a létesítményeket üzemelteti, amelyek nem csupán helyi vagy egyesületi, hanem nemzeti érdekeket is szolgálnak. Ezért a jövőben is támogatják, sőt fejlesztik az olimpiai sportcentrumokat, így például a Puskás Ferenc-stadiont és a tatai edzőtábort. A sportvezetés szándéka szerint viszont nem akarják a jövőben finanszírozni az öt fővárosi, korábban kiemelt sportegyesület létesítményeinek a fenntartását, amely évente sok millió forint veszteséget jelent. Jelenleg egyedül az Újpestnek van szerződése a létesítmény használatára, eszerint az éves bérleti díj ötmillió forint, de még ezt a csekély összeget sem fizette meg a klub. A Ferencvárossal, a Honvéddal, a Vasassal és az MTK-val már folynak a tárgyalások, megállapodás azonban eddig nem született, mert az egyesületek nem tudnak a használatért több tíz millió forintot fizetni évente. Gyurcsány Ferenc szerint nincs kőbe vésbe, hogy Budapesten szükség van öt egyesületi stadionra, így megítélése szerint az is elképzelhető, hogy a Honvéd vagy a Vasas az Üllői úton fogja játszani a mérkőzéseit, az utánpótlásnak pedig állami támogatással pályát bérelhetnek.
Felvetettük, hogy a jelenlegi csődért a sportvezetés is felelős, hiszen a Sportfolió még 2001-ben is 1,9 milliárd forint állami támogatást kapott. Azóta a megnövekedett feladatok – Honvéd-létesítmények, szegedi vízicentrum – ellenére az összeg nem nőtt, hanem csökkent, az idén mindössze 800 millió forint. Beigazolódni látszik az a hír, hogy a sportvezetés szándékosan teremt csődöt, hogy felélje az állami sportvagyont. Ennek első részeként négy létesítményt értékesítenének: egyet vidéken és hármat a fővárosban (a Lejtő utcai medencét és teniszpályát, a Fehér úti lőteret és futballpályát, valamint a Könyves Kálmán és Gyáli út sarkán levő területet). Elgondolkoztató, hogy míg a korábbi kormány stadionrekonstrukciós programot indított el, jégcsarnokot, sportcsarnokokat épített, addig jelenleg már az állami létesítmények üzemeltetésre sincs pénz.
***
MEGEGYEZÉS.
Megszületett a megegyezés a labdarúgó NB I/B-ben sereghajtó Dunaújváros FC és a csapat otthonául szolgáló stadiont üzemeltető Dunaújvárosi Komplex Kft. között arról, hogy utóbbi a teljes tavaszi szezonra biztosítja a pálya és az öltöző használatát az együttesnek. A szolgáltatási szerződést Andics József, a DFC társtulajdonosa és Burián Imre, a kft. ügyvezető igazgatója is ellátta kézjegyével.
Sorra támadják a kereskedelmi hajókat a húszik + videó
