Építés helyett csak bővítés

L É T E S Í T M É N Y Budapest évtizedek óta vár egy korszerű, vízilabda-, úszó- és műugró-világverseny lebonyolítására is alkalmas vízi centrumra. Egy évvel ezelőtt még úgy látszott, hogy a 2006-os Európa-bajnokságra ez megvalósulhat. A szép terv először átalakult, három részre osztódott, majd a Medgyessy-kormány hatékony gazdaságpolitikájának eredményeképpen elveszett, s csak a Hajós Alfréd sportuszodát bővítik ki.

Salánki Miklós
2004. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2006-os úszó Európa-bajnoksággal kapcsolatos létesítményfejlesztés alakulása kitűnően jellemzi a jelenlegi sportvezetés munkáját: még mindig hátrafelé mutogat, miközben az egyetlen jelentős építési tervét sem tudja megvalósítani. A szomorú történet köztudomású: tavaly júliusban Gyurcsány Ferenc sportminiszter bejelentette, hogy egy nagyból három kicsi lesz, a 7,5 milliárd forintos uszodaberuházás helyett kibővítik a Hajós Alfréd uszodát, korszerűsítik a Spartacus Kőér utcai létesítményét, Lágymányoson pedig felépítenek egy, a Komjádinál nagyobb és korszerűbb uszodát. Ez a terv az év elején ismét módosult, a Draskovics takarékossági csomag egyik áldozata az uszodafejlesztés lett, amelynek idei költségét 1,8 milliárdról 400 millió forintra csökkentették. Ez azt jelenti, hogy a három tervből mindössze egy valósulhat meg, a Hajós Alfréd uszoda bővítése, amelynek a tervpályázatát már meghirdették. Görözdi Györgytől, a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium miniszteri biztosától megtudtuk, hogy az előzetes terv ismét módosult. A Nemzeti Sportuszoda 50 méteres medencéjét ugyanis úgy akarták lebontani és 10 pályásra bővíteni, hogy az építkezés alatt a vízilabdázók és az úszók az addigra már elkészült 50 méteres medencét használhatták volna a Kőér utcai uszodában. A Spartacus műhelyének a korszerűsítése viszont anyagi okok miatt késik, ezért olyan megoldást kerestek, amely nem akadályozza a válogatottak felkészülését. Így jött a képbe az uszoda melletti állami tulajdonban lévő sportpálya, amelynek a Pénzügyminisztérium a vagyonkezelője, s amelyen jelenleg teniszpályák találhatók. Görözdi György elmondta, hogy a tárgyalások eredményesek voltak, a pénzügyi tárca ingyen lemond a teniszpályákról, amelyek helyén megépülhet a tízpályás, három méter mély, s így műúszásra is alkalmas medence. Ezer férőhelyes lelátó lesz a medence mellett, amely 5000 fős mobil lelátóval bővíthető. Ezenkívül elkészül egy szabadtéri műugrómedence és -torony is. A miniszteri biztos szerint ha minden az előzetes ütemterv szerint alakul, akkor már őszszel elkezdődhet az építkezés a szigeten, amelynek a költsége az indokolt műszaki fejlesztésekkel együtt 2,1 milliárd forint lehet.
Ha ez az újabb terv már nem változik és megvalósul, akkor bizonyára megfelelő létesítményben bonyolítják le az Európa-bajnokságot Budapesten. Sokkal jobban, mint a nálunk gazdagabb Ausztriában rendezett Eb-t 1995-ben, ahol egy bécsi strandon vetélkedtek Európa legjobbjai. Felmerül persze a kérdés, hogy érdemes-e egy kis kontinensbajnokságra – ahogyan Szécsi Tamás mesteredző nevezte az Eb-t – milliárdokat áldozni úgy, hogy a főváros uszodahelyzete ne javuljon lényegesen. Mert a budapesti Eb egyik haszna éppen az lehetett volna, ha végre felépül egy modern vízi centrum. Az állam a Hajós Alfréd uszoda rekonstrukciójára 1998 és 2000 között 2,5 milliárd forintot áldozott. Korszerűsítették az 1999-es budapesti öttusa-világbajnokságra, majd a 2001-es vízilabda Európa-bajnokságra is. Ha a 2,5 milliárdot összeadjuk a mostani 2,1 milliárddal, akkor a kapott összegből már valóban megépíthető lett volna jól megközelíthető helyen egy modern uszodaközpont Budapesten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.