MÁV: tolatás, ami több mint kitolás…

-SPORTPOLITIKA- Kétségbeesett kiáltásoktól hangos a magyar sport, amely az egyik legsúlyosabb gazdasági válságát éli. Micsoda ellentmondás: miközben az elmúlt években a sportminisztérium létszáma a duplájára emelkedett, az állami támogatás nőtt, addig a legsikeresebb egyesületek is súlyos anyagi gondokkal küzdenek. Előfordulhat, hogy a Bp. Honvéd felszámolását a csütörtöki közgyűlésen mondják ki, az 1911-ben alapított BVSC pedig lassan belehal a túlélési harcba, amely már tíz éve tart.

Munkatársainktól
2004. 03. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma már boldog békeidőként emlegetik a BVSC-nél a hetvenes–nyolcvanas éveket, amikor még építkeztek is a Szőnyi úton, a kilencvenes évek elejétől azonban fokozatosan „kitolatott” a MÁV az egyesület támogatásából. Ezt jól jelzi, hogy az egyesület tavalyi 300 millió forintos költségvetéséből csak 40 millió volt a MÁV része – igaz, a több milliárd forintos sportlétesítmények üzemeltetésére 140 millió forintot költött.
A jelenlegi súlyos helyzetet bizonyítja, hogy március elején leváltották Hipszki Mihály ügyvezető elnököt, utódja az a Kiss László lett, aki egy elnökségi határozatra hivatkozva kitért a nyilatkozat elől. A rémhírek ellenére a BVSC vezetése még reménykedik, hisz abban, hogy a veszteséges MÁV nem engedi el teljesen a vasutasegyesületek kezét, és a Szőnyi úti létesítményekre nem kerül lakat, amely azt jelentené, hogy az egyesület 1300 sportolója az utcára kerül.
Itt vannak rögvest a pólósok.
A klub zászlóshajói, élükön a saját nevelésű olimpiai bajnokkal, Szécsi Zoltánnal. No meg a kft.-ként működő szakosztállyal, annak vezetőjével, felelősével, mozgatórugójával, a montreali hőssel, Gerendás Györggyel. Azzal a fanatikus edzővel, akiből rengeteget kivesz a jelenlegi állapot, a rengeteg lóti-futi, az életben maradásért folyó harc. Bizony, ha így folytatódik, búcsút inthet a minőségi vízilabda Zuglótól.
S talán Egerben köt ki?
Nem véletlenül említjük a hevesi várost: információink szerint ugyanis nem kizárt a költözés! A felvetéssel kapcsolatosan Gerendás így válaszolt: „Hallottam róla, sőt olvastam az interneten…”
A diplomatikus (árulkodó?) reakció mellett persze volt mondanivalója a szakembernek, aki lassan a paragrafusok, szerződések témakörében is oly otthonosan mozog, mint a medencék partján. Amint megtudjuk tőle, a kormányváltást követően egyszer találkozott a MÁV vezérigazgatójával, aki akkor kijelentette: fontos a cégnek a sport, a BVSC, s annak egyik legeredményesebb, legnagyobb tömegeket vonzó szakosztálya. Ehhez képest most ott tartunk, hogy az idei évet nézve nullára zsugorodott a támogatás. Pedig három esztendeig is csupán a szerződésben rögzített tételnek a minimális részét, egyharmadát kapták meg…
„Április elsején lesz egy éve, hogy hosszú idő után újra kapcsolatba lépett velünk a MÁV. Kaptunk egy levelet, amelyben időpontot kértek a meglévő szerződések felülvizsgálatára. Annak rendje és módja szerint válaszoltuk, azóta semmi. Mit mondjak, furcsa magatartás – így az olimpiai bajnok, akinek a tehetetlenség fáj a legjobban. – Nem vagyok hülye, tisztában vagyok a problémákkal, ám akkor sem ez a megoldás. Sokkal sportszerűbb volna, ha valaki kiállna a klub elé, és feketén-fehéren kimondaná, mi várható a jövőben.”
Gerendás szavaival egyetért az összes szakosztály vezetője, akik már-már lehetetlen körülmények között (lassan fogadásokat lehetne kötni például arra, hogy vajon mikor dől össze az asztaliteniszezők csarnoka) öregbítik a klub hírnevét a nagyvilágban. Mindannyian várnak, várnak és várnak, hátha a MÁV nagy hirtelen változtat a koncepcióján. Vagy úgy is fogalmazhatunk: lép valamit egyáltalán.
A vasutasklub megmentésének egyik élharcosa a kilencvenéves Nedeczky László, aki 1949-ben Elek Ilonával megalapította a BVSC vívószakosztályát, amely azóta rendkívül eredményesen működik, olimpiai és világbajnokokat nevel. Az idős sportvezető harciassága, klubszeretete ugyan a régi, de elmondása szerint a csatában elmaradtak tőle a társak. Megítélése szerint a legnagyobb baj az, hogy a vasutasvállalat jelenlegi vezetése nem tekinti szívügyének a sportot.
Tavaly a BVSC is kapott gyorssegélyt, amely viszont csak tűzoltásra volt elég, hosszú távra nem jelentett megoldást. El kellene végre dönteni: Magyarországon szükség van-e egyesületi sportra, amelyben biztosított a fiatalok rendszeres sportolása. Vitathatatlan, hogy ez a gazdasági csődhelyzet nem Gyurcsány Ferenc sportminiszter vezetése alatt alakult ki, az viszont több mint cinikus, hogy miközben az egyesületek súlyos anyagi helyzetbe kerültek, az állami sportvagyont a rozsda marja, a sportvezetés az építkezésről beszél.
A több mint egy évtizede megszakítások nélkül a BVSC-ben dolgozó Gerendás György nem véletlenül mondta: „Már tudom, hogy igaz a mondás, miszerint a remény hal meg utoljára. Igaz, mert mi hamarabb meg fogunk…”
***
A válasz látlelet.
A Magyar Nemzet kérdés e: A MÁV az idén mennyivel kívánja támogatni a BVSC-t és a többi vidéki vasutascsapatot? Stromajer Andrea, a MÁV kommunikációs igazgatója: „Jelenleg még nincs elfogadott támogatási politika, valamint a sportráfordítások felhasználható keretének jóváhagyását illetően még az alapító engedélye is szükséges. A MÁV támogatási politikája több alternatívát kínál. A döntés meghatározza majd, hogy az ajánlatok valamelyike vagy egy újabb alternatív megoldás fogja a politika alapját képezni. Nemcsak a BVSC-t, de a többi egyesületet is közpénzből támogatjuk. Éppen az adófizetők pénzének elfogadható és átlátható felhasználása érdekében tettünk intézkedéseket első ízben a MÁV életében, és alakítottunk ki egy koncepcionális keretet a támogatásokat érintő politikára. Ettől függetlenül figyelemmel vagyunk a MÁV hagyományaira, az elért sportértékekre.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.