Szembesítés a tervekkel

-SPORTPOLITIKA- Naponta szembesülhetünk az MSZP jóléti rendszerváltásával, a program eredményeivel – a magas inflációval, a növekvő szegénységgel és a reálbérek csökkenésével. Persze az MSZP nem olyan kis párt, amely a sportban ne tudott volna szintén nagyot ígérni. A két éve elkészült Javaslatok a sportprogramhoz című dokumentum (dátuma: 2002. január 11.) néhány pontját szembesítettük a valósággal most, a kormányzás félidejében.

2004. 03. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az irat alcíme is sokat mond: Magyarország maradjon, vagy inkább legyen ismét sportnagyhatalom! Alatta, zárójelben: „Három és fél év alatt a kormány mindent megtett ez ellen.” A szerző tévesen használta a múlt időt, ez alább is kiderül.
Az első ígéret: „Az egyesületek, klubok támogatását megnégyszerezzük. A versenyszerűen sportolók juttatásainak, adóterheinek fedezetét teljes egészében biztosítjuk az egyesületek számára, s így nem halmozódhatnak fel köztartozások a sport területén.”
Nos, a jelenlegi helyzetet jól tükrözi a Magyar Olimpiai Bizottság idei első közgyűlése, amelyen Pazár Sándor, a Sportegyesületek Országos Szövetségének képviselője elmondta, a mai magyar sportéletben a legtöbbet használat kifejezések: katasztrofális helyzet, túlélés, válságmenedzselés, csődhelyzet, ellehetetlenülés. Az egyesületek döntő többsége fizetésképtelen, a csőd szélén áll, több hónapja nem tudja teljesíteni a versenyzőkkel és az edzőkkel kötött szerződési kötelezettségeit. Csötönyi Sándor, a Magyar Ökölvívó-szövetség elnöke is nagyon súlyosnak ítélte meg a jelenlegi helyzetet, véleménye szerint a minisztérium jelentősen felduzzasztott apparátusa sok pénzt emészt fel, miközben az állami feladatok ellátására, az egyesületek támogatására nem jut elegendő pénz.
Az ígért négyszeres állami támogatás hallatán Markovics László, a Vasas ügyvezető elnöke nem meglepődött, hanem nevetett kínjában: „Tudomásom szerint az elmúlt esztendőben a magyar versenysport különböző csatornákon kétmilliárd forint állami támogatást kapott, a Vasasnak 29 millió forint jutott, s ebből kellene 18 szakosztályt fenntartanunk. A jelenlegi támogatási rendszer ellentmondását bizonyítja, hogy még egy olyan eredményes olimpiai sportágban is, mint a vízilabda, rendkívül aránytalan az állami segítség. A Vasas férfi és női szakosztályának éves költségvetése 200 millió forint, amelyből az idén, az olimpia évében, 4,7 millió a központi támogatás. Erre az évre az egyesületünk összesen 25 millió forintot remélhet, a Vasas költségvetése viszont 700 millió. A jövőben az is gondot jelenthet, hogy a Sportfolió Kht. meg akarja szüntetni létesítményeink üzemeltetését.”
Jóny István, az MTK ügyvezető elnöke a két évvel ezelőtti MSZP-s javaslattal kapcsolatban elmondta, hogy amikor a kormányváltás után 2002-ben Jánosi György sportminiszter jelentős emelkedést ígért, az MTK több sportolóval és edzővel kötött szerződést. Az utóbbi két évben kiderült, hogy a támogatás nem nőtt, tavaly mindössze 22 millió forintot kaptak, ebből szinte lehetetlen a nemzetközi szintű munka. A jelenlegi támogatási rendszerben a magyar sport szép lassan elhalhat.
Második ígéret: „Megépül a szakszövetségeknek helyet adó új, központi székház, melynek működését központi forrásból finanszírozzuk. A Fidesz az építést ugyan már megígérte, de a működtetést még nem.”
Gyurcsány Ferenc sportminiszter februárban ünnepélyes keretek között letette a Magyar Sport Házának alapkövét, s bejelentette: a szövetségeknek négyzetméterenként 9,5 eurós bérleti díjat kell fizetniük a használatért. Ezzel tovább nőhetnek a szövetségek amúgy is jelentős anyagi gondjai.
Harmadik ígéret: „A Magyar Olimpiai Bizottság támogatását megduplázzuk, az olimpiai műhelyekre legalább évi egymilliárd forintot fordítunk.”
Ezen a területen valóban történt növekedés, de természetesen a MOB támogatása nem duplázódott meg. A MOB 2002-ben 1,204, 2003-ban 1,573, az idén pedig 1,843 milliárd forint állami támogatást kapott.
Negyedik ígéret: „A sportági szakszövetségek támogatását megnégyszerezzük. Központi forrásból biztosítjuk a válogatottak mellett dolgozó edzők versenyképes jövedelmét, így akadályozzuk meg a külföldi kivándorlásukat.”
A versenyképes jövedelem helyett az olimpiai sportágakban az egyesületi edzők többsége minimálbérért dolgozik; ha nem kapnának a Wesselényi alapítványtól kiegészítést, akár éhen is halhatnának. Természetesen sem a szövetségek, sem az egyesületek nem kapnak az edzők számára központi forrásból plusztámogatást. A szakszövetségek állami támogatása is nagyon kis mértékben emelkedett, sőt akadnak olyan eredményes sportágak, ahol az idén kevesebb pénzt kaptak, mint négy évvel ezelőtt.
Ötödik ígéret: „A világversenyek sorát pályázzuk és rendezzük meg, ezzel is bizonyítva az olimpiai pályázatunk komolyságát.”
Ebből a szép tervből eddig szinte semmi nem lett, az olimpiai pályázat is már csak szép emlék. Az utóbbi két évben a magyar sportnak egyetlen sikeres pályázata a 2006-os úszó Európa-bajnokság volt.
Az összehasonlítás végén újra idézzük az irat alcímét – „Magyarország maradjon, vagy inkább legyen ismét sportnagyhatalom!” – amellyel egyetértünk.
Csak a tetteket hiányoljuk.

***

Öndicséret.
A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium sportügyekért felelős helyettes államtitkára, Füleky András szerint az új sporttörvénynek több az erénye, mint a gyengesége. A Városházán rendezett fórumon Sárközi Tamás jogászprofesszor vitaindítójában elmondta: az általa vezetett bizottságnak az volt az alapvető törekvése, hogy a technikai hibákat kijavítsák, s a megvalósítás 80 százalékban sikerült is. A sporttörvény átalakításához kapcsolódó politikai vita azonban nem tett jót. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.