Mondhatni, vitorlázó nagyhatalom vagyunk, elvégre januárban Majthényi Szabolcs és Domokos András újra világbajnok lett repülő hollandiban, februárban pedig előbb jött Wossaláék vb-ezüstje, majd az európai szövetség nekünk sikeres tisztújítása. Emellett két egység, a szörfös Gádorfalvi Áron, és a 470-eseknél Weöres Márta és Payr Anna kvalifikálta magát az athéni olimpiára. Mindehhez kéretik figyelembe venni, hogy tengerünk nincs, ami ebben a sportágban valódi hátrány.
Wossala urat két esztendőre választották meg elnöknek, az alapszabály szerint az időtartam kétszer két évvel meghosszabbítható, tehát a legjobb esetben hat esztendeje van arra, hogy nyomot hagyjon maga után. „Ne szaladjunk előre, egyelőre két évem van, az is sok mindenre elég” – állítja az elnök, aki azt mindenképpen el szeretné érni, hogy a sportág képviselete markáns legyen mindenütt, például az Európai Unióban is.
„Kétségtelen, az unió nem a sportra szerződött – magyarázza Wossala –, de arra is figyel. Főként akkor, ha az illetékesek látják, hogy a vízparton az egység az úr, de valamennyi ország képes érvényesíteni az érdekeit.” Ami annyit jelent, hogy a versenyidőpontokról, az aktuális szabályokról, a rendezés körülményeiről mindenki pontos képet kap, a szakemberek pedig sok helyütt megfordulhatnak.
Az európai testület vezetése azért (is) rang, mert a sportágban Európa dominál, a világszövetséget alkotó országok 65 százaléka európai. Wossala megválasztása pedig azért (is) siker, mert 1945 után egészen 1998-ig a kelet-európaiak legföljebb megfigyelőként vehettek részt az európai szövetség munkájában.
Wossala nem tart attól, hogy szétaprózza az erejét azzal, hogy versenyez is. „Akármit teszek elnökként, az végül mindig a vitorlázók bőrén csapódik le, ezért kifejezetten jó, hogy mindkét oldalon van dolgom. A mi sportunk egész életen át űzhető, ezért nem szükségszerű, hogy a hivatal és a gyakorlat között nagy legyen a távolság” – mondja, miközben hangsúlyozza, hogy elsősorban a szolgáltatások nívóján szeretne javítani, azaz a versenybírók küldését, a szabályok szigorú betartatását éppen úgy felügyelni kívánja, mint az európai szövetség képviseletét a nemzetközi testületben, és megfordítva. Emellett szeretné elérni, hogy legyen nyitottabb a sportág, kapjanak, és kaphassanak egyre többen kedvet a vitorlázáshoz.
A kérdésre, szerepet játszhatott-e a megválasztásában az, hogy civilben sikeres üzletember, széttárja a kezét: „Nem hiszem. Legföljebb az számíthatott, hogy megengedhetem magamnak: ott legyek a fontosabb versenyeken, segítsem a
soling-világszövetség munkáját, a stabil hátterem miatt pedig mindig bátran kinyithattam a számat, magabiztosan érvelhettem.”
Wossala örül annak, hogy éppen akkor érte a megtiszteltetés, amikor a magyar szövetség 75 éves, s akkor, amikor olimpia lesz a nyáron. „Két kvótánk már van, ez sem kevés, de remélem, lesz még egy-kettő. Elsősorban a finn dingis Hajdú Balázsban bízom, és a 470-esekben. Mert hiába viszem én sokra, a legtöbbet az ér, ha a versenyeken, a sikereink jóvoltából beszélnek rólunk, magyarokról” – állítja Wossala György.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
