Végveszélyben a Bp. Honvéd

-SPORTPOLITIKA- Ez nem riogatás, hanem a szomorú valóság, a több mint egy évszázada eredményes magyar sport legfontosabb bázisai kerültek kritikus helyzetbe. Ha a MÁV szándéka szerint kivonul a magyar sportból, s nem üzemelteti a létesítményeit, öt egyesület ötezer sportolója kerülhet az utcára. A magyar sport büszkesége, az egyik legeredményesebb egyesülete, a Bp. Honvéd is az életben maradásért küzd – egyre kevesebb eséllyel.

Salánki Miklós
2004. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sportminisztérium szerint 2004 a tervezés, az építkezés éve lesz, de ennek még a halvány jele sem látható, sőt, úgy néz ki, hogy az athéni olimpia után a klubok temetésének az időszaka következik. Az egyik áldozat a Bp. Honvéd lehet, amely mögül fokozatosan kihátrált a Honvédelmi Minisztérium (HM), s másfél éve a fennmaradásért küzd. Az elmúlt évben a magyar olimpiai bizottság és a sportminisztérium is segített, a 40 millió forintos rendkívüli segély néhány hónapra megoldotta a fővárosi egyesület gondját. Tavaly a HM még 30 millió forintos szerződéssel segítette az egyesületet, ebben az évben viszont már végleg hátat fordított annak a klubnak, amelynek tizenegy szakosztályában 1800-an sportolnak, s közülük 27-en készülhetnek az athéni olimpiára.
– Még beszélni is fájdalmas arról, hogy egyesületünk az elmúlt hónapokban olyan helyzetbe került, hogy megszűnhet – magyarázta Kunszt Gábor, a Honvéd ügyvezető elnöke. – A MOB-tól kapott ez évi állami támogatást csak versenyzőink olimpiai felkészülésére fordíthatjuk, és így az egyesület fenntartására nincs pénzünk. A helyzet annyira súlyos, hogy csütörtökre összehívtuk a közgyűlést, amelynek döntenie kell a jövőről.
Kunszt Gábor annyira kilátástalannak ítéli meg a helyzetet, hogy reális a veszélye annak: az egyesületet a jelenlegi formában nem tudják együtt tartani. Ráadásul az idén a létesítményeiket fenntartó Sportfólió Kht. pénzt követel az üzemeltetésért. Az elnök meglátása szerint, ha felszámolják a nagy múltú egyesületet, akkor a jelenlegi remény szerint a kajak-kenu, a vízilabda-, a cselgáncs- és talán a vívószakosztály állhat meg önállóan a lábán. Kunszt nem titkolja, a békés megoldás híve, s úgy tűnik, belefáradt a szélmalomharcba.
Móna István viszont határozottan állítja, nem szabad beletörődni a Honvéd halálába, hanem továbbra is harcolni kell az életben maradásáért. Az olimpiai bajnok öttusázó – aki 1955-től a Honvéd versenyzője volt, majd a vívószakosztály vezetője lett – elmondta, hogy az egyesületük a magyar örökség része, amelyet mindenáron meg kell menteni. Mert az nem lehet, hogy például olyan világhírű műhely, mint a Honvéd-LNX vívószakosztálya, megszűnjön, hiszen ez nem csupán a magyar sport értéke.
Sajnos a Honvéd helyzete nem egyedi, Csigó Szabolcs, a Szombathelyi Haladás elnöke az öt kiemelt vasutasklub nevében kongatta meg a vészharangot, mert ha a MÁV a bejelentett szándéka szerint kivonul a sportból, akkor ezek a klubok lehetetlen helyzetbe kerülnek. A MÁV ugyan a múlt évben csak hatvanötmillió forinttal támogatta az egyesületeit, de 365 millió forintot áldozott a klublétesítmények üzemeltetésére. Ha ezt megszüntetik, akkor az öt egyesület ötezer sportolója létesítmény és klub nélkül maradhat. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a magyar labdarúgóklubok is súlyos anyagi gondokkal küzdenek, a sportlétesítmények fejlesztése a kormányváltás óta szinte megszűnt, akkor előfordulhat, hogy a magyar sport remélt athéni ünnepe után – itthon a temetések időszaka következik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.