Nem egységes a csapat, felemás itt minden – mondta egy szurkoló a Sárga lap nevű sörözőben, s mint kiderült, kijelentése pontos diagnózis. A Sóstó úti stadion egyik felén korszerű, háromezer férőhelyes fedett lelátót építettek, amely alatt kulturált öltözők, mosdók találhatók, míg a mellette lévő állóhelyen mállik a beton, a korlátot rozsda marja. A tavaszi napsütésben zöldellőn fürdik a pálya, amelyet viszont kímélni kell, ezért a labdarúgócsapat délelőtt az NYVSC pályáján edzett, délután pedig a közeli Nyírtelekre utazik.
Tavaly nyáron forradalmi változás történt Nyíregyháza labdarúgásában. A város vezetése megunta, hogy a visszajutás az élvonalba csak ígéret maradt, s felszámolta a Nyírség Spartacust, amelynek százszázalékos tulajdonosa volt. Közben a város kiscsapata, a Kertváros feljutott az NB I/B-be. Mivel a vezetés nem volt hajlandó csapatára több mint százmillió forintot áldozni a másodosztályban, így kényszerű válás, majd házasság köttetett. A Nyíregyháza Spartacus tulajdonosai a város vállalkozói, az ügyvezető elnöke pedig Gerliczki János lett.
– A város önkormányzata teljesen nem vonult ki a fociból – magyarázta Gerliczki János –, az új csapat legjelentősebb szponzora lett. A támogatást azonban feltételhez kötötte, egyesületünk csak akkor kapja meg az idényre a negyvenmillió forintot, ha a csapat az első hat között végez, s az átlagos nézőszám pedig meghaladja az ezerötszázat. A csapat tagjaival amatőr szerződést kötöttünk, tehát a játékosok csak költségtérítést kapnak. Ha elérik a célt, az első osztályt, akkor prémium jár nekik.
A tavalyi névváltoztatás után erre az évre még nem az első osztály volt a cél, de közben a MLSZ tizenkettőről tizenhatra emelte az első osztályú bajnokság csapatainak a számát. Így a második osztályból nem az első kettő, hanem az első négy helyezett kerülhet fel, az ötödik és a hatodik pedig osztályozót játszhat. Herédi Attila irányításával készülő Spartacus jelenleg a harmadik helyen áll a bajnokságban, s esélyes arra, hogy visszakerüljön az élvonalba, ahol korábban elsősorban anyagi okok miatt a város együttese nem sokat időt töltött. Vajon lesz-e pénz egy stabil középcsapatra, vagy ismét csak átmenő vendég lesz a Nyíregyháza a legjobbak között?
– Tisztában vagyunk azzal, hogy a klub költségvetésének a duplájára lesz szükség az első osztályban, körülbelül háromszázmillióra. Ígéretet kaptunk arra, hogy ha a csapat feljut, akkor az önkormányzat újra- tárgyalja az egyesületek sporttámogatását. Az első osztály nagyobb reklámlehetőséget jelent, ezért a szponzoroknak is jobban megéri a csapatot támogatni. Itt nincs nagy gyár vagy vállalat, csak a városra és vállalkozóira számíthatunk.
Persze, előbb a csapatnak teljesíteni kell, az őszi idényben az együttes meglepően jól szerepelt, a harmadik helyen végzett, viszont a tavaszi szezonban mérsékelten kezdett, négy mérkőzésből öt pontot szerzett. Herédi Attila korábban Várhidi Péter pályaedzőjeként dolgozott, így számára bizonyítási lehetőséget jelent Nyíregyháza.
– Korábban úgy volt, hogy Várhidi Péterrel együtt jövünk, de aztán takarékosság miatt csak én érkeztem Nyíregyházára – mesélte Herédi Attila. – A játékosok még fiatalok, többségük saját nevelésű vagy szabolcsi, tehát kötődnek a városhoz és a megyéhez. A rutintalan játékosoknak önbizalmat adott, amikor tavaly a Magyar Kupában nyolcezer néző előtt a Ferencváros ellen 1-1-es eredményt értünk el, és csak a tizenegyespárbajt vesztettük el. A tapasztalatlanság jele, hogy tavasszal két itthoni mérkőzésünkön is csak döntetlen lett az eredmény. Ha a mérkőzés elején a fiúk nem vezetnek, nagy akarás miatt begörcsölnek.
Herédi Attila szerint a jelenlegi játékosállomány nyolcvan százaléka eléri az első osztályhoz szükséges játéktudást. Így ha feljutnak, akkor három-négy olyan tapasztalt játékossal akarnak erősíteni, akik a mérkőzéseken képesek a holtponton átsegíteni a gárdát. A szakvezetés tudja, az erősítés nem lesz könynyű, mert a jelenlegi családias hangulatot, fiatalos lendületet nem akarják elrontani, ezért bomlasztó sztárokat nem igazolnak.
A bizonyítás nem lesz könnyű, mert a Spartacus szurkolói még nem érzik teljesen magukénak a „maszek” csapatot, amely elsősorban a sikerekkel tudja magát megkedveltetni. Nem csupán a tulajdonos változott, hanem a szemlélet is, arra egy apró bizonyíték, a délelőtti edzés után a csapat hat játékosa a város egyik iskolájába ment, ahol beszámolóval és az iskola csapata elleni játékkal népszerűsítik a labdarúgást.
A tárgyi feltételek egyik része már adott, hatszázmillió forintért tavaly elkészült a lelátó, amely már az új század bizonyítéka. A stadion körül viszont a rózsák április elsején még nincsenek lemetszve, ez viszont a múlt szellemét idézi.
***
Az alpolgármester cáfol.
Giba Tamás, Nyíregyháza alpolgármestere cáfolta azt a véleményt, hogy a város vezetése labdarúgó-ellenes: „Tavaly nyáron a városnak két másodosztályú csapata lett, s ezért elhatároztuk, hogy az önkormányzat együttesét megszüntetjük. Döntésünk helyességét az élet igazolhatja, s némiképpen már igazolta is, hiszen a város által is támogatott magánklub hatékonyan és eredményesen működik. Ha a futballcsapat feljut az első osztályba, csak akkor foglalkozunk az együttműködés megváltoztatásával. Korai tehát erről beszélni, de az első osztályban az együttes támogatása növekedhet.”
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
