Tagadhatatlan, hogy az esztendő legnagyobb figyelemmel kísért hazai sporteseménye lehet a brazil válogatott budapesti fellépése. Miként az elmúlt napokban kiderült, a brazilok részéről ugyan nincs akadálya a vendégjátéknak, de a dél-amerikai együttes a hírek szerint egymillió dollárt kér a fellépésért. Hasonló – bár kisebb léptékű – kihívást jelent a kanadai jégkorong-válogatott fellépése, ezért igyekeztünk utánajárni, milyen kiadásokkal jár a két esemény, s a szervezők milyen bevételekkel kalkulálhatnak.
A jégkorong-szövetségben nincs titok, az április 20-i mérkőzéssel kapcsolatos összegekről nyíltan beszélt Kovács Zoltán főtitkár.
– A rendezvénynél 45 millió forintos költségvetéssel számoltunk – kezdi Kovács Zoltán. – A világbajnok csapat hatmillió forintért vállalta a fellépést, 14 millióba kerül a csarnok bérlése, a jégkészítés és a mérkőzés lebonyolítása, amelyben a biztonsági cég kifizetése is benne van. A kanadaiak tiszteletdíján kívül az itt-tartózkodásuk költségeit is mi fedezzük. A szállásukra, edzések biztosítására, szállítási költségekre 15 milliót számoltunk. Ezen felül további kétmilliót tesz ki a magyar együttes prémiuma, kétmillió a csarnokban elhelyezésre kerülő reklámtáblák elkészítése, kétmilliót fordítunk mezekre, kiadványokra, s további négymillióba kerülnek a VIP-költségek, a fogadások, sajtótájékoztatók.
Persze ahhoz, hogy a világbajnoki címének megvédésére készülő kanadai együttes egyáltalán vállalja a vb-felkészülést szolgáló mérkőzést, a magyar válogatottnak februárban a kanadai ligaválogatott ellen kellett bizonyítania, hogy megfelelő ellenfél. Mert hiába a tiszteletdíj, gyengécske csapattal pénzért sem játszanak.
– A bevételeknél a legnagyobb tétel a jegyeladásból származik – folytatja a főtitkár. – Az 1500 és 9500 forint közötti áron kínált belépők teljesen elfogytak, s a külön szolgáltatást nyújtó, 19 500 forintba kerülő VIP-jegyeket is értékesítettük. Összesen harmincmillió forint körüli bevételt hoznak a jegyek, s további 15-20 millióra számíthatunk az esemény szponzoraitól. A televíziós közvetítésért nem kapunk külön pénzt, de így is szerény nyereséggel szeretnénk zárni a rendezvényt.
A brazilok fellépése esetén kevesebb a járulékos költség, hiszen az egymillió dolláros tiszteletdíjból saját maguk fedeznék magyarországi tartózkodásukat. A Puskás Ferenc-stadion bérlése és az esemény biztosítása húszmillió forintba kerülhet, és további 10-15 milliót tehet ki a jegynyomtatás, reklámkiadványok készítése, a fogadások, sajtótájékoztatók megrendezése, és a már említett egyéb költségek. Mindez együtt körülbelül 250 millió forintos kiadást feltételez.
– Konkrét összegekkel nem szolgálhatok még, de úgy számolunk, hogy a költségek ötven százalékát kellene biztosítani a jegybevételből, míg a másik felét a televíziós és hirdetési jogok eladása fedezné – mondja Berzi Sándor, a labdarúgó-szövetség főtitkára. – Nekünk állandó szponzoraink vannak, ezért erre az alkalomra újabbakat nem vonnánk be, hiszen éppen az ilyen események segítik a kellő mértékű kiszolgálásukat.
A hírek szerint a mérkőzésre 10 000 forintos átlagjegyárral számolnak, s ebben az esetben igen tekintélyes haszonra tehet szert a szövetség. Harmincezer belépő értékesítése esetén ugyanis 300 millió lehet a jegybevétel, ám amenynyiben a felső lelátók is kinyithatók, tovább növekedhet ez az öszszeg. Ehhez jönne még hozzá a tervezett televíziós és hirdetési bevétel, azaz még ilyen tiszteletdíj mellett sem tűnik rossz üzletnek a brazil válogatott fellépése.
Korábbi csapatát kiütötte a bombaigazolás, a Chelsea az első döntős a klub-vb-n
