Milton Nielsen segítsége nélkül Franciaország elbukott volna – mondta Alen Boksics, a horvátok egykori csatára. Horvátország a 63. percben 2-1-re vezetett, amikor Tudor senkitől sem zavartatva röviden adott haza. Trezeguet rástartolt a labdára, ám Butina kapus előbb érte el a labdát, és megpróbált felszabadítani. Balszerencséjére a csatár kezét találta telibe, aki még igazított egyet a labdán, és balról, éles szögből az üres kapuba továbbított. Nielsen játékvezető eközben a félpályánál, tisztes távolságból követte csupán az eseményeket. Onnan, a kezdőkörből Butina rikító, citromsárga mezén kívül mást nemigen láthatott…
A döntetlen vereséggel ért fel a horvátok számára, mert így a zárómeccsen mindenképpen győzniük kellene Anglia ellen, ha tovább akarnak lépni a csoportból. Miroslav Blazsevics, aki szövetségi kapitányként 1998-ban bronzérmet nyert David Sukerékkel, úgy vélekedett, hogy Milton Nielsen volt a mérkőzés legszánalmasabb figurája. A jelenlegi mester, Otto Baric egyetértett vele, sőt tovább is ment: „Ezen a tornán a játékvezetők a nagy csapatokat segítik, sőt szerintem minket piszkosan játszó együttesnek könyveltek el. Rengeteg sárga lapot kapunk.” A mester beszélt a csapata további esélyeiről is. „Gratuláltam a játékosaimnak, elmondtam nekik, hogy többet érdemeltek volna. Meggyőződésem, hogy ezzel a hozzáállással és ugyanilyen egységes játékkal jó esélyeink vannak Anglia ellen, bár tudjuk, az ellenfél a favorit.”
A franciák kapitánya, Jacques Santini, mint elmondta, csak az első félidővel volt elégedett: „A szünet utáni első húsz percben csalódást okoztunk a játékunkkal, nem tudtuk megtartani a labdát. A horvátoknak megnőtt az önbizalmuk, és ezt kamatoztatták is. Nem találtuk az ellenszerüket, s ezért csak gratulálni tudok nekik.” Santini elmondta, örül, hogy a sorsuk a saját kezükben maradt. „Kötelező a győzelem Svájc ellen, biztosan kell túllépnünk rajta” – zárta az értékelést.
A svájciak egyébként örülhetnek a horvát–francia döntetlennek, mert szerencsés esetben így akár tovább is léphetnek. Ehhez csupán arra lesz szükségük, hogy meglepetést szerezzenek Franciaország ellen. Mindenesetre Anglia ellen nem sikerült nekik, 3-0-ra kikaptak. A meccs hőse Wayne Rooney volt, aki kétszer vette be Stiel kapuját. A csatár ezzel 18 évesen és hét hónaposan minden idők legfiatalabb Eb-gólszerzője lett. A csúcsot eddig Dragan Sztojkovics tartotta, aki 19 évesen és három hónaposan talált a franciák hálójába az 1984-es Európa-bajnokságon. Az angol szövetségi kapitány Rooneyt dicsérte. „Még csak 18 éves, de egyre jobb lesz. Fantasztikusan játszott, két gyönyörű gólt szerzett, ami klasszisra vall.” A duplázó tinisztár a második gólját tartotta a legfontosabbnak. „Azt hiszem, azzal végleg megtörtük a svájciakat. A győzelem nagy-nagy megkönnyebbülést jelent, főképpen a franciák elleni vesztes végjáték miatt.”
A svájci kapitány, Köbi Kuhn sportszerűen gratulált a győztes angol válogatottnak: „El kell ismerni, ellenfelünk remekelt. Kicsit azonban kétségeim vannak Haas kiállításával kapcsolatban.”
A svájci válogatott az utolsó 30 percben Haas kiállítása miatt ugyanis emberhátrányban játszott. Kuhn kapitány azonban sportszerűen hozzátette, nem a létszámkülönbség miatt szenvedtek vereséget.
Völler csapata támadni fog. A német válogatott szövetségi kapitánya, Rudi Völler azt ígérte, hogy csapata abszolút támadószellemben lép ma pályára Lettország ellen. A germánok az utóbbi időben nem éppenséggel a zseniális támadójátékukról voltak híresek, ennek ellenére Völler kapitány bízik a csatáraiban. „Többet kell birtokolnunk a labdát, és még több helyzetet kell kialakítanunk – mondta. – Kezdeményezőbb és gólveszélyes együttest szeretnék látni. Tudom, hogy otthon elégedettek voltak a hollandok ellen mutatott játékunkkal, de a tény az, hogy egyelőre nem nyertünk meccset.” Ennek megfelelően valószínűsíthető, hogy Rudi Völler ezúttal két csatárral kezd, s Kuranyi mellett Bobicot is a csapatba rendeli. Lettország nyilván nem változtat, várhatóan a Csehország ellen bevált védekező játékát nyújtja. A kapus Kolinko mindenesetre óvatosan nyilatkozott az esélyekről: „Talán a németek vagy a hollandok ellen már tudunk pontot szerezni.”
Hasonmások küzdelme. Számos sztár lép pályára a mai Hollandia– Csehország összecsapáson, mégis talán Jaap Stam és Jan Koller, a két hasonmás küzdelme lesz, lehet a legérdekesebb. A kopasz, hórihorgas óriások a narancsmezesek 16-osán belül vívhatnak majd komoly fejpárbajokat, a többiek jobban teszik, ha esetenként csak szemlélődnek, s méterekre elkerülik őket. A két csapat azonos selejtezőcsoportban szerepelt egymással. Hollandiában 1-1-re végeztek, míg Csehországban a hazaiak nyertek 3-1-re. A cseheknél Rene Bolf és Zdenek Grygera sérülése okozhat fejtörést Karel Brückner kapitánynak, habár bízik benne, hogy a kezdésre mindketten felépülhetnek. A tavalyi aranylabdás, a Juventusban játszó Pavel Nedved eközben a nagy meleg miatt fejfájásra panaszkodott. A hollandoknál felépült Clarence Seedorf, így Dick Advocaat szövetségi kapitány azonnal a csapatba vezényelheti. Feltételezhetően meg is teszi.