Francia csoda a presztízsrangadón

L a b d a r ú g á s Úgy kezdődött a 12. labdarúgó Európa-bajnokság, ahogyan senki nem várta: Görögország a nyitányon legyőzte a házigazda Portugáliát (2-1). A szombat második mérkőzésén aztán helyreállt a világ rendje, a csereként beálló Valerón jóvoltából az esélyesebb spanyolok nyertek Oroszország ellen (1-0). Tegnap délután Svájc és Horvátország mérkőzött meg egymással (0-0), majd este Franciaország 2-1-re verte Angliát.

Munkatársunktól
2004. 06. 14. 20:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hangzatos nyilatkozatokban nem volt hiány az Európa-bajnokság nyitó mérkőzése előtt, legyen elegendő csak Luis Figót idézni. A Real Madrid portugál sztárja egyértelműen kijelentette, hogy csapatában valamennyi játékos tudja, mi a dolga, így aztán egyenesen kötelessége a válogatottnak, hogy sikeresen zárja a tornát. Nos, ehhez képest a portugál futballisták már az első napon megszegték a törvényt.
A csaknem ötvenezer néző azt láthatta Portóban (és nem Lisszabonban, ahogy szombati számunkban tévesen közöltük), hogy még be sem melegedtek a hazai kedvencek, máris gólt kaptak. Paulo Ferreira passzolta a labdát Karaguniszhoz, aki tett vele néhány lépést, majd huszonkét méterről a jobb sarokba lőtte.
Olyannyira sokkolta a portugálokat a gól, hogy a szünetig szinte el sem jutottak a görög kapuig, igaz, a pihenő után sem nyugodhattak meg, hiszen Costinha rossz átadása után Cristiano Ronaldo tizenegyest érően ütközött Szeitaridisszel, Baszinasz pedig magától értetődően lőtte a kapuba a labdát. Figo szerint éppen akkor kapták a büntetőt, amikor már kezdtek játékba lendülni. Mindenesetre a hátralévő időben csak az igyekezet jellemezte a hazaiakat, az ötlet, a fantázia kevéssé, így aztán Cristiano Ronaldo hosszabbításban szerzett fejesgólja csupán szépségtapasz volt. A görögök német edzője, Otto Rehhagel a lefújás után szerényen abban bízott, hogy a győzelem okán minden házra kiteszik a nemzeti zászlót Görögországban, Figo pedig okkal állapíthatta meg, hogy a szerdai, Oroszország elleni mérkőzésig a lelki fölkészítésé lesz a főszerep.
A Spanyolország–Oroszország mérkőzésen a spanyolok diktálták a ritmust, más kérdés, hogy meggyűlt a bajuk a Szmertyin irányította bekkek önfeláldozó harcmodorával. Valaki mindig közbepiszkált a cseleknél, belevetődött a lövésekbe, legalábbis a 60. percig, amikor a pillanatokkal korábban beálló Valerón tolt egyet a labdán a kapu előtt, a lövőcselre a védők és Ovcsinnyikov kapus ösztönösen mozdult, Valerón pedig a kapu közepébe lőve alig több mint félórányi játékkal a meccs hőse lett.
A kívülállónak pedig a szombati meccsek után maradt az ősi tapasztalat, amely szerint egyszerű játék a futball, esetünkben: aki rosszul passzol, pórul jár; nincs az a lelkesedés, amely legyőzhetné a fizika törvényeit.
Favoritként lépett pályára a horvát csapat Svájc ellen Leiriában, esélyeit csak kissé csökkentette, hogy stabil kapusa, Pletikosa megsérült (haza is utazik Portugáliából). Mindenesetre nem a helyettesén, Butinán múlott, hogy a csapat csak annyival nyújtott többet a svájciaknál az első félidőben, hogy némileg lendületesebb volt, és kihagyta a legnagyobb helyzetet. A 36. percben Bjelica szabadrúgása után előbb Simunic fejelhette tisztán állva kapura a labdát, majd Stiel kapus védése után Olic ismételhetett – eredménytelenül.
Szünet után, az 50. percben tovább nőtt a horvát esély, a második sárga laphoz jutó Vogel kiállítása után emberelőnybe került a csapat, ám ez nem változtatott sokat a játékán. Pedig a svájci kapitány, Köbi Kuhn sztárt áldozott, lecserélte az egykori csodacsatár Chapuisat-t, demonstrálva, hogy a védekezés – ha lehet – fontosabb, mint valaha.
Neki lett igaza, mert a horvátok egyrészt nem lettek aktívabbak az emberelőny jóvoltából, másrészt pedig nem tudtak mit kezdeni a szervezett, elszánt védekezéssel. Sőt. A svájciaknak még a támadásokról sem kellett lemondaniuk, Huggel távoli lövése (Butina védte) és Hakan Yakin ziccere (Robert Kovac lépett közbe) volt erre a bizonyíték. A vége pedig 0-0 lett, kérdés, hogy a döntetlen jó lesz-e valamelyik csapatnak a későbbiekben.
A nagy presztízsrangadó, a francia–angol előtt a brit szurkolók egy csoportja adott munkát a liszszaboni rendfenntartóknak. A mérkőzés elején aztán a francia sztárok dolgoztatták meg riválisuk védelmét, előbb Zidane, majd Trezeguet járt közel a gólhoz. Ennek ellenére az angolok szereztek vezetést: a 38. percben Beckham ívelt be szabadrúgásból a tizenhatoson belülre, ahol érkezett Lampard, aki erős fejessel ért révbe.
A franciák a második félidőben mindent egy lapra tettek fel, az angolok pedig kontráztak. Egy ilyen ellentámadás végén a 72. percben Rooneyt buktatta Silvestre, ám Beckham büntetőjét nagy bravúrral védte Barthez. A folytatásban is támadt a címvédő, a mezőnyfölény a 91. percben érett góllá: Zidane egy szabadrúgást lőtt gyönyörűen a kapuba. És ezzel nem volt vége. A 93. percben Henry lépett ki, James csak buktatni tudta, Zidane pedig nem hibázta el a büntetőt. A sírból nemcsak visszahozta, hanem megnyerte a meccset a francia együttes!



A csoport, 1. forduló: Görögország–Portugália 2-1 (1-0). Porto, vezette: Collina (olasz). Gólok: Karagunisz (6.), Baszinasz (51.), illetve Ronaldo (93.). Spanyolország–Oroszország 1-0 (0-0). Faro-Loulé, vezette: Meier (svájci). Gól: Valerón (60.). Kiállítva: Saronov (88.). B csoport, 1. forduló: Svájc– Horvátország 0-0. Leiria, vezette: Batista (portugál). Kiállítva: Vogel (50.). Franciaország–Anglia 2-1 (0-1). Lisszabon, vezette: Merk (német). Gólok: Zidane (91., 93.), illetve Lampard (38.).
A mai program, C csoport: Dánia–Olaszország, Guimares, 18 óra (MTV), vezeti: Mejuto Gonzalez (spanyol). Svédország–Bulgária, Lisszabon, José Alvalade Stadion, 20.45 (MTV), vezeti: Riley (angol).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.