Hangzatos nyilatkozatokban nem volt hiány az Európa-bajnokság nyitó mérkőzése előtt, legyen elegendő csak Luis Figót idézni. A Real Madrid portugál sztárja egyértelműen kijelentette, hogy csapatában valamennyi játékos tudja, mi a dolga, így aztán egyenesen kötelessége a válogatottnak, hogy sikeresen zárja a tornát. Nos, ehhez képest a portugál futballisták már az első napon megszegték a törvényt.
A csaknem ötvenezer néző azt láthatta Portóban (és nem Lisszabonban, ahogy szombati számunkban tévesen közöltük), hogy még be sem melegedtek a hazai kedvencek, máris gólt kaptak. Paulo Ferreira passzolta a labdát Karaguniszhoz, aki tett vele néhány lépést, majd huszonkét méterről a jobb sarokba lőtte.
Olyannyira sokkolta a portugálokat a gól, hogy a szünetig szinte el sem jutottak a görög kapuig, igaz, a pihenő után sem nyugodhattak meg, hiszen Costinha rossz átadása után Cristiano Ronaldo tizenegyest érően ütközött Szeitaridisszel, Baszinasz pedig magától értetődően lőtte a kapuba a labdát. Figo szerint éppen akkor kapták a büntetőt, amikor már kezdtek játékba lendülni. Mindenesetre a hátralévő időben csak az igyekezet jellemezte a hazaiakat, az ötlet, a fantázia kevéssé, így aztán Cristiano Ronaldo hosszabbításban szerzett fejesgólja csupán szépségtapasz volt. A görögök német edzője, Otto Rehhagel a lefújás után szerényen abban bízott, hogy a győzelem okán minden házra kiteszik a nemzeti zászlót Görögországban, Figo pedig okkal állapíthatta meg, hogy a szerdai, Oroszország elleni mérkőzésig a lelki fölkészítésé lesz a főszerep.
A Spanyolország–Oroszország mérkőzésen a spanyolok diktálták a ritmust, más kérdés, hogy meggyűlt a bajuk a Szmertyin irányította bekkek önfeláldozó harcmodorával. Valaki mindig közbepiszkált a cseleknél, belevetődött a lövésekbe, legalábbis a 60. percig, amikor a pillanatokkal korábban beálló Valerón tolt egyet a labdán a kapu előtt, a lövőcselre a védők és Ovcsinnyikov kapus ösztönösen mozdult, Valerón pedig a kapu közepébe lőve alig több mint félórányi játékkal a meccs hőse lett.
A kívülállónak pedig a szombati meccsek után maradt az ősi tapasztalat, amely szerint egyszerű játék a futball, esetünkben: aki rosszul passzol, pórul jár; nincs az a lelkesedés, amely legyőzhetné a fizika törvényeit.
Favoritként lépett pályára a horvát csapat Svájc ellen Leiriában, esélyeit csak kissé csökkentette, hogy stabil kapusa, Pletikosa megsérült (haza is utazik Portugáliából). Mindenesetre nem a helyettesén, Butinán múlott, hogy a csapat csak annyival nyújtott többet a svájciaknál az első félidőben, hogy némileg lendületesebb volt, és kihagyta a legnagyobb helyzetet. A 36. percben Bjelica szabadrúgása után előbb Simunic fejelhette tisztán állva kapura a labdát, majd Stiel kapus védése után Olic ismételhetett – eredménytelenül.
Szünet után, az 50. percben tovább nőtt a horvát esély, a második sárga laphoz jutó Vogel kiállítása után emberelőnybe került a csapat, ám ez nem változtatott sokat a játékán. Pedig a svájci kapitány, Köbi Kuhn sztárt áldozott, lecserélte az egykori csodacsatár Chapuisat-t, demonstrálva, hogy a védekezés – ha lehet – fontosabb, mint valaha.
Neki lett igaza, mert a horvátok egyrészt nem lettek aktívabbak az emberelőny jóvoltából, másrészt pedig nem tudtak mit kezdeni a szervezett, elszánt védekezéssel. Sőt. A svájciaknak még a támadásokról sem kellett lemondaniuk, Huggel távoli lövése (Butina védte) és Hakan Yakin ziccere (Robert Kovac lépett közbe) volt erre a bizonyíték. A vége pedig 0-0 lett, kérdés, hogy a döntetlen jó lesz-e valamelyik csapatnak a későbbiekben.
A nagy presztízsrangadó, a francia–angol előtt a brit szurkolók egy csoportja adott munkát a liszszaboni rendfenntartóknak. A mérkőzés elején aztán a francia sztárok dolgoztatták meg riválisuk védelmét, előbb Zidane, majd Trezeguet járt közel a gólhoz. Ennek ellenére az angolok szereztek vezetést: a 38. percben Beckham ívelt be szabadrúgásból a tizenhatoson belülre, ahol érkezett Lampard, aki erős fejessel ért révbe.
A franciák a második félidőben mindent egy lapra tettek fel, az angolok pedig kontráztak. Egy ilyen ellentámadás végén a 72. percben Rooneyt buktatta Silvestre, ám Beckham büntetőjét nagy bravúrral védte Barthez. A folytatásban is támadt a címvédő, a mezőnyfölény a 91. percben érett góllá: Zidane egy szabadrúgást lőtt gyönyörűen a kapuba. És ezzel nem volt vége. A 93. percben Henry lépett ki, James csak buktatni tudta, Zidane pedig nem hibázta el a büntetőt. A sírból nemcsak visszahozta, hanem megnyerte a meccset a francia együttes!
A csoport, 1. forduló: Görögország–Portugália 2-1 (1-0). Porto, vezette: Collina (olasz). Gólok: Karagunisz (6.), Baszinasz (51.), illetve Ronaldo (93.). Spanyolország–Oroszország 1-0 (0-0). Faro-Loulé, vezette: Meier (svájci). Gól: Valerón (60.). Kiállítva: Saronov (88.). B csoport, 1. forduló: Svájc– Horvátország 0-0. Leiria, vezette: Batista (portugál). Kiállítva: Vogel (50.). Franciaország–Anglia 2-1 (0-1). Lisszabon, vezette: Merk (német). Gólok: Zidane (91., 93.), illetve Lampard (38.).
A mai program, C csoport: Dánia–Olaszország, Guimares, 18 óra (MTV), vezeti: Mejuto Gonzalez (spanyol). Svédország–Bulgária, Lisszabon, José Alvalade Stadion, 20.45 (MTV), vezeti: Riley (angol).