Lesújtott a kék gyilkos

L A B D A R Ú G Á S Az angolok boldogan emelgethetnék a söröskorsókat, ehelyett felettük búslakodnak. Ezt a megállapítást egy brit lap írta a válogatott veresége után. Abszolút találó, Sven Göran Eriksson csapata a rendes játékidőben 1-0-ra vezetett Franciaország ellen, ám a végjátékot csúnyán elbukta. Az Európa-bajnokságon négy meccs elég volt ahhoz, hogy számos pozitív és negatív hős szülessen.

Szabó Tamás
2004. 06. 15. 18:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A torna első csúcsrangadójára nem kellett sokáig várni, a B csoportban Anglia és Franciaország feszült egymásnak. A játékosok hetek óta szították a tüzet, nem múlt el nap üzenet vagy csipkelődés nélkül. Persze nem most kezdték, a sorsolás óta tartott a pszichikai hadviselés. Az Arsenal franciája, Vieira például bevallotta, amint kiderült, hogy az angolokkal kerültek egy csoportba, a klubcsapat edzései is más töltést kaptak. A Campbell–Henry párharcokról mindig az Eb-re asszociált, tudta, hogy júniusban ellenfélként néznek majd farkasszemet. De nem csupán Vieira érezhette ezt: a 23-as gall keretből kilencen játszanak a Premier League-ben, s közülük heten vasárnap pályára is léptek. Bővítve a történetet, Lizarazu és Hargreaves, akik a Bayern Münchenben szerepelnek együtt, vagyis kisebb klubháborút láthattunk Lisszabonban.
Szerencsére sportszerű keretek között. Az angolok 90 percen keresztül minden tekintetben felvették a versenyt a címvédő franciákkal. A 39. percben helyzet nélkül szereztek vezetést, Beckham tanári szabadrúgás-ívelését Lampard könyörtelenül Barthez hálójába fejelte. A második félidőben tovább növelhették volna az előnyt, ám Beckham 11-esét a franciák kapusa hárította. „Jól rúgtam a büntetőt – védte magát Beckham. – Barthez azonban kitalálta a gondolatomat.”
Az angolok úgy gondolták, hogy a Spice-boy hibáját követően nagyobb baj nem érheti őket. Tévedtek, ahogy Eriksson is. „Az utolsó tíz percben fegyelmezetten játszottunk, tartottuk az előnyün-ket – mondta az angol kapitány. – Nekem úgy tűnt, hogy a franciák kifogytak az ötletekből.” Eriksson arra azonban nem gondolt, hogy a cserecsatára a segítségükre siet. A 90. percben Heskey a saját 16-osához keveredett, s húsz méterre a kaputól egy teljesen ártatlan szituációban hátulról, ügyetlenül felborította Makelelét. A szabadrúgást Zidane a jobb sarokba tekerte, James mozdulni sem tudott. „Amikor azt hittük, nyertünk, a döntetlen nagyon elkeserítő eredmény volt – folytatta Eriksson. – Persze, a csalódás nagyobb lett, amikor vesztesen hagytuk el a játékteret.” Mert jött az újabb hiba. Heskey után Gerrardnál volt rövidzárlat, a saját térfelének közepéről félmagasan próbálta hazaemelni a labdát. James későn eszmélt, Henry közbelépett, s a kapus leterítette a csatárt. Jött Zidane, bevágta a büntetőt, Anglia három perc alatt a pokolra került. „Barthezé a dicsőség, ő tartott életben minket – mondta Zidane. – Szenvedtünk, és bevallom, meglepett, hogy győzni tudtunk.” Az angolok komoly árat fizettek Beckham elhibázott büntetője, Heskey buta faultja és Gerrard rossz passza miatt. Ennek ellenére Eriksson pozitívan értékelt. „Nyernünk kell Svájc és Horvátország ellen, s szerintem nyerni is fogunk. Nem szabad csüggednünk, remekül játszottunk a világ legjobb válogatottja ellen. Ha így folytatjuk, biztos vagyok abban, hogy a negyeddöntőbe jutunk.”
A Le Parisien lap remek képet festett a francia válogatottról. „Azt hittük, már mindent tudunk a csapatról. Most kiderült az is, hogy imádnak játszani az idegeinkkel, aztán átnyújtják az ajándékukat.” Az angol média Alfred Hitchcockot és a horrorfilmeket emlegette, Zidane-t egész egyszerűen csak kék gyilkosként aposztrofálták.
A horvát és a svájci drukkerek nem kaptak ajándékot, csupán az idegeikkel játszottak. A B csoport másik meccsén a két gárda küzdelmes, ám nívótlan kilencven percet hozott össze. A második félidőben déli szomszédaink tíz ember ellen játszhattak, de képtelenek voltak élni az előnnyel. Ennek megfelelően a svájci szövetségi kapitány, Köbi Kuhn volt elégedettebb a 0-0 után. „Vogel kiállítása nagy veszteséget jelentett, éppen ezért a döntetlen pozitív eredmény. Csapatom nagy lépést tett előre, óriási várakozással tekintek a következő két meccs elé.”
Kollégája, Otto Barics kedvetlen volt, miután saját gárdáját nem volt oka dicsérni, a svájciaknak udvarolt. „Nem lehetek elégedett a teljesítményünkkel, de azt elmondhatom, hogy nagyszerű csapat ellen játszottunk. A franciáknak és az angoloknak is nehéz dolguk lesz Svájc ellen.” S hogy milyen dolguk lesz a csapatával? Barics abba inkább nem merült bele. „Javulnunk kell, istennek hála, hogy nem kaptunk gólt.”
A meccseken kívül a huligánok is hírt szolgáltattak. Az UEFA figyelmeztette az angolokat: ha szurkolóik botrányt okoznak Portugáliában, akkor azonnal kizárják a csapatot. Nos, a drukkerek figyeltek erre, és odahaza balhéztak. Amíg a lisszaboni társaság szomorúan, ám viszonylag békésen (csak egy brit drukkert tartóztatott le a portugál rendőrség) vette tudomásul a franciáktól elszenvedett vereséget, addig az otthoniak törtek-zúztak. A Scotland Yard 83 nehézfiút vett őrizetbe. Dél-Londonban négyszáz feldühödött szurkoló csapott össze a rendőrökkel, az incidens során több rendőrautó megrongálódott. Bostonban is állt a bál, gyújtogattak, és kövekkel dobálták a rendőröket.
(Az Európa-bajnokság eredményeiről,
mai programjáról a 20. oldalon
olvashatnak.)



74 indok. Egy berlini lap rendhagyó beharangozót írt a mai német–holland meccs elé. „Íme, 74 indok, amiért csapatunk legyőzi a hollandokat.” A szám kapásból üzenetértékű, az 1974-es világbajnokságra utal, amikor az NSZK a döntőben 2-1-re verte a Johann Cruyff fémjelezte narancsmezes társaságot. Az a derbi a mai napig fájó pontot jelent a holland híveknek. Persze a 74 indok nagy része teljes sületlenség, a berlini lap szerint többek között azért nyernek a németek, mert nagyobb lyukak tátonganak a hollandok hátvédsorában, mint a sajátjaikban. De azt is írták, hogy a holland kávézókból különös szagok terjengenek, és Berlinben csak a hülyék hordanak fényes, narancsszínű trikót. Komolyra fordítva a szót, a német válogatott tagjai újfent a csapategységben bíznak. Oliver Kahn szerint a 2002-es világbajnokság előtt is csak kritika érte a válogatottat. „Ugyanez volt két éve is. Szerintem, ha minden játékosunk a legjobbját nyújtja, akkor bármi megtörténhet.” A hollandoknál akad egy kérdőjel, Clarence Seedorf játéka továbbra sem biztos. A középpályás szombaton és vasárnap is külön készült a többiektől, s egyelőre nem úgy tűnik, hogy Dick Advocaat kapitány számíthat rá.



Óvatos csehek. Habár a csehek az esélyesei a mai másik mérkőzésnek, Pavel Nedvedék mégsem írják le ellenfelüket, a lett válogatottat. „Óvatosnak kell lennünk – mondta Tomas Rosicky. – Számos meglepetés történt már. Ki gondolta volna, hogy a görögök legyőzik a portugálokat?” A csehek egyrészt szeretnék megismételni az 1996-os sikerüket, amikor a döntőig meneteltek, másrészt feledtetnék a négy évvel ezelőtti kisiklást. Akkor már csoportmeccsek után búcsúztak. „Azt hiszem, a németek elleni zárómeccs lesz a döntő ütközet” – vélekedett Karel Brucknek kapitány. A lettek egyébként szintén a görögök példáját tartják szem előtt, szeretnének hasonló meglepetést okozni. „Nem tartozunk a rutinos válogatottak közé – mondta a csapat gólvágója, Maris Verpakovskis. – De ha a csehek ellen jó eredményt érünk el, nagy lépést teszünk előre.” Alexander Starkovs szövetségi kapitány szerint csapata tanult a görögöktől. „Jól védekeztek és szerencséjük volt. Ugyanezt remélem én is.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.