Montgomery mellett a 400 méteren olimpiai ezüstérmes Alvin Harrison, a váltóban olimpiai bajnok Christye Gaines és a fedett pályán világelső Michelle Collins kapott levelet az ügynökségtől – aligha véletlenül. Mint ahogy az sem véletlen, hogy most lett élő a gyanú, hiszen egy hónap múlva lesz az amerikai atléták válogatója, s ha nem indulnak a favoritok, a mögöttük lévők előtt megnyílhat az út Athénba.
De ez legyen az amerikaiak belügye, legföljebb annyit érdemes hozzátenni, hogy egyes szakértők úgy vélik, azért Ben Johnson bukott meg a szöuli olimpia 100 méteres döntője után, mert a második (és Johnson eltiltásával olimpiai bajnokká előléptetett) Carl Lewis mögött „tekintélyesebb” urak álltak (lásd még: lobbizás). Igaz, nem igaz, utólag édesmindegy, a lényeg, hogy az atlétika doppingérzékeny sportág (enyhén szólva…), ma már egyetlen lebukásra sem kapja föl a fejét a világ.
Montgomerynél egyébként a baj nem jár egyedül: élettársa, Marion Jones (Sydneyben három aranyat és két bronzot szerzett) is kapott levelet az ügynökségtől. Esetében azonban nincs szó doppinggyanúról, csupán néhány kérdésre szeretne választ kapni az ügynökség, kiegészítendő, amit megtudtak tőle május végi meghallgatásán. Fontos előzmény, hogy korábban Montgomeryt és Jonest együtt állították pellengérre, mert kiderült, hogy kapcsolatban álltak a San Franciscó-i BALCO laboratóriummal, azzal a kutatóhellyel, amely kifejlesztette a csodaszernek tartott tetrahidrogesztrinont (THG). Sőt, arra is leltek bizonyítékokat, hogy a labor ellátta a készítménnyel őket.
Nem elhanyagolható tény, hogy az amerikai doppingügynökség a THG után kutatva tengernyi, a BALCO laboratóriummal kapcsolatos anyagot nézett át, s kutatásai igencsak eredményesek voltak, hiszen a szteroid használata miatt a súlylökő Kevin Tothot, valamint a kalapácsvető Melissa Price-t és John McEwent eltiltották, s a lebukottak között van az Európa-bajnok brit sprinter, Dwain Chambers is.
Hogy mi lesz a vizsgálat eredménye Tim Montgomery és társai esetében, nem tudható, az viszont igen, hogy Manfred Donike professzor tétele örök életű. A kölni labor egykori vezetője szerint ugyanis: „A doppingolt sün már rég a célban van, amikor a kontrollnyúl odaér.”
Cáfolhatatlan állítás, a modern sport axiómája.
Büntetőjogi felelősséget is felvethet Ruszin-Szendi villaügye
