Klasszisok és iskolások

S A K K Kevesebb mint két hónap van hátra, amíg Lékó Péter asztalhoz ül Vlagyimir Kramnyik ellen a klasszikus sakkvilágbajnoki döntőben. A brissagói csatáról értelemszerűen már most sok szó esik a sakkrajongók táborában, ám a finálé, a csúcsesemény mellett egyébként is van okuk a büszkeségre a magyar sakkozóknak.

Malonyai Péter
2004. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dortmundban, versennyel készül Lékó Péter a világbajnoki döntőre, amelynek kapcsán érdekesség, hogy kis túlzással az Európai Unióhoz való csatlakozásunk miatt nem lehet nálunk a finálé. A pénzdíjat (egymillió svájci frank, a győztesé 600 ezer) ugyanis egy svájci dohánycég állja, márpedig az EU-ban tilos a dohányreklám. Igaz, az előzmények, a hosszas huzavona után már az is siker, hogy egyáltalán létrejött a meccs, lehetőséget biztosítva Lékónak arra, hogy sikere esetén a magyar sakkozók közül elsőként törjön az abszolút világelsőségre.
Nem túl szerencsés a brissagói finálé időpontja (szeptember 25.–október 18.), mert így Lékó Péter nem lehet ott a Palma de Mallorca-i sakkolimpián. Hiányozni fog a csapatból, ez bizonyos, ám Kállai Gábor nemzetközi nagymester, a szövetség szakmai igazgatója szerint, így is helytállnak majd a magyarok. Kállai egyébként állítja, hogy apró lépésekkel ugyan, de történelmet írnak mostanság a sakkozók Magyarországon.
„Több bizonyítékom is van rá – kezdi Kállai. – Először is Szegeden szobrot emeltek Maróczy Gézának, aki a mi sportágunkban az, mint mondjuk a futballban Puskás Öcsi. Szegedhez kapcsolódik még, hogy először játszhattak sakkozók múzeumban: a Móra Ferenc Múzeum adott otthont a magyar–lengyel női mérkőzésnek. Ha már a válogatottnál tartunk, hatvanöt esztendő elmúltával szeptember végén újra megmérkőzünk Németországgal. Végül Portisch Lajos jóvoltából is nagy megtiszteltetés ért bennünket, hiszen a Nemzet Sportolója lett, húsz olimpiai indulással, és ott remek szerepléssel, méltán.”
Az elitsakknál talán fontosabb, hogy egyre több vidéki város lett bástyája a sportágnak, a szakmai igazgató Nagykanizsát, Miskolcot, Szombathelyet, Paksot, Zalaegerszeget és Szegedet említi meg egy szuszra. S ott van a sakkoktatás, ami nagy lehetőség arra, hogy logikusan gondolkodó ifjak hagyják el az iskolát. „Jelenleg harminc iskolában tantárgy a sakk, kétszázharmincban pedig szakkör működik – magyarázza a szakmai igazgató. – Ez nyolcezer gyereket jelent. Ha sikerül bekerülnünk a Sport 21 utánpótlás-nevelő programba, három-négy esztendő alatt harmincezer lehet a létszám. Nagy álmunk, hogy a legjobb gyerekeknek egy központi sakkiskolát hozzunk létre. Hogy szükség van rá, arra bizonyíték a mostani dortmundi versenyen az ukrán Karjakin jó szereplése, ő ugyanis még csak tizennégy éves.”
A magyarok dicsérete ugyanakkor, hogy az International Herald Tribune az iskolai sakkról írva a volt sokszoros világelső Anatolij Karpov véleménye mellett a francia és a magyar módszert ismerteti. „A sakksikerek, így most Lékó példája a legfontosabbak – szerénykedik Kállai Gábor – a klasszisok hívják fel a figyelmet a játékra, nekünk csak szerveznünk kell, ami azért lényegesen egyszerűbb feladat.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.