Pető nem boldog, de segít

E v e z é s A Magyar Evezősszövetség titkos hadműveletének az lett az eredménye, hogy az elnökség 8-1 arányban elfogadta Melis Zoltán szövetségi kapitánynak a javaslatát, amely szerint a kétszeres világbajnok Haller Ákos, Pető Tibor kétpárevezős más összeállításban induljon az athéni olimpián. A szakvezetés meglepő döntése szerint Haller Ákos az eddig egypárra készülő Bencsik Gáborral szerepelhet Athénban, ahol Pető csak tartalék lesz.

Salánki Miklós
2004. 07. 17. 20:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakmailag nehéz elfogadható magyarázatot adni arra, hogy egy kétszeres világbajnok egységet egy hónappal az olimpia előtt miért kell szétválasztani, a szövetség vezetése azonban mégis meghozta ezt a döntést. Melis Zoltán szövetségi kapitány ezt azzal indokolta, hogy a 2001-ben és 2002-ben világbajnok Haller, Pető kétpárevezős a tavaszi nemzetközi versenyeken a vártnál gyengébben szerepelt. A szakemberek azt várták, hogy a rutinos páros kievez a hullámvölgyből, ennek az ellenkezője következett be. A luzerni Világkupa-viadalon ugyan bekerültek a döntőbe, de úgy lettek hatodikok, hogy tizenkilenc másodpercet kaptak a győztestől. A rossz sorozatuk a hétvégi szegedi bajnokságon folytatódott, amelyen hatalmas meglepetésre kikaptak a könnyűsúlyú Varga Tamás, Hirling Zsolt párostól, méghozzá három hajóhosszal.
– Már a pénteki egypárevezős finálé után felvetődött, hogy változtatni kell – magyarázta Melis Zoltán. – Ezt Hallerék váratlan veresége kétpárban tovább erősítette. A hét közepén tesztversenyt rendeztünk Szegeden, ahol a bajnokságon egypárban győztes Bencsik Gábor Hallerrel, majd Petővel is evezett egy két kilométeres pályán. Az edzők véleménye az volt, hogy a világbajnok párost fel kell bontani, s Haller Bencsikkel induljon az olimpián, az utazó tartalék pedig Pető Tibor legyen.
Megkérdeztük a szövetségi kapitánytól, hogy ránézésre, szubjektív szempontok szerint nem felelőtlenség egy világbajnok egységet szétszedni? Melis Zoltán válaszában elmondta, hogy a múlt heti fizikai felmérő és bajnokság is azt bizonyította, hogy Pető nincs megfelelő formában.
– Nem példátlan az olimpia előtti csere ebben a sportágban – magyarázta Melis Zoltán –, az 1968-as olimpia előtt a válogatott négyes összeállítása is megváltozott, amely aztán úgy ezüstérmet nyert. Tudom, hogy kockáztattunk a döntésünkkel, amelynek a helyességét csak egy eredményes olimpiai szereplés igazolhatja.
A hat éve Haller Ákossal együtt versenyző Pető Tibor érthetően csalódott, de fegyelmezett, profi versenyzőként tudomásul vette, hogy pályafutása második olimpiájára csak tartalékként utazhat.
– Az elmúlt hat év tapasztalata, s nem az irigység mondatja velem, hogy egy hónap alatt két jó formában lévő versenyzőből sem lehet egy ütőképes párost kialakítani. Éppen ezért a véleményem az volt, hogy maradjunk együtt Ákossal. Ebben az ügyben furcsa volt az is, hogy a páros edzője, Dani Zsolt az olimpiai miatt a bajnokságot csak felkészülési versenynek jelölte ki számunkra, amelyről aztán kiderült, hogy sorsdöntő volt a csapat összeállításánál.
A 24 éves váci evezős a szakvezető döntését tudomásul vette, s elmondása szerint minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy Hallerék jól szerepeljenek Athénban, mert ez a sportág érdeke. Az olimpia után változtatni szeretne, Rapcsák Károly irányításával, elsősorban egypárevezősben fog felkészülni a jövő évi válogatókra, mert akkor nem érheti olyan meglepetés, mint az idén.
Bencsik Gábor június közepén már lemondott az olimpiai szereplésről, mert a pótkvalifikációs viadalon egypárevezősben ötödik lett Luzernben. A Mohácsi TE 24 éves versenyzője nagyon keserű volt, de nem adta fel, jó formában szerepelt a bajnokságon, s ezzel felcsillant az olimpiai szereplés reménye.
– Ehhez az is kellett – magyarázta –, hogy Hallerék a vártnál gyengébben szerepeljenek, mert ha a korábbi formájukban versenyeznek, akkor a változtatás fel sem vetődik. Jól tudom, az idő rövid, de az edzéseken mindent megteszünk azért, hogy megfelelő összhang alakuljon ki közöttünk. Nem érzem úgy, hogy túl nagy felelősséget vettem a vállamra, mert a szakvezetés döntött a cseréről. Mi csak ennek a helyességét bizonyíthatjuk be az olimpián.



Veszélyben a pálya. Az athéni olimpia kajak-kenu és evezős versenyeinek otthont adó pályát már tavaly átadta a magyar Polaritas Kft., amely aztán többször is jelesre vizsgázott, a magyarok nyolc óra alatt tudtak evezősből kajak-kenu pályát varázsolni. A cég ügyvezetője, Grand József elmondta, néhány hete kiderült, hogy a görögök tavaly novemberben kiszaggatták a lefektetett kábeleket, gyakorlatilag szétszedték a pályát anélkül, hogy erről értesítették volna az építőket. Jelenleg a pálya nád- és hínármentesítése zajlik, mert egy köbméter víz hatvan százaléka hínár, ezért az újraépítés csak jövő hét csütörtökön kezdődhet el. Jelenleg több mint harminc kilométer kábel aprólékos átvizsgálását végzik, mert a görögök nem szakszerűen vették ki a vízből. Grand József szerint a pálya elkészül, de a munkát az erős szél miatti hatalmas hullámok nehezítik.



Titkos akció. A Magyar Evezős Szövetség vezetői az elmúlt években sokszor panaszkodtak, hogy a média érdemtelenül keveset foglalkozik a sportággal. Az elmúlt napokban lett volna lehetőség erre, hiszen ha bejelentik a szegedi tesztversenyt, akkor nagy nyilvánosságot kapott volna a három versenyző vetélkedése az olimpiai kiküldetésért. A szakvezetés ehelyett titkolózott, így fordulhatott elő, hogy szerdán kétoldalas írás jelent meg a sportlapban Haller Ákos, Pető Tibor olimpiai esélyeiről, miközben már egymás ellen versenyeztek Szegeden…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.