Véletlenek pedig nincsenek

L a b d a r ú g á s Fantasztikus sikerként könyveli el az UEFA a július elején véget ért Európa-bajnokságot, és okkal. Több mint 1,1 millió ember látta a mérkőzéseket a helyszínen, az átlagnézőszám 37 587 volt, a tizenhat csapat 77 gólt lőtt a 31 meccsen (az átlag: 2,48). A siker fényében aligha véletlen, hogy még mindig idézgetik a hozzáértők a különféle statisztikákat, hiába, ha jó a futball, az adatok, a számok is érdekesek.

Károly Gábor
2004. 07. 27. 15:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Michel Platinit még remek produkcióval se lehet fölülmúlni. 1984-es rekordja (9 gól) most sem forgott veszélyben. Milan Baros mostani ötgólos királysága átlagos teljesítmény az Európa-bajnokságok történetében, ám az már különlegesség, hogy Portugáliában összesen 13-szor lőtt kapura, s csak 7-szer pontosan. Hétből öt (négy jobbal, egy ballal) nem akármilyen hatékonyság. Főként, ha tudjuk, hogy napjaink két legjobb európai csatára – Henry és Van Nistelrooy – 22-22-szer próbálkozott, a francia 11-szer, a holland 10-szer találta el a kaput. Van Nistelrooy négy, Henry két gólt könyvelhetett el. Szintén négy gólig jutott az angol Wayne Rooney, akinek gólérzékenysége legalább olyan jó mint Barosé, hiszen mindössze 7-szer lőtt kapura (6-szor el is találta).
Sokakat meglephet, hogy a legjobb támadók milyen pontosan passzolnak, Baros átadásainak 81 százaléka eljutott a társakig, Van Nistelrooy esetében 72, Rooneynál 69 ez a szám. Az már érthetőbb, hogy Baros és Van Nistelrooy ott van a lesre futottak élén is, nyolcszor állította meg őket a partjelző. A legtöbbet Hariszteasszal és Van Nistelrooyjal szemben szabálytalankodtak (14-14-szer), őket követi Vrizasz (12) és Baros (11). Baros a szabálytalanságokban is az élen járt, 17-szer fújtak ellene (megúszta egy sárga lappal).
Áttérve a középpályásokra, itt az FC Porto sztárjáé, Maniché a pálma, hat mérkőzésen 317 pontos passzt adott. Maniche-t egy másik portugál, Deco követi a sorban, nála 296 ez a szám. Keresztlabdával, beadással a cseh Poborsky kísérletezett a legtöbbször (68-szor, a meccsenkénti átlaga: 15), 24-szer pontosan. Beckham érthetően jobb ebben az összehasonlításban (36 kísérletből 18 sikeres), míg a portugálok szuperklasszisa, Figo nem lehet túl büszke az átlagára (64/13). A gólpasszokat nézve a cseh Poborsky volt a legjobb (4), de a holland Arjen Robben (3) is büszke lehet a teljesítményére, aki három gólpasszával második lett az „utolsó passzok” versenyében Poborsky mögött.
Nem véletlenül lett a torna (és a döntő) legjobb játékosa a görög Theodorosz Zagorakisz. A 32 éves középpályás csapata összes mérkőzését végigjátszotta. Kitűnően védekezett, 59-szer szerelt, a legtöbbször a mezőnyben. Nem véletlen, hogy ebben a sorban társai – Dellasz, Szeitaridisz, Kacuranisz – is az élen végeztek, hiszen a tornagyőztes görögök hat mecscsen mindössze négy gólt kaptak, a mérkőzésenkénti átlaguk: 0,6-os. Hasonló a mutatója három meccsen kapott két góllal Olaszországnak és Spanyolországnak, ám ők korán búcsúztak. A másik oldal pedig: a görögök mindössze 7 gólt lőttek az Eb-n (meccsenkénti átlag: 1,1), viszont „okosan” elosztották őket: kettőt a nyitómeccsen Portugáliának, aztán ötször egyet-egyet. Mondani sem kell, hogy mindig a legjobbkor.
A számok, az adatok ezúttal is alátámasztják az örök igazságot: véletlenek pedig nincsenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.