A Ferencváros holnapi kupaellenfele, a Schalke 04 impozáns stadionnal és magabiztosan várja a zöldeket. A három éve átadott multifunkcionális létesítmény 358 millió márkára rúgó költségeit az idén 100 éves egyesület saját maga teremtette elő, mindenféle „központi” támogatás nélkül. A több mint hatvanegyezer nézőt befogadó Aréna AufSchalke nemzetközi mérkőzéseken – biztonsági okokból – csak ötvennégyezer személyt fogad be, de a hazaiak fanatizmusa és hangorkánja így is kemény próba elé állítja az ellenfelet.
A kék-fehérek népszerűsége egész Németországra kiterjed, messze túllépi a régió határait. A stadion parkolójában álló gépkocsik rendszámtáblái bizonyítják: a gazdáik több száz kilométert autóztak, hogy biztathassák kedvenceiket. Nem lesz ez másként holnap este sem. A csapat a Leverkusen elleni 3-0-s győzelemmel hangolt, s mindent megtett azért, hogy megadja a magyar bajnok elleni 90 perc alaphangulatát. A Bundesliga 14. fordulója után a Schalke a harmadik helyen áll, imponáló sorozatot követően: nyolc találkozóból hetet megnyert, pedig kiábrándítóan kezdte az idényt.
Az együttes szárnyalásában a Jupp Heynckes edző helyébe lépett szakember, Ralf Rangnick mellett a dán Ebbe Sand, a brazil Ailton és Lincoln játszott és játszik főszerepet. A bölcs edzői utasításokra e trió gondoskodott a gólokról. Tán nem véletlen, hogy Sandot a Kicker Sportmagazin a legutóbbi forduló legjobbjának választotta. Az agyhártyagyulladásából felgyógyult idegenlégiós hihetetlenül, szinte egyik meccsről a másikra lendült csúcsformába. A tavalyi bajnok Werder Brementől megszerzett, első pillantásra túlsúlyosnak, sőt, pufóknak tűnő brazil Ailton a lélekbúvárnak is számító Rangnick támogatásával lábalt ki a hullámvölgyből. A liga legszorgalmasabb profijának tartott Lincoln két gólt készített elő mesterien a Leverkusen ellen, a harmadikat pedig szabadrúgásból küldte a hálóba. A sajtó persze szereti a Schalkét: „Tovább tart a kék-fehér csoda. A Schalke szambát táncolt.” A szombati siker merész reményeket keltett Sandban: „Bajnokok akarunk lenni, ez világos, mint a nap.”
A Schalke a világháború előtt volt a német labdarúgás meghatározó klubja: 1934 és 1942 között hat bajnoki címet szerzett. Azóta csak egyszer sikerült ez, 1958-ban. Pedig három évvel ezelőtt négy és fél percen keresztül ismét bajnoknak érezhették magukat. Addig, amíg a Hamburg–Bayern találkozón a müncheniek be nem vették a HSV kapuját, megelőzve így a vetélytársat. Ralf Rangnick a jó sorozat ellenére is igyekszik reális keretek között tartani az optimizmust: „Még nem tartunk ott, hogy kilencven percen keresztül uraljuk a pályát. A csapatban rejlő erő és tehetség alapján azt mondom, az első öt hely valamelyikét megszerezhetjük. Ebbe pedig beletartozik az első és a második helyezés is.”
A derűlátás elfogadható, hiszen 1997-ben UEFA-kupát nyert a Schalke, amelyiknek az Aranycsapat hátvédje, Lóránt Gyula is volt egykor a mestere.
Másfél nap Gelsenkirchenben. Villámlátogatást tesz csupán a Fradi a német városban. A csapat különgépe ma a déli órákban landol Münsterben, onnan autóbusszal utazik Gelsenkirchenbe, ahol a mérkőzés időpontjában (18.15) edzenek László Csaba futballistái, majd sajtótájékoztatóra kerül sor. A csütörtöki találkozó után közvetlenül az AufSchalke stadionból megy a csapat a reptérre, s várhatóan még éjfél előtt megérkezik Ferihegyre. A gelsenkircheni rendőrség és városvezetés levelet küldött a Ferencvárosnak, amelyben a mérkőzéssel kapcsolatos legfontosabb információkról tájékoztatja a magyar szurkolókat, felhívva a figyelmet többek között arra is, hogy a hatvanezres arénában 90 kamerából álló rendszer figyeli a közönséget. Tilos egyebek között zászlót, pirotechnikai eszközöket bevinni az AufSchalkéba. Nehezen is tehetné meg bárki, hiszen a beléptetésnél mindenkit átvizsgálnak. A zöld-fehérek különgépével összesen 170-en utaznak majd, köztük szponzorok és drukkerek is. Az autóval érkezők jó, ha tudják: a vendégszurkolóknak külön parkoló áll a rendelkezésükre Ez a Kurt Schumacher utcától 50 méterre, a Willy Brandt Alle bejáratánál található. Közben az Európai Labdarúgó-szövetség után a sportág egyik legtekintélyesebb magazinja, a World Soccer is dicsérte a ferencvárosiak rasszizmusellenes akcióját, amelynek egyik legfontosabb eseménye a Feyenoord elleni mérkőzés volt. (MN)