Néhány korty Obelix varázsitalából

V í v á s Azóta, hogy az 1996-os atlantai olimpián megnyerte a női párbajtőrvívás egyéni számát, majd pedig csapatban is aranyérmes lett, Laura Flessel talán a legnépszerűbb francia sportolónő. Az eredményei önmagukban persze nem tennék azzá, még ha oly lenyűgözők is (mást ne mondjunk, az olimpiákról öt érme van), ám a jelző illik Flessel megjelenésére, s amint az alábbi interjú során megtapasztalhattuk, párosul hozzá a kisugárzása, a kedvessége, a humora, és máris megvan a válasz arra, hogy miért imádja egy egész ország. Laura Flessellel a múlt hét végi budapesti Világkupa-versenyen beszélgettünk, amelyen bronzérmes lett.

2005. 01. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Árulja el Guadeloupe-nak, ennek a piciny karib-tengeri szigetnek a titkát! Kell lennie valamiféle rejtélynek, mert az nem lehet a véletlen műve, hogy temérdek csillagot ad a francia sportnak. Laura Flessel, Marie-José Pérec, Christine Arron, Thierry Henry, Lilian Thuram, Sylvain Wiltord, hogy önön kívül még két klasszis atlétát és három labdarúgót említsek. S ha jól tudom, a jelenlegi, Athénban bronzérmes párbajtőrcsapatból Sarah Daninthe is Guadeloupe-on született.
– Igen, ő is. S elárulom, hogy a sziget titka a tengervízben rejlik!
– Amennyiben?
– Azt tartják, hogy Obelix az Asterix és Obelix meséből ott ejtette bele a tengerbe az erőt adó varázsitalát. Így aki arrafelé úszkál, óhatatlanul kortyol belőle! De komolyra fordítva a szót, sokan nem is gondolják, hogy Guadeloupe-on milyen kiválóak a feltételek a sportoláshoz. Rengeteg a sportpálya és a sportcsarnok, és a színvonalas szakmai munkához a francia állam is biztosítja az anyagi hátteret. S ami ugyancsak fontos: remek a helyi közösség.
– Miért a vívást választotta, s miért nem az atlétikát, amit a szabadban űzhetett volna?
– Eleve teremsportágat akartam választani, mert igaz ugyan, hogy Guadeloupe maga a földi paradicsom, de arrafelé gyakran esik az eső, és esőben nem nagyon szeretek futni… Először egyébként kardozó akartam lenni, a televízió előtt ülve hétéves kislányként csodáltam Jean-Francois Lamourt, pedig akkor még nem is volt olimpiai bajnok. De a lányok számára abban az időben még nem volt kardvívás, ezért lettem párbajtőröző.
– Beütöttem a nevét egy internetes keresőbe, így tudom, hogy „Darázs” a beceneve. Mikor kapta?
– Nem sokkal azután, hogy elkezdtem vívni. Egyrészt azért ragadt rám, mert mozgékony gyerekként én is mindenkit meg tudtam szúrni, másrészt pedig olyannyira sovány voltam, hogy lötyögött rajtam a vívóruha. Tényleg úgy néztem ki, mint egy darázs.
– Azt is olvastam, hogy az első edzője magyar származású volt.
– Ez így nem egészen helytálló, mert Robert Gara nem az edzőm volt, de a guadeloupe-i vívóliga elnökeként valóban sokat segített nekem.
– Ahhoz nem kell a múltba merülni, hogy tudjuk, a pályafutásában akad még egy magyar kapcsolat. Lehet, hogy nem kétszeres, hanem négyszeres olimpiai bajnok lenne, ha Nagy Tímea annak idején nem a párbajtőrvívást választja. 2000-ben az elődöntőben, 2004-ben a döntőben kapott ki tőle. Ezzel együtt az athéni eredményhirdetés után Nagy Tímea azt nyilatkozta, hogy Laura Flessel a világ legjobbja. Mit szól mindehhez?
– Igazán kedves volt Tímeától ez a nyilatkozat, de az eredmények azt mutatják, hogy ő a legjobb. Tudom, hogy a második kisbabája születése után tért vissza, s azt is, hogy a terhességét követően sérüléssel bajlódott, szóval, le a kalappal előtte. Nagyon nagy bajnoknak tartom.
– Most éppen a harmadik gyermekét várja, és azt ígéri, hogy kitart a pekingi olimpiáig.
– Én is kitartok! S komoly tervem van: úgy szeretném befejezni, ahogy kezdtem Atlantában, vagyis aranyéremmel.
– Egy kislánya már van, a gyermekeket tekintve nem akarja befogni a mi bajnoknőnket?
– De igen, Peking után mindenképpen, mert akkor majd ikreket szeretnék! S az se baj, ha hármas ikreim lesznek!
– Ott voltam 2001-ben Nimes-ben, s igazán megható volt, ahogy a vb-döntőben a német Bokel ellen elvesztett asszója után az akkor néhány hónapos kislányát magához ölelte. Két egyéni világbajnoki cím után a harmadikat éppen otthon nem sikerült megszereznie. Abban a pillanatban a kislánya nyújtotta az egyetlen vigaszt, de a csöppség persze semmit sem érzékelt a történésekből, ő nagyon vidám volt. Most már szurkol a mamának?
– Óh, hogyne, hiszen már három és fél éves, és el is várja, hogy minden versenyről vigyek haza neki érmet. Szóval, igencsak igyekeznem kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.