Boldog Polgár-élet: sakk és család

S a k k Polgár Judit csak azért nem értékeli teljes sikerként a vasárnap véget ért Wijk aan Zee-i sakkversenyen elért eredményét, a 13 fordulóban szerzett 7 pontot, mert a torna hajrájára megfázott, haza pedig már betegen érkezett. Ám ez csupán pillanatnyi diszharmónia az életében. Férje, Font Gusztáv s immár féléves kisfia, Olivér körében boldogan és ismét a profi sakkozók napirendje szerint él.

2005. 02. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Jó sakkozóhoz illően tervezték a gyermekáldást?
– Igen, szerettünk volna gyermeket, ám Olivér érkezésének az időpontját inkább a természet határozta meg.
– Mennyi idős a kicsi?
– Tizedikén lesz féléves.
– A Wijk aan Zee-i torna időpontját nem lehetett a természetre bízni, minden évben januárban rendezik meg a versenyt. A visszatérésre eszerint tudatosan készült?
– Igen, de a véletlennek azért jelentős szerepe volt benne. Szeptember végén, október elején érett meg bennem az elhatározás, hogy Wijk aan Zeet talán megpróbálhatnám. Felvettem a kapcsolatot a rendezőkkel, ám a hollandok rendkívül precízek, addigra már valamennyi indulóval szerződést kötöttek. Egy kivétellel. Kaszparov az utolsó pillanatig halogatta a választ, s végül novemberben lemondta a részvételt. Akkor ugyanis még úgy hitte, megmérkőzik Kaszimdzsanovval a FIDE világbajnoki címéért, nem tudhatta, hogy a meccs elmarad.
– S hogyan készült két szoptatás és etetés között, olykor az éjszakai ébrenléttől elcsigázottan?
– Lehet, hogy furcsán hangzik, de alapvetően nem változott meg az életem. A sakkozók többségével szemben én korábban sem voltam éjszakai bagoly. A szülés utáni egy-két hónapban persze nagyon kevés szabad időm akadt, de a férjem mellett van állandó segítségem, s így ismét tudok napi négy-öt órát a sakkozásra szakítani. Legfeljebb időnként felkelek az asztaltól, ránézek Olivérre, megsimogatom, de ez csak erőt ad.
– Pedig sokan azt hitték, hogy a gyermekvállalással a sakk jelentősége hátrébb szorul az életében. Az elit tagjaira legalábbis nem jellemző, hogy gyereket nevelnének.
– Ez igaz. Kaszparovnak van ugyan gyereke, de anélkül, hogy megbántanám, túl sok időt nem rabol el tőle. Talán Shirov az egyetlen, aki valóban családi életet él, s persze Short, de ő már túl van a csúcson, nincs az első tízben.
– Amíg ön a kisfiával volt elfoglalva, a csapata azért dolgozott a háttérben az útmutatásai alapján?
– Nincs csapatom, legfeljebb időnként együtt készülök valakivel, mint legutóbb Mihail Marinnal.
– Úgynevezett főedzője sincs, mint Lékónak Arshak Petroszjan, Kaszparovnak Dohojan, hogy Kramnyikot már ne is említsük, akit az orosz nagymesterek java segít elemzéseivel?
– Minden sakkozót annyian segítenek, ahány embert meg tud fizetni. Péter szerintem kicsit eltúlozta Kramnyik támogatottságát, ingyen még neki sem tesznek szívességet. Sok pénzébe került, hogy olyan erős csapatot állított össze a világbajnoki döntőre.
– Wijk aan Zeebe egyedül vagy családostul utazott?
– Egyedül, illetve a szekundánsommal. Verseny alatt tényleg nem lehet összeegyeztetni a családot és a sakkozást.
– S ki sínylette meg jobban a távollétét, ön vagy Olivér?
– Egyértelműen én. A férjem a torna idejére szabadságot vett ki, tudtam, hogy Olivér jó kezekben lesz. Máskülönben nem is vállaltam volna a játékot.
– Melyik volt a verseny legnehezebb időszaka?
– A közepe. Jól kezdtem, Szvidlert mindjárt az első fordulóban megvertem, az ötödik–nyolcadik körben viszont elfáradtam. Ráadásul úgy éreztem, mintha a többiek jobban erőltetnék velem szemben a nyerést, mint korábban. Talán arra számítottak, hogy a kihagyás meglátszik a játékomon. Adams és Griscsuk ellen is kritikusan álltam, de mindkétszer megmenekültem, a Topalov elleni parti volt a fordulópont. Ő még nálam is jobban kimerült, és hibázott. A nehezén akkor túl is jutottam, szabadnap, majd két világos parti következett.
– Legvégül pedig a Lékó elleni döntetlen, az egyetlen szalonremije a tornán. Előre megbeszélték, avagy ilyet még kérdezni is illetlenség?
– Egyeztetés nélkül mindkettőnknek megfelelt a döntetlen. Péternek a tornagyőzelmet jelentette, én pedig sötéttel különben sem feszítettem volna túl a húrt.
– Visszatérése parádésan sikerült. Hogyan tovább?
– Májusban Bulgáriában veszek részt egy tornán Anand, Topalov és Kaszparov vagy Kramnyik, netán mindkettőjük társaságában.
– S a távolabbi jövő? Világbajnoki cím – esetleg a nők között?
– Akkor már inkább a férfiaknál. Bár jelenleg nagyon zavaros a rendszer, még nem tettem le róla. Abban pedig teljesen eltökélt vagyok, hogy minél tovább szeretnék sakkozni.
– S közben újabb gyerekek?
– Idővel biztosan.
– Hadd kérdezzem a nővéreiről! Mit szól Zsuzsa visszatéréséhez? Zsófi felhagyott a sakkozással?
– Nagyon örültem Zsuzsa viszszatérésének, sőt erőt is merítettem belőle – ha neki nyolc év után sikerült, akkor nekem egy után miért ne sikerülne? Zsuzsa azért is vállalta a válogatottságot az amerikai csapatban, mert szeretné fellendíteni a sakkozást a tengerentúlon, hátha az ő népszerűsége segít ebben. Zsófi már alig-alig játszik, akárcsak Zsuzsának, neki is két gyereke van, de ő nem vállalja a sakkozással járó pluszterheket, az utazásokat. Belsőépítészként, lakberendezőként szeretne dolgozni.
– Zsuzsa az Egyesült Államokban, Zsófi Izraelben telepedett le, csak ön maradt idehaza. Jobban ragaszkodik Magyarországhoz, mint a nővérei?
– Nem erről van szó, a párválasztás volt a meghatározó. Itthon inkább edzettünk, külföldön, a versenyek alkalmával gyakrabban fordultunk meg társaságban, Zsuzsa és Zsófi éppen így ismerkedett meg a későbbi férjével.
– Játszanak-e még valaha együtt a magyar válogatottban?
– A közeljövőben aligha, de később: ki tudja? Húsz-harminc év múlva, valamelyik olimpiai bajnoki címünk jubileumán akár még ez is előfordulhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.