Csak visszafogott búfelejtő

V Í V Á S Két hete ugyanezeken a hasábokon búsongtunk, hogy a budapesti női párbajtőr Világkupán egyetlen versenyzőnk sem jutott a legjobb nyolc közé, ami az 1989-es kezdet óta egyszer sem esett meg. Férfi kardban mívesebbek a hagyományaink, így a szégyen is nagyobb: a hét végén 1964 óta most először (!) rendezték a nyolcas döntőt nélkülünk. S erre a bajra a vasárnapi gödöllői csapat Világkupán szerzett bronz sem lehet gyógyír.

2005. 02. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lukasenko Ukrajnából gyorsan meglépett 4-0-ra, amikor az orosz Jakimenko embereset vágott a fejére. Ez persze a kardvívásban bevett dolog, s ilyenkor, amíg a szenvedő áldozat magához tér, bizony az is megesik, hogy fordul az állás. Az egyperces szünetre már 8-7-es orosz vezetéssel fordultak a felek, s Jakimenko végül 15-13-ra meg is nyerte a Gerevich–Kovács– Kárpáti Grand Prix és Világkupa-verseny döntőjét, megkaparintva az első helyezettet megillető tekintélyes méretű herendi porcelánserleget.
S a fejünk nekünk is fájhatott, mert a három legendánk nevét viselő GP-n egyetlen versenyzőnk sem jutott be a nyolcas döntőbe a Nemzeti Sportcsarnokban, s a bevezetőben említettek miatt ez már több volt, mint kínos… A pénteki selejtezők után szombaton reggel a 64-es főtáblán még 11 versenyzőnk kezdett, de a legjobb 16 közé már csak a csapatban vb-ezüstérmes Fodor Kende, valamint a 23 éves Bokor Gergely került be. Ám nekik is itt volt a végállomás. A nyolc közé jutásért Fodor az athéni olimpián a francia csapattal aranyérmet szerzett, s a versenyt tavaly megnyerő Sansontól 15-9-re, Bokor a lengyel Palasztól 15-13-ra kapott ki. S a jószerével ismeretlen Palasz volt az, aki reggel rögtön a főtábla első fordulójában kiverte az olimpiai ezüstérmes Nemcsik Zsoltot. Ha csak egyetlen tussal is, de a világranglista 105. helyezettje 15-14-re legyőzte a harmadikat, aki rá nem jellemző módon a mérkőzésvezető ténykedésében kereste a kudarc gyökereit. Szabó Bence szövetségi kapitány azonban nem volt vele azonos véleményen.
Az már legyen az olaszok baja, hogy Nemcsik athéni legyőzője, Montano sem élte túl az első kört. S ugyanígy járt napjaink magasan legeredményesebb vívója – s ez alatt nem csak a kardozókat értjük –, a négyszeres olimpiai bajnok és világranglista-vezető orosz Pozdnyakov, akit a kínai Csen Feng 15-12-re vert meg. S Pozdnyakov erre az egyetlen, pár perces vesztes asszóra öltözött be, mert a vasárnapi gödöllői csapat Világkupán nem vívott. Az oroszok keresik a jövő csapatát, és úgy vannak vele, hogy ebbe a kutakodásba év közben a vereségek is beleférnek.
Így az is, amit tegnap a négy közé jutásért éppen tőlünk szenvedtek el 45-42-re. Mert a Nemcsik, Fodor, Lengyel, Decsi négyes a lengyelek legyőzése (45-40) után az oroszokkal is elbánt. A szomorú szombati történések után Nemcsik tegnap különösen megemberelte magát, aminek a következő, olaszok elleni mérkőzésén is tanújelét adta. Az utolsó párban, az olimpiai döntő visszavágóján 11-5-re nagyon megverte Montanót, ám dolog szépséghibája, hogy 45-42-re kikaptunk. Az olaszok aztán az aranyat is megszerezték a döntőben a németek ellenében (45-29), nekünk pedig a fehéroroszok legyőzésével (45-37) visszafogott búfelejtőként meglett a bronz. Mert a szombati történéseket bizony nehéz feledni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.