Kínai import Németországból

K a j a k - k e n u Kína történetében másodszorra indul meg a „nagy menetelés” időszaka. Ezúttal nem a politikai hatalom megszerzése a cél, hanem az olimpiai siker. 2008-ban Pekingben a házigazdák a nemzetek rangsorának első helyére pályáznak, ennek érdekében külföldi szakértők segítségére is szívesen áldoznak. Korábban már hírt adtunk róla, hogy úszósportjukat miként akarják ismét, kiszélesített alapokon, illetve rejtélyes „eltűnésekkel” felfuttatni; a következő célpont a kajak-kenu. Az erősítés nem is akárhonnan, Németországból érkezett. Mint úszásban. S a hasonlóságok ezzel még nem merültek ki.

Stefan Lázár
2005. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem más a kiszemelt, mint Josef Capousek, a német kajak-kenu válogatott eddigi szövetségi kapitánya, aki a minap bejelentette, nem áll tovább a szövetség (DKV) rendelkezésére, mert Kínában folytatja tréneri munkáját, vállalva az olimpiai szereplés minden rizikóját. „Az élet sokszor életveszélyes, és ezért olyan szép!” – magyarázta döntését az ötvenkilenc éves szakember, akinek irányítása mellett a német lapátforgatók 17 arany-, 9 ezüst- és 5 bronzérmet szereztek az ötkarikás játékokon. Legutóbb Athénben 4-3-0 volt a mérleg. Váratlan elhatározásának magyarázata magánéletének fordulatában keresendő: tizenöt esztendőn keresztül ő volt minden idők legsikeresebb női kajakosa, Birgit Fischer élettársa. E kapcsolat a közelmúltban befejeződött és Capousek feltette magának a kérdést: „Mit keresek még itt?”
A Pekingből érkezett meghívás megadta a választ. A német válogatottat negyedszázadon keresztül irányító, Prágában született és Csehszlovákiából 1968-ban távozott sportember új kihívásra talált egy olyan országban, amelyet igen érdekesnek tart. „Történelme, kultúrája, filozófiája és lélegzetelállító gazdasági fejlődése mindeddig ismeretlen világot jelent számomra! A kajakozásban viszont még rengeteg a tennivaló, de 1,3 milliárd polgár között biztosan megtalálhatók a tehetségek.”
Kenu kettesben tavaly a kínaiak első sportági olimpiai sikerüket aratták a Meng Kuang-Liang, Jang Ven-Csün duó révén. Peking ambícióit ismerve Capousek korlátlan támogatásra számíthat, a sportcentralisztikus struktúrája a hajdani NDK-ra emlékeztet. A párhuzamból nem maradhat ki a doppingkérdés sem. De ezt az új kínai kajakkarmester nemzetközi problémának tartja, saját szakterületén pedig elsődlegesen a felkészülési időszakban elvégzett ellenőrzés mellett tör lándzsát. „A mi sportágunkban a regeneráció ideje a problematikus, a versenyek utáni doppingpróbákat értelmetlennek tartom!”
Josef Capousek április elsejével foglalja el hivatalát, nyolc hét múlva már mint a kínai küldöttség vezetője tér vissza Németországba, közelebbről Duisburg-Wedauba, a hagyományos nemzetközi versenyre. Utódjának kérdése nyílt, a nyolcszoros olimpiai bajnok Birgit Fischer azonban már közölte a DKV-val, nem csábítja volt élettársa öröksége. Legalábbis egyelőre. Fischer ugyanis nem csupán az athéni olimpiára tért vissza, ha már egyszer belevágott, akkor minél tovább szeretné a kajakozás és a győzelem ízét érezni.
Azt nem állíthatjuk, hogy majdan, 46 évesen még Pekingben is versenyre kel a fiatalokkal, de nála sohasem lehet tudni. Mindenesetre az elválás után pikáns találkozás és párharc lenne. Fischer a vízen, Capousek kinn a parton.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.