Egyeseken át vezet az út a négyesekig

Kajak-kenu A vasárnap véget ért kajak-kenu Európa-bajnokságon a magyar versenyzők 6 arany-, 7 ezüst- és 2 bronzérmet szereztek. Az összkép többé-kevésbé megfelel a hagyományoknak, a tekintetben azonban szakít azzal, hogy négyeseink viszonylag gyengén szerepeltek. Ha az ő teljesítményüket kivonjuk a csapatéból, akkor 18 számra 5 arany, 5 ezüst és 2 bronz, azaz 12 érem jut, ami kiváló. Angyal Zoltán szövetségi kapitánytól azonban nem csak e számtanpéldára vártunk megoldást.

2005. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ön is jobb szereplést várt a négyesektől?
– Tudom, hogy szövetségi kapitányként kissé furcsa a válaszom, de igazából nem számítottam jobbra, s ennek megvannak a szakmai okai. A kenu négyesek a válogatók, majd az U23-as Eb miatt csak egy hetet tudtak közösen készülni az Eb-re. További szempont, hogy éppen a fiatalok versenyeztetése érdekében nem a legerősebb egységeket állítottuk össze, a világbajnokságon ötszáz és ezer méteren más hajók indulnak. Ugyanez igaz az ezer méteres női kvartettre, amely Paksy, Szabó, Viski, Bóta összeállításban biztosan jobb lesz.
– A világversenyek programja mindig vita tárgya, ezért muszáj megkérdezni: a kevés induló miatt a kenu négyeseknek, illetve ezer méteren a női négyesnek egyáltalán van jogosultsága a szereplésre?
– Visszakérdezhetnék: úszásban szükség van annyi számra?
– Az úszásról talán inkább példát lehetne venni, hogy nem két napra zsúfolódik össze valamennyi döntő.
– A négyeseket én mégis védelmembe venném. Ezekben a hajókban olyan tehetséges fiatalok kapnak lehetőséget, akik még egyesbe, kettesbe nem férnek oda, de néhány év múlva már ott láthatjuk őket viszont.
– Nézzük az Eb számunkra legnagyobb kudarcát: kétszeres olimpiai bajnok kajak négyesünk hatodik helyezését. Ez sem lepte meg?
– Ismét hazudnék, ha azt mondanám, hogy nagyon meglepett. Tudomásul kell venni, hogy két olimpiai arany után ezek a fiúk már nehezebben motiválhatók.
– Gondolt-e arra, hogy a vb előtt megbontsa ezt az egységet?
– Szó sem lehet róla. Sőt, én kezdeményeztem, hogy edzők nélkül ők üljenek le együtt és beszéljék meg, min kell változtatniuk. Ez két éve egyszer már bevált, három év vegetálás után fölényesen megnyerték az olimpiát, s ennél a hatodik helynél azért most is többet tudnak.
– Kell-e különbséget tenni közöttük? Vereckei, de Kammerer is bizonyított, ez alapján Storcznak és Horváthnak kellene összekapnia magát.
– Ezt ők is tudják. Nem akarok utólag okoskodni, de ha nem teszem kötelezővé, hogy a válogatón mindenki induljon el egyesben vagy kettesben, akkor talán még nagyobb lenne a lemaradásuk.
– A nők az olimpiai számokban egy arannyal és két ezüsttel összességében jól szerepeltek, de nem lehetne-e ebből a csapatból többet is kihozni?
– Természetesen az a cél, hogy Pekingben a legjobb egyes, a legjobb kettes és a legjobb négyes induljon. Most csak azt állíthatjuk biztonsággal, hogy a legjobb kettes szerepelt az Eb-n. Különösen a nőknél nehezíti meg az egész ciklus tervezését, hogy az Eb-n és a vb-n már az új menetrend van érvényben, az olimpián azonban a régi. Azaz ha nem vigyázunk, három éven át csak zsákutcában haladunk előre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.