Ismét van újság róla és tőle is

B I R K Ó Z Á S Az 1982-es Európa-bajnoki címével, vb-ezüstjével és még két Eb-2. helyével az utóbbi negyedszázad egyik legeredményesebb hazai szabadfogású birkózójára, Bíró Lászlóra tényleg igaz, hogy nem került messze szeretett klubjától, a Ferencvárostól. Tudniillik, alig ötven méterre az Üllői úti székháztól újságos a népligeti aluljáróban. A múlt hét végén azonban újra ő maga is hír lett, hiszen 45 évesen ismét szőnyegre állt a magyar bajnokságon.

2005. 08. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olvasom az egyik tudósítást: „Májer Roland elvette a veterán Bíró László kedvét a birkózástól…” Valóban?
– Ugyan, dehogy, egyáltalán nem vette el. És nem is tudják elvenni soha. Ami pedig a bajnokságot illeti, végül is szoros meccset birkóztunk, ami azért tőlem 45 évesen nem rossz eredmény. Az ellenfelem mégiscsak tizenhét évvel fiatalabb volt nálam, és pár kilóval több is, hiszen ő eleve lefogyasztott 55 kg-ra, én pedig most is csak 53 kiló vagyok. Szóval, mindössze az bosszant, hogy a második menetben megsérültem, és most éppen alig tudok járni…
– Mi történt?
– Úgy húsz másodperccel a vége előtt egyszer csak egy reccsenést hallottam, gyanítom, hogy meghúzódott egy belső szalag a térdemben. Pedig mostában edzésben vagyok. Igaz, hogy főállásban a népligeti aluljáróban újságot árulok, de a női válogatott mellett is dolgozom, s hogy a lányok lássák, mit is kellene tenni egyes helyzetekben, gyakran birkózom velük. Az ugyanis nem elég, ha az ember csak megmondja, hogy mit kellene csinálni. Nagyon keményen dolgozunk, készülünk a budapesti világbajnokságra. Szóval, elég sok időt töltök a szőnyegen, bár igaz, hogy éppen a bajnokság előtt öt napot kénytelen voltam kihagyni, mert édesanyámnak Túrkevén elöntötte az árvíz a házát. Természetesen azonnal mentem segíteni, öt napig betonoztam, parkettáztam, és a folyamatos guggolás biztosan nem tett jót a lábamnak.
– Nyilván az sem, hogy ob-n éppen a későbbi bajnokot fogta ki elsőre.
– Hát igen, az edzések mégsem foghatók a versenyekhez, és én legutóbb hét éve indultam magyar bajnokságon. Sokkal jobb lett volna, ha most először egy könnyebb ellenfelet kapok, akkor bemelegedhettem volna. S szerintem akkor megint megnyerem az ob-t.
– Hét éve megnyerte?
– Igen, az volt a tizennegyedik bajnoki címem.
– Szép szám, s persze ott van az Eb-aranya, két ezüstje, világbajnoki második helye…
– …és voltam két olimpián, még Moszkvában, 1980-ban hatodik, Szöulban negyedik lettem. De legalább ilyen büszke vagyok arra, hogy a magyar birkózók közül én indultam a legtöbb világversenyen, szám szerint huszonötön. Van köztük három kötöttfogású is.
– Harminckét évesen a barcelonai olimpián is ott lehetett volna, de éppen akkor vonult vissza. Miért is?
– Mert akkor vezették be a kvalifikációs rendszert, és sajnos az 1992-es kaposvári Eb-n nem tudtam megszerezni a kvótát. Így maradtam a huszonöt világversenynél. De ez is szép szám, a sorban Balla Jóska jön utánam huszonkettővel.
– Szakvezetőként viszont nyithat egy sort a hó végi budapesti vb-vel. Mióta van a válogatott mellett?
– Tulajdonképpen már tavaly nyár óta besegítek, de hivatalosan február 1-je óta.
– Az athéni olimpián már a nők is érmekért birkóztak, mégpedig egészen színvonalas meccseken, ám itthon az elmúlt években jobbára elnéző mosoly tárgya volt a szakág. A világversenyeken pedig számunkra nem az volt a kérdés, hogy szerzünk-e érmeket, hanem az, nyerünk-e legalább egy meccset. Most hol tartunk?
– Azóta rengeteget fejlődtek a lányok, amit mutat, hogy a nemzetközi versenyeken már rendre odaérnek a dobogóra. Két hete Sastin Marianna például Lengyelországban végigverte a mezőnyt, oroszt, ukránt, németet, csak az Európa-bajnoktól kapott ki. Komolyan hiszek benne, hogy a világbajnokságon is lesz érmünk.
– És a férfiaknak?
– Nehéz ügy… Itt igazából Ritter Árpitól várnánk az érmet, de ő az egyik edzőtáborban eltörte a kezét. És hiába mondják, hogy szépen gyógyul, a törött kéz akkor is törött kéz, és azzal nem lehet birkózni. De majd meglátjuk… Kötöttfogásban persze jobbak a kilátásaink, Deák Bárdos Misinek mindenképpen fekszik, ahogy legutóbb változtak a szabályok, szerintem ő világbajnok is lehet. S az olimpiai bajnok Majoros Pisti is, ha sikerül leadnia fölös kilóit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.