Hagyományosan gyengébben szerepelnek a magyar versenyzők az ezerméteres döntőkben, mint az ötszázasokban és a kétszázasokban, szombati lehetőségeinket ráadásul tovább apasztotta, hogy a férfi kajak négyes pénteken már a középfutamban kiesett. Ehhez képest a vb harmadát három arannyal, egy-egy ezüsttel és bronzzal zártuk. Az aranyérmek számában mért sportágban Benkő Zoltán negyedik helyezése mellett kajak egyesben nem kellene leragadni, röviden mégis ezt tesszük. Egyrészt, mert ez a legnagyobb presztízsű futam, másrészt Benkő az elmúlt szűk évtized legjobb magyar eredményét állította be, harmadrészt, ha ilyen ütemben fejlődik – két éve nem jutott fináléba –, jövőre bérelt helye lesz a dobogón. K1 1000 méteren nekünk utoljára Storcz Botond nyert világbajnokságot, még 1997-ben, a legjobb magyar szólista, Vereckei Ákos egyszer próbálkozott ezzel a távval, de négy éve csak negyedik lett. Ugyanezzel Benkő nem tűnt csalódottnak: „Tudom a feladatomat, még másfél másodpercet kell lefaragnom, s akkor én nyerek.” Vagy? „Nem tagadom, az sem kizárt, hogy jövőre az újjáalakuló négyesbe megpróbálok bekerülni.”
Hasonló lehetőség elvileg Kökény Roland és Kucsera Gábor előtt is nyitott, bár ők miért is akarnának változtatni? Rendkívül izgalmas versenyben, kajak-kenuban már-már értelmezhetetlenül kicsi különbséggel, csupán három századdal megelőzve a német hajót, megszerezték a vb első magyar aranyérmét. Még nagyobb hiányt pótolva, mint Benkő Zoltán. Magyar hajó, a Szabó, Bakó páros ebben a számban utoljára harmincegy esztendeje diadalmaskodott. Kökény régóta, már öt éve vár erre a sikerre, Kucsera ezzel szemben mindjárt élete első világbajnokságán megkoronáztatott. „Már az Eb-n szerettünk volna nyerni, ott csak ezüstérmesek lettünk, de ha lehet választani, akkor így sokkal jobb, mint fordítva” – mondták egyhangúan.
A férfi kajak négyesek versenyére csak azért térünk ki egy mondat erejéig, mert a németek megmutatták, hogyan lehet a padlóról felállni. Az Eb nyolcadik helyéről ugrottak a vb-dobogó tetejére.
Szombaton olimpiai számban még a Kozmann, Kolonics kenus duó hozott érmet, bronzot. A vb-kollekciót a hölgyek fényesítették további két arannyal és egy ezüsttel. Kovács Katalin és Janics Natasa korábbi sikereinél szinte már minden jelzőt elkoptattunk, így azt kell mondjuk, papírforma győzelmet arattak, különben is, számukra a triplázás a mérce, teljesítményüket csak a kétszázas döntők végeztével lehetett értékelni. A Paksy, Viski, Szabó, Bóta négyes első helyét a közhelyek szerint elégtételként foghatnánk fel – Paksy helyett Kovácscsal az olimpián második lett a kvartett –, hiszen a Birgit Fischer vezérelte német hajónak vágott vissza. Szabó Szilvia azonban nem szereti az efféle besorolást: „Nem azért kajakozom, hogy bármiért is kárpótoljam magam. Hanem azért, hogy újabb sikereket érjek el. Addig csinálom, ameddig úgy látom, hogy van értelme.”
Úgy látszik, van. Szabó, Kováccsal egyetemben, tizenharmadik vb-aranyával ráadásként befogta Kolonics Györgyöt a magyar örökranglistán. Vasárnap mindketten további két fináléban voltak érdekeltek, így e különverseny folytatódott.
És Kovács Katalin javára dőlt el, azaz immár tizenötszörös világbajnok! Janics Natasával ötszáz, majd délután kétszáz méteren is újabb fölényes győzelmet arattak. A többiekre nézve már-már sértően kiemelkednek a mezőnyből. S utólag visszatekintve, talán jobban is jártak, hogy otthon az első válogatón beborultak párosban, mert így csak a kettesre kellett készülniük, erőlködés helyett diadalmenetben versenyezték végig a vb-t. Amikor megkérdeztem tőlük, egyetértenek-e ezzel a véleménnyel, így válaszoltak. „Így ezt eddig még nem gondoltam végig, de van benne igazság. Tulajdonképpen a második hazai válogató és a szétlövés volt a két legizgalmasabb versenyünk az idényben” – felelte Kovács. „Még véletlenül sem értek ezzel egyet. Ha valamelyikünk indulhatott volna egyesben ötszázon, akkor azt is megnyertük volna. Mert akkor felkészülünk arra is. Senki se higgye, az olimpiára úgy utaztunk ki, hogy majd a szerencsén múlik, kibírom-e a két számot” – erősködött Janics Natasa. Tehát jövőre újra egyesben is nekivágnak? – adódik a kézenfekvő gondolatmenet. „Minden befolyásunkat latba vetjük, hogy állítsák vissza a régi menetrendet, igen, szeretnénk egyesben is nyerni” – vitte tovább a szólamot Janics Natasa.
Őszintén szólva, nekünk ez elsősorban azért létszükséglet, mert a nőknél ötszázon az egyes és a négyes fináléja azt mutatta, bizony elkelne két olimpiai bajnokunk segítsége. Viski Erzsébet harmadik helyezése ugyan dicséretes, de megkockáztatjuk, egyéniben vb-érmet ilyen könnyen utoljára a hetvenes években lehetett szerezni. A négyes bronzérmére már azt sem mondhatjuk, hogy dicséretes lenne, különösen a szombati arany után.
Férfi kajakban sem volt okunk az örömre. Vereckei Ákos bevallása szerint tökéletes pályát hajtott, ám a dobogóra esélye sem volt, ötödik lett. Kammerer Zoltán és Kucsera Gábor negyedik helyét közepesre értékelhetjük, azzal a különbséggel, hogy ez a páros még egyértelműen képes a fejlődésre. S megint vissza kell kanyarodni a négyeshez: ezen eredményekért nem biztos, hogy azt érdemes volt feláldozni.
Kozmann Györgynek és Kolonics Györgynek jót tett, hogy kenus létükre idén Fábiánné Rozsnyói Katalin irányításával készültek, kevéssel maradtak le az aranyéremről. Kolonics maximalistaként ezzel sem volt elégedett, Kozmann ellenben derűsen fogadta edzőtársai, Kovács és Janics gratulációját: „Igen, használtak a közös edzések, de úgy látszik, túlzottan hozzászoktunk ahhoz, hogy valaki mindig előttünk ér célba.”
A vasárnap délelőtti program végeztével meg is vonhattuk az olimpiai mérleget: 2 arany, 1 ezüst és 3 bronz. A hat érem teljes mértékben megfelel az átlagosnak és az elvártnak, azzal az észrevétellel, hogy az elmúlt években aranyból általában három jutott. A teljes vb-szereplés értékeléséhez meg kellett várnunk a sprintszámok döntőit is. Kovács és Janics harmadszor is nyert, rajtuk kívül még a Kadler Viktor, Beé István, Babella Balázs, Gyetyános Gergely összeállítású kajak négyes is. A hat aranyérem így is egyértelműen kevesebb, mint amihez a közelmúltban hozzászokhattunk, ám a két évvel ezelőtti tíz volt a kiugróan jó, nem a mostani hat elfogadhatatlanul rossz. Kajak-kenuban így is a második legsikeresebb nemzet vagyunk, a németek ezúttal nem meg-, hanem inkább visszaelőztek bennünket.
Győztesek és magyar helyezések:
1000 m. Férfiak, K1: Larsen (Norvégia), … 4. Benkő Zoltán, K2: 1. Kökény Roland, Kucsera Gábor, K4: 1. Németország, Magyarország (Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor) nem jutott a döntőbe; C1: 1. Dittmer (Németország), … 6. Vajda Attila, C2: 1. Gille, Wylenzek (Németország), … 3. Kozmann György, Kolonics György, C4: 1. Lengyelország, … 6. Magyarország (Kronecker Gábor), Joób Márton, Sáfrán Mátyás, Balázs Gábor; nők, K1: Wagner (Németország), 2. Benedek Dalma, K2: 1. Kovács Katalin, Janics Natasa, K4: 1. Paksy Tímea, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga. 500 m. Férfiak, K1: 1. Baggaley (Ausztrália), … 5. Vereckei, K2: 1. Rauhe, Wieskotter (Németország), … 4. Kammerer, Kucsera, K4: 1. Fehéroroszország, Magyarország (Benkő, Kökény, Storcz, Horváth) nem jutott a döntőbe, C1: 1. Dittmer (Németország), … 9. Vajda, C2: 1. Gille, Wylenzek (Németország), 2. Kozmann, Kolonics, C4: 1. Románia, … 5. Magyarország (Kovács Gergely, Bozsik Attila, Joób, Sarudi Pál); nők, K1: 1. Reinhardt (Németország), … 3. Viski, K2: 1. Kovács, Janics, K4: 1. Németország, … 3. Magyarország (Paksy, Benedek, Szabó Sz., Bóta). 200 m. Férfiak, K1: Rial (Spanyolország), … 5. Boros Gergely, K2: Zoric, Filipovic (Szerbia és Montenegró), … 7. Sík Márton, Csamangó Attila, K4: 1. Kadler Viktor, Beé István, Babella Balázs, Gyertyános Gergely, C1: Gyemjanyenko (Ukrajna), … 11. Kolonics, C2: Ignatov, Lipkin (Oroszország), … 4. Kovács, Bozsik, C4: Oroszország, … 8. Buzál Miklós, Végh Attila, Vasali László, Joób; nők, K1: Portela (Spanyolország), 2. Szabó Sz., K2: 1. Kovács, Janics, K4: Németország, … 5. Paksy, Viski, Patyi Melinda, Szabó Gabriella.