Stockholm rendezte 1949-ben az első férfi, London 1981-ben az első női öttusa-világbajnokságot, aztán a két nem útjai – a természet rendje szerint – összefutottak (1993-ban Darmstadtban), így holnaptól jövő keddig Varsóban már a 45. férfi és 25. női vb-re kerül sor. Ebben a sportágban a magyar múlt kötelez, hiszen az uraknál a világbajnoki örökranglista élén állunk 76 éremmel (33 arany, 26 ezüst, 17 bronz), a hölgyeknél pedig a harmadik helyen 20-szal (7-6-7). Eddig minden nagyon szép és jó, az viszont már kevésbé, hogy tavaly Moszkvából csak egyetlen medál került haza, igaz, Vörös Zsuzsanna meg sem állt a dobogó tetejéig (mint három hónappal később az athéni olimpián), így a nők között unikumként háromszoros egyéni világbajnok.
S akár négyszeres is lehet Varsóban, hiszen a favoritok közé tartozik. Athén után „menetből” lett harmadik a Világkupa-döntőn, hosszabb pihenőt követően az idén a Vk-sorozat párizsi állomását megnyerte, s a júniusi montepulcianói Európa-bajnokságon is szenzációsan állt három számig, de az olasz lovak kibabráltak vele, végül hetedik lett. Így talán nem véletlen, hogy mestere s egyben a női válogatott szövetségi kapitánya, Kulcsár Antal már a tegnapi első turnussal a lengyel fővárosba utazott, hogy a mai lóbemutatón szemrevételezze a helyi négylábúakat. Az esélyekről érdeklődésünkre így beszélt:
– A célkitűzés csapatban és váltóban az 1–4., egyéniben az 1–6. hely, ez reális, ha tudjuk teljesíteni… Ahogy a vb-t megelőző háromhetes tatai edzőtábor során tapasztaltam, elsősorban Vörösben bízhatok, utána jön Füri és pont. A többieknek ugyanis még rutint kell szerezniük.
Kulcsáron kívül az egyik lovasedző, valamint a férficsapatból Balogh Gábor és Kállai Ákos szállt repülővel tegnap reggel Varsóba, egy kevésbé szerencsés csoport többek között Pécsi Gábor főtitkárral, Pálvölgyi Miklós férfi szövetségi kapitánnyal és a versenyző Fülep Sándorral autón közelítette meg a lengyel fővárost. Ma még indul egy kisbuszos és egy repülős kompánia, szinte hihetetlen, hogy a sportág legeredményesebb nemzetének így kell a vb-re utaznia, de a pénz(telenség) nagy úr. Jó, ha mindenki idejében beesik a versenyre… Mi mindenesetre biztosra mentünk, s a már Varsóban tartózkodó kétszeres egyéni világbajnok, olimpiai ezüstérmes Balogh Gábort kérdeztük terveiről:
– Optimistán fogom fel ezt a világbajnokságot, bátrabban fogok odaállni, mint az Eb-n, igaz, ott is pontszerző helyen végeztem – mondta Balogh. – Nem az összeredményre, hanem mindig az adott tusára koncentrálok csak.
– Közmondásos balszerencséjéhez híven az idén Achilles-ín-sérülés és vírusos betegség hátráltatta, az országos bajnokságon sem indult. Nem lesz ez gond?
– Jó és sok munkát végeztem el, szerintem a betegség nem befolyásolja majd a teljesítményemet. Nálam minden fejben dől el.
– Mennyiben lesz más az élcsoport, mint az idei Eb-n Montepulcianóban, ahol hatodik lett?
– Szerintem hasonlóan alakul, európaiakkal, főként az oroszokkal, de odaérhet egy-egy jó kínai vagy koreai is.
Az új idők új szeleként tavaly Moszkvában éppen így történt, hiszen a litván klasszis, Zadnieprovskis mögött a koreai Li Csun Huan lett a második, a kínai Csien Csen-hua pedig a negyedik. Az itteni eredményre fiaink nem lehetnek különösebben büszkék, hiszen csak ketten jutottak döntőbe, így a csapatérem elszállt, végül Kállai a 6., Balogh a 11., a váltó pedig az 5. helyen végzett. Volt jobb, sőt szinte csak jobb volt, s remélhetőleg lesz is, talán már most, Varsóban.
Piros-fehér-zöldben. A varsói öttusa-világbajnokság magyar indulói. Férfiak: Balogh Gábor, Kállai Ákos, Fülep Sándor – hagyományos csapat, Horváth Viktor – egyéni induló; a váltót a helyszínen jelölik ki. Nők: Vörös Zsuzsanna, Füri Csilla, Szatmári Andrienn – hagyományos csapat, Máthé Vivien – egyéni induló; váltó: Vörös, Füri, Máthé.
A program: csütörtök – férfiselejtező, péntek – női selejtező, szombat – férfidöntő, vasárnap – női döntő, hétfő – férfiváltó, kedd – női váltó.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
