Szégyenletes csónakázás lett a vége

K a j a k - k e n u Dicséretes az újabb hat aranyérem, a sokadszorra elért első helyezés az éremtáblán, a zágrábi kajak-kenu világbajnokság után kicsit mégis keserű a szánk íze. Ez a sportág többnyire mentes a mesterkedésektől, s ha akadt is botrány, nézeteltérés, azt az érintettek, ha akarták, akkor sem tudták elpalástolni. A mögöttünk hagyott hét végén azonban szokatlan és elfogadhatatlan eset kezdte ki a kajak-kenusokba vetett bizalmat. Kétszeres olimpiai bajnok kajak négyesünk küzdelem nélkül adta fel a versenyt, amire korábban még sohasem volt példa. A versenyzők részben ugyan megpróbálták megmagyarázni az esetet, de a teljes képhez elengedhetetlen edzőjük, Sári Nándor véleménye.

2005. 08. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tudott arról, hogy tanítványai mire készülnek a középfutamban? – kérdeztük Sári Nándort.
– Céloztak rá, de nem akartam elhinni. Amikor vízre tettük a hajót, buzdítottam őket, „gyerünk, próbáljátok meg, menni fog!”, de Vereckei Ákos csak mosolygott felém.
– Ön szerint tehát Vereckei ötlete volt, hogy előre adják fel a versenyt?
– Mindannyiuknak kell vállalni ezért a felelősséget, de egyértelműen Vereckei volt az értelmi szerző.
– Ezzel nem csak Kammerert, Storczot és Horváthot akarja mentegetni, avagy Vereckeire kenni a dolgot? Köztudott, hogy megromlott a kapcsolatuk, az olimpia után el is váltak az útjaik.
– Nagyon fontos, hogy Ákos hagyott el engem, azaz a csoportot, s nem én küldtem el őt. Én tényleg nem haragszom rá, azt azonban nehezen viselem, hogy ebből a kudarcból ő megdicsőülve jöjjön ki, a többieknek meg ugyanez akár a pályafutásába kerüljön.
– Akkor mi történt?
– Hogy mi vezetett ehhez a döntéshez, azt pontosan én sem tudom. Csak azt, ami egész évben történt. Nagyon nehezen, kínlódva tudtuk egyeztetni a négyes edzéseket. Először az első válogató előtt eveztek együtt a fiúk. Csak összehasonlításképpen: tavaly már februárban volt négyes edzés.
– Vereckeinek érthető célja volt ebben az évben, hogy ismét egyesben bizonyítson, négyesben már mindent elért.
– Igaz, de az ő felelőssége is, hogy az olimpiai bajnok négyes ne ilyen csúfosan szerepeljen.
– Újabb szempont, ami az ő igazát bizonyítja: az Európa-bajnokságon ő nyert, nem miatta lett hatodik a négyes.
– Ez kicsit már sántít, a négyes teljesítménye ugyanis nem egyenlő a benne ülők egyéni teljesítményével.
– Mégis, a másik három fiú egyéni teljesítménye mennyivel maradt el a tavalyitól?
– Kammereré és Horváthé szinte semennyivel, Storczé úgy négy másodperccel.
– Nem éppen az a négy másodperc hiányzott a hajóból?
– Ez így már nem igaz. Csak ismételni tudom magam, a négyes eredménye több tényezőn múlik. Egyébként pedig Storcz Botond van akkora klasszis, hogy az olimpia után egy kicsit lazább év tőle elfogadható legyen. Amikor kellett, bizonyított, s ha meglett volna az egység, akkor az akaraterő sokat kihozott volna belőle.
– Tehát nem ő a négyes leszereplése miatti bűnbak?
– Határozottan állítom, hogy nem! Elsősorban az egység hiányzott.
– Ez nem az ön felelősségét veti fel? Nem önnek kellett volna megteremtenie az egységet?
– Igyekeztem. Az Európa-bajnokság nagy pofon volt, de utána úgy éreztem, a fiúk összekapják magukat. A közös edzéseket Vereckeivel egyeztetve, az ő igényeinek megfelelően időzítettük. Nem mi tehetünk róla, hogy ő csupán egy mért pályát akart evezni, a többi tréningen pedig csak technikázni. Egész évben arról beszélt, hogy az új közegben megújult, ezzel szemben én úgy láttam, mintha nem bírta volna a napi két kemény edzést. De azt hittem, még ez is belefér. Azt az egy pályát 2:54 percre evezték, ami erős közepes. Versenyhelyzetben ezen legalább két másodpercet faragnak, amivel legalább dobogóra lehet kerülni. Ráadásul az elutazás előtt jó hangulatban voltak mindannyian, együtt ebédeltek, tréfálkoztak.
– A kör bezárult: akkor mi történt Zágrábban?
– Pontosan sajnos nem tudom. Vereckei megint elkezdte, hogy Storczot húzni kell a hajóban, s ez megmérgezte a hangulatot. Addig-addig kínlódtak, amíg ez a szégyenletes csónakázás lett a vége.
– Ön szerint tehát Vereckei a felelős a kudarcért. Ha így van, akkor nem kellett volna az Eb után kitessékelnie a hajóból?
– Ezt mondta Fábiánné Kati néni is. Amire visszakérdeztem, ő akár Sydney, akár Athén előtt bárkit is kitett a négyesből? Pedig biztosan megfordult a fejében. Ha ezt megteszem, mindenki azt mondja, bolond vagyok, hogy a legjobb embertől válok meg. Nekem az volt a célom, hogy a négy fiú a nehézségek dacára együtt bizonyítson. De ha már ez nem sikerült, akkor nem hagyom, hogy a kudarcot kiporciózzák. Vereckei Ákosnak nincs oka és joga ránk mutogatni. Hiába hagyott el bennünket, egy tapodtat sem lépett előre. Eb-t velem is nyert négyszer, a világbajnokságon pedig szinte ugyanúgy szerepelt, mint 2003-ban. Miközben a Kökény, Kucsera páros az én irányításommal aranyérmes lett. Nekem semmi bajom sincs Vereckei Ákossal, de azt nem hagyom, hogy a tanítványaimat gyalázza. Még segíteni is hajlandó lettem volna neki. 2003-ban úgy láttam, nincs értelme tovább erőltetnie a szólózást, felajánlottam neki, hogy próbálja meg a párost Kammererrel.
– Akkor talán a csapat is együtt marad, de ez már a múlt. S hogyan tovább? Storcz és Horváth erősen a visszavonulás gondolatával barátkozik.
– Ez az, ami különösen bánt. Mintha erre ment volna ki az egész játék. A folytatásra buzdítom őket. Ha a válogatási rendszer lehetővé teszi, jövőre újra összeállítok egy sikeres négyest. Ha kell, Vereckei Ákos nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.