Vívódás pengeváltás nélkül

Ö t t u s a Tavaly Moszkvában egyetlen érmet nyert a magyar öttusa a sportág világbajnokságán, az idén Varsóban hármat. Egy éve az az egy olimpiai számban szerzett arany volt Vörös Zsuzsanna révén, az idén Vörös ezüstig jutott, csakúgy, mint a női csapat, a férfiváltó pedig a dobogó tetejéig, de a két utóbbi nem számít az ötkarikás játékokon. Viszont a vb-n igen, így az oroszok (két arany, három ezüst, egy bronz) mögött honfitársaink a második helyen végeztek az éremtáblán. A meglévő hiányérzet alapvetően a férfi hagyományos versenyből, annak is a vívásából fakad. Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány és a legmagasabbról a legmélyebbre jutó versenyző, Balogh Gábor azóta is ennek az okát keresi.

2005. 08. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizonyos szempontból a vívás az öttusa legfontosabb száma, hiszen nemcsak nyerni lehet pontokat, hanem egyúttal az ellenféltől elvenni őket. Ezért is fájó, ami az idén Varsóban történt, de Pálvölgyi Miklós, a férfiválogatott szövetségi kapitánya nem csak a vívótermi témákról beszélt: „Egyéniben az utóbbi években magunk alatt szerepeltünk, és ez egyre nehezedő lelki hátizsákként hatott a fiúkra. Ehhez hozzájárult a szövetség elnöksége és jómagam is, mindig mindenki egyéni, tehát olimpiai számban elérendő aranyérmekről beszélt, hiszen csak így lehet eladni a sportágat. Sőt az elnökség egyes tagjai szemében szinte alig számít a csapat- vagy váltósiker, mint ahogy ez az idei Eb után kiderült, mondtam is a fiúknak kint Varsóban: elvettétek tőlem a lehetőséget, hogy beolvassak néhány embernek.” Ettől persze még nem oldódott meg a gyatra lengyelországi vívás problémája, s ezt a szakvezető készséggel elismerte. „Gondolkodom a megoldáson, a felkészülés során többet kellene együttműködni hazai és külföldi vívókkal, a válogatásnál pedig ez a tusa nagyobb szorzóval szerepelne.”
Balogh Gábor bukta a legnagyobbat a páston, s nem csak pontszámban, hiszen ő kétszeres egyéni világbajnokként, olimpiai másodikként szerepelt ilyen gyatrán.
– Nem kell félni kimondani, ez szégyenteljes volt – fogalmazott minden köntörfalazás nélkül Balogh. – Egyszerűen nem tudtam tust adni. Pedig edzésen nem igazán tudtak megverni, de akkor szakmailag kell váltani, mégpedig drasztikusan. Fontos, hogy nem edzőváltásra gondolok, viszont ilyen ingerszegény vívófelkészülés a jelek szerint ennyit ér. Sajnos nem tudom a megoldást, örülnék, ha valaki megmondaná.
– A váltóversenyt már nem várta meg, előtte hazaindult. Miért?
– Megbeszéltem a szövetségi kapitánnyal, s egyetértettünk abban, hogy ebben az állapotban nem lennék hasznára a csapatnak. Természetesen nagyon örültem a fiúk sikerének, legalább valamit mégiscsak sikerült felmutatni.
– Hogyan tovább? Az olimpia után sok minden megfordult a fejében…
– Akkor nehezebb volt feldolgozni, de ez most annyira tragikusra sikerült, hogy talán mások is észreveszik, mint intő példát. Az öttusázást nem lehet elfelejteni, viszont ez a sportág is fejlődik, s én azon leszek, hogy kövessem.
– Már a jövő heti Világkupa-döntőn Uppsalában?
– Nem hinném, mert önköltséges alapon kellene utaznom, és nincs rá pénzem. Úgyhogy két hónapot pihenek.
Az általános pénztelenséget alátámasztandó, már a vb-re is csak az utolsó pillanatban becserkészett támogató (MVM) segítségével utazhatott el a teljes magyar küldöttség, a Vk-döntő előtt pedig a szövetségi kapitány a Malévnál összejött ingyenjegyét próbálja átadni Kállai Ákosnak, hogy ő elindulhasson.
S ezért már nem csak a sportágon belül kell keresni az okokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.