Bő egy hónappal a Ferencváros után, 1899. június 7-én megalakult a PTE, azaz a Pozsonyi Torna Egyesület az Osztrák–Magyar Monarchia akkori historikus nagyvárosa, a mai szlovák főváros, Ligetfalu városnegyedében. A XX. századi történelmi viharok közepette folyamatosan változott a csapat neve és maga az ország, ahol működött, pedig földrajzilag maradt ott, ahol van. Pozsonyi TE, Polgári TE, aztán 1945 után Spartak Skolstroj, 1974-től SKS Petrzalka (utóbbi Ligetfalu szlovák neve), majd ZTS Petrzalka, utána 1. FC Petrzalka, 1993-tól az új szponzor belépésével Artmedia Petrzalka, majd levetve a szűken vett földrajzi kötődést, tavalytól Artmedia Bratislava.
A névváltozások tökéletes összhangban történtek a helyszíni változásokkal. Ligetfalu pont úgy nézett ki száz éve, mint egy ligetfalu: gyümölcsösök, kertek, házacskák, villamos, ami két átszállással átvitt Bécs határába… A hatvanas évektől a házacskák, kertek helyén hatalmas lakóteleprendszer épült ki. Ma legalább százötvenezren laknak itt, de sokan a szomszéd utca nevét sem tudják. Az Artmediát viszont ismerik, hiszen a helyi médiacézár, Ivan Kmotrik tulajdonosi fellépésével szárnyalni kezdett a csapat. Legnagyobb sikerét a tavalyi szlovák bajnokság megnyerésével érte el, majd a nemzetközi porondon is aratott: a Bajnokok Ligája 1. selejtezőjében a kazah Almatin, a másodikban a skót Celticen, a harmadikban a szerb Partizan Beogradon át jutott a csoportkörig, az FC Kosice után második szlovák gárdaként.
A fekete-fehér mezesek között két magyar anyanyelvű játékos rúgja a bőrt, a csapatkapitány Borbély Balázs, valamint Jan Durica, de előbbi eltiltása miatt kihagyta a tegnapi történelmi mérkőzést. Amire nem Ligetfalun, hanem a Slovan Bratislava harmincezer férőhelyes pályáján került sor. Bár az Artmedia messze nem a legnépszerűbb szlovákiai futballklub, ezúttal telt ház várta az Internazionálét. A tömeg nyilván nemcsak a hazaiak, hanem az Itáliából érkezett világsztárok miatt verődött össze első kiadásunk zárása után.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
