Aranyéremre programozva

C S E L G Á N C S Miután tavaly a kvalifikációs tülekedésben egy hajszállal lemaradt az athéni olimpiáról, Braun Ákos 26 évesen úgy döntött, csak hobbi szinten cselgáncsozik tovább. Merthogy a világversenyeken az érem közelébe se került, ugyanakkor van két diplomája: informatikus mérnök és programozó matematikus. Aztán mégis visszatért a régi programhoz, komolyan vette a dzsúdót, s elképesztő sikertörténetet írt: májusban a rotterdami Eb-n, múlt szombaton pedig a kairói világbajnokságon is győzött a 73 kg-os súlycsoportban.

2005. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ki ne emlékezne arra, hogy az 1992-es barcelonai olimpián Kovács Antal arany-, Hajtós Bertalan és Csák József ezüst-, Csősz Imre pedig bronzérmes lett, s akkor magyar csodáról beszélt a dzsúdósvilág. Így az egy évvel későbbi hamiltoni vb már jóval kevésbé van benne a köztudatban, holott a kanadai városban Kovács megint nyert, Hajtós ismét második lett; és sem előtte, sem utána nem szereztünk vb-aranyat. (Érmet is csak egyet, Kovács 2001-ben Münchenben ezüstöt.) Egészen szombat estéig, amikor Braun, akárcsak a májusi rotterdami Eb-n, a kairói világbajnokságon is a legjobbnak bizonyult! Mégpedig abban a 73 kg-os súlycsoportban, ahol az egész vb legsűrűbb mezőnye gyűlt össze 58 indulóval.
S itt a paksi Atomerőmű 27 éves versenyzője, aki ugyanúgy Hangyási László tanítványa, mint az idén visszavonuló Kovács Antal, a vb-történelem kétségkívül egyik legtaktikusabb versenyzését bemutatva menetelt a dobogó legfelső fokára. Nem rendezett ipponparádét, egyik ellenfelét sem vágta látványosan a hátára, mi több, vazarit is csak egyet dobott, de azt akkor, amikor nagyon kellett: a negyedik meccsén a román Bastea ellen öt másodperccel a vége előtt fordította meg az állást egy lábszárátforgatással. Előtte az orosz Anajevet két apró jukóval és egy kokával verte, a sydneyi olimpiai bronzérmes, lett Zelonijs ellen okosan megőrizte az ellenfele egyetlen intéséből adódó parányi előnyét, az ukrán Bilodidot „lehajtotta” a tatamiról, őt háromszor is intették a bírók. A döntőben pedig egy „félbemaradt” leszorítás után megint csak egyetlen apró intéssel, de megkérdőjelezhetetlenül verte meg az olasz Bruyerét. „Megvolt a leszorítás, csavargattam a srác karját, de gumikeze van… Határtalanul boldog vagyok” – nyilatkozta a döntő után a távirati irodának cselgáncssportunk idén aranyéremre „programozott” második világbajnoka.
Nem sokkal korábban pedig Ungvári Miklós (66 kg) vb-bronzérmeseink sem éppen népes táborába került, Varga Imre, Ozsvár András, Bujkó Tamás és Csősz Imre mellé. A Kecskeméti JC 25 éves versenyzője, aki 2002-ben már Európa-bajnok volt, idén pedig ezüstérmes lett a kontinensviadalon, Kairóban a végül világbajnokká avanzsált brazil Juniortól kikapott ugyan, de a győzelmek rovatába öt meccset írhatott be. Rettegett leszorítása után a holland Elmontot percekig kellett élesztgetni, hogy magához térjen.
Egyelőre még mi is kábulatban vagyunk, de egészen másfajtában.

Helyezetlenül. Az abszolút kategóriában induló Hadfi Dániel, a 60 kg-os Burján László és Csernoviczki Éva (48) is helyezetlenül fejezte be szereplését a világbajnokság zárónapján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.