Gyurkovics nem alkut, igazságot akar

S ú l y e m e l é s Gyurkovics Ferenc eddig védekezett, mostantól azonban támad is. Már nemcsak azt hangoztatja, hogy Athénban nem követett el doppingvétséget, jogtalanul fosztották meg ezüstérmétől, hanem – igaz, egyelőre név nélkül – felelősöket is keres meghurcoltatásáért. Tegnap postázta véleményét és visszavonulásának okát tartalmazó levelét a Magyar Súlyemelő-szövetség címére.

2005. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük az elején a doppinghistóriáját. Az első érthetetlen körülmény, hogy Athénban közvetlenül a versenye előtt is ellenőrizték, aminek az eredménye negatív volt, utána azonban pozitív mintát vettek öntől. Hogyan fordulhatott ez elő?
– Magam sem értem. Két nappal a versenyem előtt ellenőriztek utoljára, abban az évben már ötödször, s mindig negatív eredményt hozott a vizsgálat. Nincs az a doppingszer, főleg nem az oxandrolon, amely a súlyemelésben két nap alatt teljesítménynövelést jelentene, épeszű ember közvetlenül a dobogóra lépés előtt, még ha doppingolni is akar, nem szed be semmit. Ám nem csak erre alapozom, hogy tiszta mintát produkáltam. Athénban háromféle doppingellenőrzés is volt. Az egyik a sportági nemzetközi szövetség, az IWF, a másik a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, a WADA, a harmadik a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, a NOB irányításával. Tőlem Athénban előbb az IWF, majd a NOB illetékesei vettek mintát.
– Utóbbi csapat végezte volna rosszul a munkáját, szigorúbban fogalmazva: manipulált?
– Nem követtem el doppingvétséget, ezt könnyen lehetne bizonyí-tani, ha megvizsgálnák az Athénban a mai napig őrzött B mintát.
– Mi ennek az akadálya?
– NOB-határozat kellene hozzá, amire azonban nincs szándék.
– Először ön is más fórumon, a Nemzetközi Sportdöntőbíróság, a CAS előtt próbált érvényt szerezni igazának. Ám még ügyének tárgyalását sem írták ki. Miért nem?
– Erre nincs jogszerű magyarázat. Szeptember végén fordultam ügyvédhez, elindítottuk az eljárást. December 2-i dátummal értesítést kaptunk, hogy december 17-ig csatoljuk a hiányzó papírokat. Ennek eleget is tettünk, december 22-én a CAS mégis azt közölte velünk, a határidő túllépése miatt nem tűzik ki a tárgyalást. Ezek után azt tehettük volna, hogy svájci bíróság előtt megtámadjuk a CAS döntését, ehhez azonban ottani ügyvédet kellett volna fogadni, aminek durván kétmillió forint lett volna a költsége. Ha a bíróság igazat adott volna nekünk, a CAS kiírja a tárgyalást, valószínűleg helyben hagyva az athéni határozatot, ha ez ellen fellebbezni kívánnánk, az újabb kétmillió forint. Még mindig megvan a lehetőségünk arra, hogy ezt az utat járjuk, de egyelőre nem vágtunk bele.
– Idén májusban úgy tűnt, hogy le is záródik az ügye. Az IWF kiszabta önre a kétéves eltiltást, ami után ön úgy nyilatkozott, hogy tudomásul veszi, s készül a visszatérésre. Mi okozta, okozza, hogy időről időre mindig fellángol a tűz az eset körül?
– A májusi eltiltásom sem zajlott ilyen simán. A tárgyalás előtt egy magas rangú sportvezető ajánlatát közvetítették felém, miszerint ha azt vallom, hogy potencianövelő szert szedtem, akkor enyhébb eltiltásra számíthatok, az IWF határozata ellenére lehetővé teszik, hogy induljak a pekingi olimpián, továbbá anyagi előnyöket helyeztek kilátásba az eltiltásom idejére is.
– Miért nem fogadta el az alkut?
– Az olimpia óta folyamatosan azt hangoztatom, hogy nem követtem el doppingvétséget. Arra készültem, hogy Pekingben bebizonyítsam, nem érdemtelenül lettem Athénban ezüstérmes. Ha ezek után magamra vállalom a potencianövelős dajkamesét, hiteltelenné váltam volna a szurkolóim, a hazám előtt.
– Úgy fogalmazott, hogy nem követett el doppingvétséget. Ez azt is jelenti, hogy nem doppingolt?
– Nem doppingoltam. Ha azt tettem volna, akkor nem lenne erkölcsi alapom a védekezésre.
– Mennyit vesztett azzal, hogy megfosztották az ezüstérmétől?
– Az olimpia előtt havonta 130 ezer forintot kaptam a Wesselényi- közalapítványtól, továbbá a klubomtól 100 ezret. Olimpiai ezüstérmesként a közalapítványtól valószínűleg a maximumra, 250 ezer forintra számíthattam volna, persze mellé a jutalomként járó 8 millióra, továbbá szponzori pénzekre, s majdan 35 éves kortól életjáradékra. A doppingvétség hírére már a tavaly augusztusi Wesselényi-pénzemet sem utalták el, s időközben a klubom is 50 ezer forintra mérsékelte a támogatásomat, amit, gondolom, hamarosan teljesen megvonnak.
– Bár a potencianövelős változat megdőlt, az ügy lecsengeni látszott. Komáromi Lajossal, a Magyar Súlyemelő-szövetség hét végén lemondott elnökével eredetileg miért akartak hétfőn sajtótájékoztatót tartani?
– Én nem akartam.
– Komáromi és korábbi edzője, Varga László is állítja, megállapodtak, kiállnak a nyilvánosság elé.
– Bizonyítékom van arra, hogy nem állapodtunk meg. Ők sem maguktól találták ki a sajtótájékoztatót. Ismét egy magas rangú sportvezető áll a háttérben. Ezen állításomat is tudom bizonyítani.
– Elárulja végre, ki az a magas rangú sportvezető?
– Még nem jött el az ideje.
– Ha biztos az igazában, akkor miért jelentette be a visszavonulását?
– Rémisztő, hogy milyen erők mozognak a háttérben. Hirtelen azok az emberek – a klubvezetőm, Komáromi Lajos és az edzőm, Varga László – is ellenem fordultak, akik eddig mellettem álltak. Nemcsak ők, én is kaptam fenyegetést: ne csodálkozzak, ha a következő elvégzendő doppingtesztem is pozitív lesz. Ez pedig nem tréfa. Örökös eltiltást vonna maga után, s megfosztana attól a célomtól, hogy Pekingben bebizonyítsam az igazamat.
– Mihez kezd súlyemelés nélkül?
– Folytatom a tanulmányaimat. Harmadéves vagyok a TF-en és idén jogi tanulmányokba is kezdtem. S reménykedem abban, hogy megváltozik a sportvezetés szelleme, mert akkor talán ismét lesz értelme, hogy versenyszerűen sportoljak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.