Janicsék a négyest is megcélozzák

K a j a k - k e n u Akár a hat világbajnoki címet tekintjük, akár az olimpiai számokra leszűkíthető kettőt, a zágrábi kajak-kenu vb-n a magyar csapat aranyérmeinek a felét Kovács Katalin és Janics Natasa szerezte. Ráadásul úgy, hogy ahol rajthoz álltak, ott nyertek is. Az ő esetükre mégis az érvényes, hogy a maximumnál is van több. A jövőbeni és az elszalasztott lehetőségekről edzőjükkel, Fábiánné Rozsnyói Katalinnal beszélgettünk.

2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lányok után öntől is hadd kérdezzem meg: utólag nem mondható kifejezetten szerencsésnek, hogy tanítványai beborultak az első válogatón? Azzal az 500 méteren való duplázás ugyanis lekerült a napirendről, cserébe diadalmenetben evezték végig az idényt.
– Ne várja tőlem, hogy edzőként helyeseljek egy olyan durva technikai hibát, amit a világ két legjobb kajakosa elkövetett. Ám tagadhatatlan, így nem kellett megfeszülnünk. Azt hiszem, a lányok nevében is kijelenthetem, soha nem éreztük magunkat olyan jól edzéseken, mint idén.
– A három-három Eb- és vb-arany ismeretében ezt elhihetjük, de vajon a magyar kajak-kenu sport érdekét is az szolgálta a legjobban, hogy Kovács Katalin és Janics Natasa csak párosban versenyezett?
– Én is kaptam jelzéseket, hogy ezt nem tehetjük meg. Ám jól döntöttünk, hogy idén csak e két lány érdekét néztük. Úgy is mondhatnám, megadtuk a lehetőséget másoknak is. Mindenki eldöntheti, sikerült-e vele élniük. Én csak annyit jegyeznék meg, hogy az 1-es mezőnyben Rakusz Évának a hetvenes években nehezebb dolga volt.
– Csak nem az a céljuk, hogy a következő években újra és újra párosban verjék végig a világot?
– Természetesen nem. Mi már most Pekingre készülünk. S elárulom, a két lánynak kifejezett vágya, hogy négyesben is szerepeljen. Elvégre azt még nem nyertek olimpián. Ám a vb új lebonyolítási rendje mellett egyrészt lehetetlen készülni az olimpiára. Ott ugyanis nemhogy nem ötpercenként követik egymást a futamok, hanem a nőknél a négyes döntőjét szombaton, az egyesét és a párosét pedig vasárnap rendezik meg. Másrészt még frissek az Athénban kapott sebek. Úgy éreztem, Katinak és Natasának idén semmi esetre sem szabad olyan egységbe beülnie, ahol ellendrukkerek vannak. Igaz, ők sem barátnők, de valódi sporttársak. És ez több! A barátnő a sportban rossz tanácsaival néha többet árt, mint használ. Itt összetartás és egymás iránti tisztelet kell, és ez a két lány végtelenül tiszteli egymást.
– Eddig csak kerülgettük a forró kását, pedig egyértelműen az Athénban második helyezett női négyes többi tagjáról is beszélünk. Egy év távlatából elárulja, hogy miért romlott meg a kapcsolatuk, és miért nem nyert az a hajó is az olimpián?
– Miért néznék a múltba, amikor a jövőt tervezem?
– Talán azért, mert négy éve is az olimpiát követő esztendőben fedte föl, miért kaptak ki – akkor is – a németektől. Akkor egyértelműen Kőbán Ritát okolta. Most nincs bűnbak?
– Először is, el kell ismernem, Kőbán Ritának akkor abban igaza volt, nem mindenki úgy húzott, ahogy tud. S Athénban is ez volt a gond. De ez csupán szakmai kérdés. Ahogy az is, hogy Kőbán ugyanúgy benne volt a kudarcban. Edzetlen volt és felkészületlen.
– Athénban az a bizonyos szakmai ok ismertté vált: a négyesben van, aki „rövidet húz”? Még mindig nem mond neveket?
– Nem! Legyen elég, hogy két ilyen hiba is akadt a hajóban. A négyes pedig csak egy hibát bír el, kettőt már nem. Az a célom, hogy Pekingre olyan négyest alakítsak, amiben lehetőleg egy hiba sincs.
– Már csak két kérdés maradt. Kikből állítja össze a négyest, hiszen pillanatnyilag csak kettő, de Keresztesi Alexandrával együtt is három tanítványa van. A jelen vagy a jövő kínálatából válogat?
– A mostani jelen három év múlva már a múlt lesz.
– Világos. És hogyan gondolja, ki indul majd egyesben és kettesben? Előbbiben Kovács és Janics közül a jobbik, kettesben pedig a másik mellé kell párt találni?
– Nem is rossz megoldás… De várjunk még ezzel. Mint említettem, a jelenlegi rendszerben az olimpiára csak annak évében lehet felkészülni.



Kenuban változatlanul. Nemcsak női, hanem férfi kajakban is várhatók változások a következő évben. Bár nem árt óvatosan fogalmazni. Most mindenki arról beszél, hogy a csúnyán felsült négyes szétesik. Ez igaz, de elképzelhető, csupán annyiban, hogy Vereckei nem evez egy hajóban Kammererrel, Storczcal és Horváthtal, vagy ők nem eveznek együtt Vereckeivel. Könnyen lehet, hogy az említett hármas együtt marad, és Kökény ül be melléjük; világbajnok társa, Kucsera pedig a jövőben szólóban próbálkozik. De Benkő Zoltán is számításba vehető. Kenuban ellenben nem várható nagy felfordulás. A Kozmann György, Kolonics György duónak otthon nincs ellenfele, s a vb-n is két érmet szerzett. Hazai vizeken egyesben Vajda Attila ugyancsak egyeduralkodó, bár a világbajnokság azt mutatta, ő még nem bír el két számot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.