Újra érem másfél évtized után

Azután, hogy szűk két hónapja Vlagyikavkazban edzőtáborozva kézközépcsonttörést szenvedett, Ritter Árpádnak nem sok jót ígért a budapesti birkózó-vb. Tegnap nem csak ehhez képest alakított nagyot: a szabadfogás 74 kg-os súlycsoportjában ezüstérmes lett az orosz Buvajsza Szajtyijev mögött, akinek nagyságát elég azzal a ténnyel alátámasztani, hogy az utóbbi tíz év világversenyein mindössze egyszer kapott ki.

2005. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ritter Árpád 2001-ben és 2002-ben is megnyerte az Európa-bajnokságot, a világbajnokságokon azonban eddig csak egy 5. hely volt a legjobb eredménye még 2001-ből. Tavaly az olimpián pechjére rögtön első ellenfélként kifogta a félelmetes oroszt, ebből adódóan az athéni szereplése sajnálatosan kurtára sikeredett. Ellenben most nem panaszkodhatott a sorsolásra, amelynek a lényegi része az volt, hogy a kétszeres olimpiai, valamint egyaránt ötszörös világ- és Európa-bajnok Szajtyijev, aki 1995 óta csak Sydneyben botlott, a másik ágra került.
Ritterről a spanyol Dominguez, majd a moldovai Burca elleni meccsén sem állíthattuk, hogy oktatófilmbe illően hajigálta az ellenfeleit a szőnyegen, de nem is ez volt fontos, hanem a győzelem, s ehhez megtették az apró levitelek, mögé kerülések. A kirgiz Jeksenovot már keményebb fából faragták, rögtön megragadta Ritter lábát, ami alapesetben nagyon rossz hír lenne, csakhogy a Csepeli BC 30 éves versenyzője az egész mezőny egyik legjobb kontrázója. Túljárt a kirgiz eszén is, olyannyira, hogy majdnem tusolta, s 6-0-val abszolválta az első menetet. A másodikat 3-1-gyel, s ez bőven elegendő volt; a döntőbe jutásért jöhetett az olimpiai ötödik helyezett, korábbi vb-3. amerikai Williams.
Ám amikor a versenyzők már éppen felléptek volna a szőnyegre, a hangszóróból egy automata géphang, „Figyelem, figyelem, tűzjelzés, próbariadó!”, vonta el a figyelmüket, legalábbis Ritterét, mert két-három percen át csak magyarul ismétlődött a szöveg, így a vb-n a külföldiek gyaníthatóan valódi vészhelyzet esetén is érdeklődve szemlélnék, hogy hirtelen mire fel a nagy sietség.
Az elődöntő első menetében Ritter és Williams nem kapkodott, jobbára csak méregette egymást, így a pont nélküli két perc után hosszabbítás következett sorsolással, s a feldobott korong, ahogy a hazai pályán elvárható tőle, számunkra kedvező helyzetet vett fel a szőnyegen, a kék lapjával felfelé. Vagyis Ritter kulcsolhatta át Williams térdhajlatát, s egy hárompontos akcióval bele is döngölte a szőnyegbe a tengerentúlit. A második menetben beérte egy apró ponttal, ami egyúttal a döntőbe juttatta! S ezen a ponton kellett elmerengenünk azon, hogy szabadfogásban legutóbb 1989-ben szereztünk érmet Tóth Gábor révén, aki Martignyben 90 kg-ban bronzérmes volt. S persze óhatatlanul az is bevillant, hogy kötöttfogásban huszonnégy vb-aranyunk van, szabadfogásban pedig csupán egy, amit Kovács István 1979-ben San Diegóban nyert 82 kg-ban.
A döntőben hozzávetőleg egy percig álmodozhattunk. Ekkor Szajtyijev Ritter mögé keveredett, majd befogta az orsót, pörgetett, és 3-0-ra vitte a menetet. A másodikban is összeügyeskedett három pontot, a vége előtt Ritter egy pontja már nem változtatott a tényen: a szakág zsenije megkapta szokásos aranyát. Kevéssel később az ezüstérmes szomorkásan nyilatkozott: „Nagyon szerettem volna győzni, de azt hiszem, hogy egy-két nap múlva már az öröm érzése lesz a nagyobb. S talán jövőre már az aranynak örülhetek.”
Ami a tegnap még érdekelt versenyzőinket illeti, Kiss Tamás a 84 kg-ban egy vereséggel, Kiss Gergő a 96 kg-ban két győzelemmel és két vereséggel helyezetlenül zárt.
Világbajnokok, szabadfogás, 74 kg: Szajtyijev (orosz), 84 kg: Mindorasvili (grúz), 96 kg: Gacalov (orosz).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.