Majdnem minden tökéletes

Vasárnap este meglehetett volna a huszonhatodik is, de minden maradt a régiben, Farkas Péter 1991-es várnai győzelme után még a huszonötödik vb-aranyunkra is tovább kell várnunk. Ezzel együtt válogatottunk produkciója a budapesti birkózóvébén több mint váratlan: a négy ezüst és három bronz, valamint az, hogy kötöttfogásban az oroszok előtt, 14 pontos előnnyel nyertük meg a nemzetek pontversenyét.

2005. 10. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdésnek már a szabadfogásúak is nagyot villantottak a hét elején. A szakág legutóbb 1989-ben örülhetett éremnek – egy bronznak –, most pedig kettőnek is, a 74 kg-ban Ritter Árpád ezüst-, a 120 kg-ban Aubéli Ottó bronzérmes lett, s Gulyás István szövetségi kapitány munkájának hatékonyságát az is jelzi, hogy a csapatversenyben 20 ponttal a hetedik helyen végeztünk, holtversenyben az amerikaiakkal. Az oroszok a négy első helyükkel, 54 ponttal külön kategóriát képviseltek, mögöttük a kubaiak (39) és a grúzok (33) következtek, a hatodik helyre szoruló „rettegett” irániak (22) pedig éppen csak megelőztek bennünket. A nőknél Sastin Marianna az 59 kg-ban történelmi ezüstérmet szerzett, hiszen eddig nemhogy vb-n, de még Eb-n sem állt dobogón magyar birkózónő. Vatai László szakágvezető fiatal együttese 14 ponttal a nyolcadik helyre került a rangsorban, ahol a japánok négy aranyukkal és 61 ponttal taroltak, a kínaiak (52) és az amerikaiak (42) előtt. De a számunkra leginkább szívet melengető a kötöttfogású csapatverseny végeredménye. Mert ebben a sorrendben 81 nemzet között mi végeztünk az első helyen, mégpedig jelentős fölénnyel: 1. Magyarország 41, 2. Oroszország 27, 3. Törökország 26, 4. Kuba 25, 5. Bulgária 24, 6–7. Korea és Ukrajna 23-23. Hét indulónk közül hatan az első tíz között zártak súlycsoportjukban: Virág Lajos (96 kg) és Deák Bárdos Mihály (120 kg) a második, Majoros István (55 kg) és Bárdosi Sándor (84 kg) a harmadik, Kliment László (60 kg) az ötödik, Füredy Levente (66 kg) a tizedik helyen.
Vasárnap este a két finálét sajnos elveszítettük, s ezüstérmeseink közül meglepetésre Virág volt a csalódottabb:
„Hazai közönség előtt nyerni szerettem volna… Yerlikayát a legutóbbi találkozásunkkor le tudtam győzni, most nem sikerült. Nagyon sajnálom…” – nyilatkozta a 28 éves versenyző, akinek amúgy eddig nem volt számottevő eredménye világversenyeken. Ugyanakkor a török Yerlikaya nyert két olimpiát (ki ne emlékezne a sydneyi döntőre, ahol Bárdosit verte) és hét Eb-t, s most már három vb-t, vagyis a sportág legendája. Virághoz hasonlóan a 22 éves Kliment László sem tisztelt címet és rangot, amíg élete első felnőttvilágversenyén eljutott az ötödik helyig, legyőzte a korábbi világbajnok üzbég Aripovot is. Deák Bárdos Mihály ötödik vb-ezüstjét szerezte, de jól viselte a sorscsapást, hogy most egy ötödik ellenfél, a kubai Lopez üti el az aranytól: „A vb előtt azt mondtam, hogy most látatlanban aláírnám az újabb ezüstöt, s ezt tartom. Azt hiszem, a gyenge Eb-szereplésem után sikerült bizonyítanom, hogy még lehet rám számítani.”
Egyet aludva a történtekre, Komáromi Tibor szövetségi kapitány tömören a következőképpen vont mérleget: „A vb előtt úgy gondoltam, hogy ha két érmet és egy-két pontszerző helyet elérünk, akkor nagyon boldog leszek; így aztán most az egész csapattal elégedett vagyok.”
Persze az értékelésnek akad valamivel hosszabb változata is, és abban már ott van, hogy egy arany bizony nagyon kellett volna.












Éremtáblázat
1. Oroszország513
2. Japán411
3. Kína221
Bulgária221
5. Törökország212
6. Grúzia111
12. Magyarország43

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.