Már a térde és a lelke sem sajog

Azt ugyan nem állíthatjuk, hogy a semmiből előtűnve, de Virág Lajos másfél hete kétségkívül váratlan magabiztossággal robogott át a budapesti birkózó-vb kötöttfogású, 96 kg-os mezőnyén a Papp László-sportarénában. Az már örök rejtély marad, a döntőben mire jutott volna a kétszeres olimpiai bajnok török Yerlikayával, ha a mérkőzés első szakaszában nem roppan meg a térde. Ahhoz viszont nem férhet kétség, hogy a vb-ezüst megszerzése is komoly tett volt.

2005. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Természetesen Virág Lajosnak a két évvel ezelőtti párizsi vébén, valamint az athéni olimpián elért kilencedik helyezése sem lebecsülendő, de ilyen eredményekkel azért mégse lehet képbe kerülni. A Vasas SC–Egri VSE kettős igazolású versenyzője persze így is kiemelkedett a válogatottból. Van diplomája vendéglátó-ipari főiskoláról, elhelyezkedhetne közgazdászként és közgazdásztanárként is, és jelenleg két államvizsga előtt áll: a Pécsi Tudományegyetemen vállalatfinanszírozási, a Corvinus Egyetemen pedig településfejlesztési szakon. S mivel egy elhúzódó tárgyalás után értük utol, az első kérdés kínálta magát:
– Éppen munka közben zavarjuk, mert már hasznosítja valamelyik diplomáját?
– Még nem, ez csak egy előzetes megbeszélés volt, de nem tagadom, hogy a jövőbeli terveim is szóba kerültek.
– Tegyük fel, egy komoly cégnél azzal fogadják, hogy Virág úr, éppen önre lenne szükségünk, adnánk havi nettó félmilliót, de a birkózást felejtse el, mert sok munkája lesz. Mit válaszolna?
– Valószínűleg azt, hogy egy évig jegeljük a témát, mert most semmiképpen nem szeretnék kiszállni a birkózásból.
– Nem akarja jegelni a témát esetleg 2008-ig?
– Ha úgy vesszük, a pekingi olimpia valóban nincs is olyan nagyon messze, másrészt addig még rengeteg minden történhet. Majd meglátjuk… Az persze tény, hogy a vb-ezüst nagy lökést jelent a folytatáshoz.
– Bevallom, azzal a kérdéssel akartam kezdeni a beszélgetést, hogy a térde vagy a lelke fáj jobban. Vagy már begyógyultak a döntőben kapott sebek?
– Köszönöm szépen, ez is, az is gyógyulgat. Szerencsére egyiket sem érte komolyabb sérülés. Aznap persze mindkettő nagyon fájt…
– No igen, a döntő után, amely során megroppant a térde, meglehetősen csalódottnak tűnt.
– Valóban az voltam, mert bíztam benne, hogy megverhetem a török srácot. Két hónappal ezelőtt sikerült, és a hazai közönség előtt szerettem volna bebizonyítani, hogy az a győzelem nem csak véletlen volt, és képes vagyok megnyerni a vb-t. Sajnos a sérülésem után erre már nem volt esélyem.
– Azért ez a török „srác”, Hamza Yerlikaya amúgy kétszeres olimpiai bajnok, aki 17 évesen Farkas Péter legyőzhetetlenségi mítoszát megtörve nyerte az első vb-aranyát, majd az 1996-os budapesti Eb döntőjében is megverte Farkast, a sydneyi olimpián pedig Bárdosi Sándort ütötte el az aranytól. Szóval ha valakitől, tőle nem szégyen kikapni, nekünk pedig megszokássá válik.
– Persze hogy ki lehet kapni tőle, de amikor feljön a szőnyegre, mégiscsak egy ugyanolyan ember áll velem szemben, aki egyáltalán nem verhetetlen. Amikor a brassói nemzetközi verseny döntőjében sikerült legyőznöm, ez világossá vált számomra. Mert egy ilyen nagy klasszisnak, mint neki, minden mérkőzés presztízs, ő már nem teheti meg, hogy egy meccset is félvállról vegyen. Meggyőződésem, hogy amikor nyertem ellene, akkor is a legjobbját nyújtotta, ám mégis sikerült föléje kerekednem.
– Ezek szerint Brassóban végre sikerült helyre tennie az önbizalmát. Bár a vb előtti esélylatolgatások során így is gyakran hallottuk, hogy Virág Lajos titkos esélyes, de ezt előtte feltétlenül titokban kell tartani.
– Tény, az előző évek világversenyei alapján sokan mondták, hogy hiába van bennem a nagy eredmény, bennem is marad, mert a tét görcsössé tesz. De ez szerintem nem így van. Eddig egyszerűen azért nem sikerült kiugrót produkálnom, mert még nem volt meg a kellő tapasztalatom. Igazából ebben az évben váltam érett birkózóvá. Már megvan a rutinom is, tudom, hogy ki ellen milyen taktikával kell fellépni, az önbizalmammal pedig a vb-n igazán nem volt gond. S nem maradt el az eredmény sem.
– Azt, hogy a vb-ezüst nem a véletlen műve, mutatja, hogy a már említett brassói nemzetközi verseny mellett megnyerte a magyar és a lengyel nagydíjat is. Persze azt se hallgassuk el, hogy a fordított emelés előtérbe kerülésével, amelynek a specialistája, a szabályokat szinte önre szabták.
– Ez így van, szoktam is mondani, hogy beszéltem Raphael Martinetti úrral, a nemzetközi szövetség elnökével, és én intéztem a szabályokat. Sajnos a zuhanyhíradó szerint megint módosítanak rajtuk, de bízom benne, hogy nagy változások nem lesznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.