Mégis, kinek az érdeke?

A Nemzeti Sporthivatal (NSH) és a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI), többször konzultálva az FTC vezetőivel, úgy döntött, hogy az Üllői út és a Könyves Kálmán körút kereszteződésében fekvő 6 plusz 2 hektáros ingatlan vagyonkezelői jogát nyílt pályázaton értékesíti. A klub haladékot kapott továbbá az OTP Banktól felvett 238 millió forintos hitel visszafizetésére, így a fentiek alapján leszögezhetjük: a Fradi időt nyert. Igaz, életet még nem feltétlenül.

2005. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 6, illetve 2 hektáros terület vagyonkezelői jogát 49 évre pályáztatják meg, de előnyt élvez az a jelentkező, aki mindkét terület iránt érdeklődik, és szem előtt tartja az FTC sportszakmai érdekeit. Azaz vállalja egy új, minimum 15 ezer néző befogadására alkalmas labdarúgó-stadion és új birkózócsarnok építését, valamint a kiszolgálóhelyiségek, öltözők teljes felújítását. Ha a pályázat eredménytelenül zárul, az FTC lemond az Üllői úti ingatlanok még 11 évig érvényben lévő ingyenes használati jogáról, a 2 hektáros ingatlant a KVI értékesíti, a 6 hektáros telek vagyonkezelői jogát pedig térítésmentesen a Ferencvárosi Torna Club kapja meg.
Furulyás János, az FTC elnöke tegnap úgy fogalmazott, közel hatszáz napja várt a fenti egyezségre, amelyet kompromisszumos megoldásként minősített, méltatásképpen pedig hozzátette: a pályázat nyertese által fizetendő pénzből a klub tíz szakosztálya meg fog élni, így az a jövőt jelenti a Ferencváros számára. Csakhogy ez a jövő rövid távon is ingatagnak tűnik – jegyezzük meg már mi –, hiszen a hazai magántőke sportban betöltött közelmútbeli szerepét ismerve valószínűnek látszik, hogy komoly érdeklődés az üzleti célokra is remekül hasznosítható két hektár iránt nyilvánul majd meg, így a Ferencváros számára az a valószínű végeredmény, hogy – leginkább nyertes pályázat híján – hozzájut a fennmaradó 6 hektárhoz, de nem többhöz. Kérdés, mire megy vele, honnan és hogyan realizál belőle elegendő bevételt? Furulyás állítja, hogy a befektetőjelöltek szándéknyilatkozatai a birtokában vannak, a 6 hektár iránt is mutatkozik kereslet, a számok ráadásul harmonizálnak az NSH, illetve a KVI által kalkuláltakkal.
Szerintünk ez túlságosan optimista forgatókönyv, de a hosszabb távú rendezést megelőzően amúgy is orvoslásra vár egy akut probléma: az OTP Banknak október 31-ig kell, illetve már csak kellett volna visszafizetni a 238 millió forintos hitelt, ám a pénzintézet erre november végéig haladékot adott. Csakhogy a pályázat végeredményének kihirdetése legjobb esetben december közepére várható, és ha addig bárki is Fradi-részvényt vesz – Furulyás ezt látja a fő forráslehetőségnek –, azt csak azért teszi, mert az átmeneti helyzetben messze áron alul juthat hozzá. Ábrahám Attila államtitkár, az NSH elnöke e felvetésünkre azt válaszolta, lévén gyakorlatilag az állam a kezes, két-három hétig még biztosan tolható a határidő, ám a végtelenségig már nem, mert ezzel sérülne az esélyegyenlőség alapelve.
Ekkor megkérdeztük: valóban azonos mércével kell-e mérni a Ferencvárost mondjuk a Mázaszászvári SE-vel? Vajon miért tette meg a függetlenné vált horvát állam, hogy emblematikus sportklubját, a Dinamo Zagrebet átmenetileg Croatia Zagrebre keresztelte át, mondván, az egyesület nemzeti érték, meg kell menteni? És Csehszlovákia kettészakadása után a cseh központi vezetés miért sorakozott fel a Sparta és a Slavia Praha mögött? Ha megnézzük, hol tart ma a cseh és a horvát, illetve a magyar labdarúgás, biztos, hogy az ő logikájuk a torz, és az itteni a helyes? Ábrahám Attila úgy felelt, a Ferencváros is értéke a magyar sportnak, így az állami sportirányításnak is, de az a modell vállalhatatlan, amely egy-két kivételezettet kiemel. „Teljes joggal jöhetne holnap a Debrecen, hogy ő a bajnok, tartsuk el a futballklubot és a stadiont” – érvelt az államtitkár, majd mindkét fél abban a kifejezett reményben zárta a tegnapi sajtótájékoztatót, hogy a megállapodással megtörtént a döntő előrelépés.
Mivel a Ferencváros kapcsán másfél éve nem teszünk egyebet, mint a virtuális és nyilatkozatokban lefestett valóságot vetjük össze az általunk tapasztaltakkal, újabb másfél hónapon át még követhetjük ezt a metódust. Minket nem szorít különösebben az idő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.