Söprés a szőnyegeken

Azt persze egy évvel ezelőtt reméltük, hogy a 2005-ös eredmények majdani számbavételekor cselgáncsozóinkat és birkózóinkat sem kell elszámoltatás gyanánt a szőnyeg szélére állítanunk, ám ha előre látjuk a jövőt, bizonyosan csak hiú ábrándnak véljük. Évnyitó sportági sorozatunkban viszont már valóságként kezelhetjük.

2006. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sportág honi históriájában cselgáncsozóink 2005-ös eredménylistáját csak a megismételhetetlennek tartott 1992-es múlja felül (a barcelonai olimpián egy arany, két ezüst, egy bronz), s a nagy szenzáció természetesen Braun Ákos teljesítménye volt. Az év sportolója választáson is első helyre befutó paksi dzsúdós a kairói világbajnokságon és rotterdami Eb-n egyaránt aranyérmet nyert a 73 kg-ban. Az Európai Judoszövetség valamennyi súlycsoportot tekintve a kontinens legjobbjának találta, és a kitüntetést a hét elején vehette át Marius Vízer elnöktől. Nem mellékesen Braun lett a sportág második magyar világbajnoka, tizenkét évvel az ugyancsak paksi, és a versenyzői pályafutását éppen tavaly záró Kovács Antal hamiltoni sikere után. S kettőjük között Pakson túlmenően az edző, Hangyási László személye is összekötő kapocs.
A már Európa-bajnoki aranynyal is rendelkező Ungvári Miklós a 66 kg-ban tavaly a vb-n bronz-, az Eb-n ezüstérmet szerzett, az Eb-n első felnőttvilágversenyén szereplő junior világbajnok Mészáros Anett pedig a 70 kg-ban rögtön bronzéremmel nyitott. A vele egyidős, idén 19 éves Bor Barna a +100 kg-ban Eb-5. lett, ugyancsak adalékkal szolgálva ahhoz, hogy az utánpótlás terén sem állunk rosszul. Ne feledjük azt se, hogy a debreceni csapat Eb-n férfi válogatottunk ezüst-, a női bronzérmes lett; s ha a korosztályos világversenyeket is nézzük, dzsúdósaink 2005-ben hat arany-, kilenc ezüst- és tizenegy bronzérmet gyűjtöttek.
Mivel cselgáncsban felnőtt-vb-t idén nem rendeznek, az idei év fő versenye a május végi tamperei Európa-bajnokság lesz. Emellett szeptemberben Párizsban csapat- vb-re, októberben Belgrádban csapat Eb-re kerül sor.
– Biztos akad, aki azt hiszi, hogy 2006-ban is megnyerek mindent, ám a cselgáncsban nem működik az, ami például atlétikában igen – mondja Braun Ákos. – Mert ha ott világbajnokként megint ugyanúgy le tudnám futni a 100 métert, mint egy évvel korábban, akkor valóban jó esélyem lenne az ismétlésre. Nálunk viszont egyáltalán nem ez a helyzet. Fel kell készülnöm, hogy idén „vadászni” fognak rám az ellenfeleim, azaz mindenki engem akar majd megverni. De megint állok elébük.
Birkózóink ugyancsak megállták a helyüket tavaly, az őszi budapesti vb-n hét érmet szereztek, valamint huszonkilenc olimpiai pontot, aminél csak a kajak-kenusok gyűjtöttek többet. Virág Lajos (kötöttfogás, 96 kg), Deák Bárdos Mihály (kf., 120), Ritter Árpád (szabadfogás, 74) és Sastin Mariann (59) ezüst-, Majoros István (kf., 55), Bárdosi Sándor (kf., 84) és Aubéli Ottó (szf., 120) bronzérmes lett. Az éves krónika szerves része még, hogy Aubéli a várnai Eb-n ugyancsak harmadikként zárt.
– Dacára annak, hogy azért sokan az orrunk alá dörgölik az aranyérem hiányát, a 2005-ös évről az elégedettség hangján szólhatunk – mondja Gáspár Tamás, a Magyar Birkózószövetség főtitkára. – Ha valaki a vb előtt látatlanban három érmet garantál, habozás nélkül el kellett volna fogadnunk, olyan erős a mezőny. Ezek után hét érmet szereztünk, a kötöttfogásban mi végeztünk a nemzetek pontversenyének élén, amire még soha nem volt példa. Ugyanakkor az sem elhanyagolható, hogy a vb-rendezésünknek abszolút pozitív visszhangja volt, vagyis erkölcsileg is sokat nyertünk. Emellett itthon rengetegen megismerték a sportágat, olyanok is, akik különben lehet, hogy a birkózás közelébe sem kerültek volna – állítja a főtitkár, és az Eb-szereplést sem minősíti kudarcnak, inkább csak mérsékelt szereplésnek. S persze azzal nehéz vitatkozni, hogy a kontinensbajnokság mindössze felkészülési állomás volt, mert az „előadás” kétségkívül nagyon jól sikerült. Gáspár az utánpótlás eredményei között a világversenyekről három ezüst és két bronz megszerzését említheti. – Van néhány „oroszlánkölykünk”, mint például Kun Renátó, Módos Péter és Wöller Ákos – mondja –, akikben bízhatunk, hogy a felnőttek között is jó eredményeket érhetnek majd el.
A fiataloknak idén persze még júliusban a szombathelyi junior Eb-n kellene harapniuk, a felnőtteknek pedig az áprilisi moszkvai Eb-n, majd szeptemberben Kínában a kuangcsoni vb-n. No meg azért megint itthon is, mert március 3–4-én Budapesten lesz a sportágban többnyire csak csapat-világbajnokságként aposztrofált Világkupa. S ha már tavaly miénk volt a legerősebb csapat a világon, akkor idén sem kellene sokkal lejjebb adnunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.