Rendszeres tornázással kezdtek

S p o r t t ö r t é n e l e m

Polgár László
2006. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mai szemmel nézve kissé talán a háttérben – nem a fővárosban – 1866-ban alakult meg a Nagykanizsai Torna Egylet. A dél-zalai város különösen virágzó időszakát élte, legyen szó kultúráról, kereskedelemről, közlekedésről, és a helyi fejlődés a testkultúra területén is megkövetelte a szervezett kereteket. A zalai születésű Mező Ferencnek, az 1928-as amszterdami olimpia irodalmi aranyérmesének 1936-os leírása szerint „…az NTE 1866. május 10-én alakult meg (…) a magyarországi magyar tornaegyletek között időrendben a Nagykanizsai Torna Egyletet illeti meg a második hely. Annyi kétségtelen, hogy Sopronban korábban kezdtek tornászni, de a kanizsaiak hamarabb eljutottak a megalakulásig” – szól a két világháború közötti, kissé hazahúzó tényleírás.
A kiegyezés előtt bizonyos Rambausek Norbert távírdász és Porges József vasúti mérnök elgondolása után szökkent szárba az egyesületi tornázás lehetősége. Igen, a tornázásé, hiszen a klubon belül harmincnégy tag „kezdi a rendszeres tornázást”, s ideiglenesen az elnöki tisztet egy földbirtokos, Ebenspanger Lipót töltötte be. Őt követte a művelt kereskedő hírében álló Walbach Mór, aki 16 éven át, haláláig ténykedett az egylet élén. Az első igazán nívós versenyét 1870-ben rendezte az egyesület, amelyre 170 tornász érkezett Szombathelytől Debrecenen át egészen Temesvárig. Nem sokkal később a tornászoké mellett megalakult a céllövő- és súlyemelő- szakosztály, ugyanakkor 1893-ban felvetődött a sportegyesület feloszlásának is a gondolata. 1894-től aztán Unger Ullmann Elek vaskereskedő elnöki színre lépésével ismét fejlődésnek indult az NTE-n belüli sportélet. Már a századforduló után, 1912-ben jött létre a labdarúgók köre, igaz, saját pályájukat csak az első világháborút követően, 1920-ban avatták a város katonaréti részében. Időközben már a birkózók és a vívók is indulhattak a klub piros-fehér színeiben. 1923 azért érdekes évszám, mert a katonaréti pályát felszámolták, viszont ekkor alakítottak szakosztályt a teniszezők, majd a kanizsai atléták értek el országos viadalokon is figyelemre méltó eredményeket. Ezekben az években Krátky István városi főjegyző irányította az egyletet, s a két világégés között sokoldalú sportélet zajlott Nagykanizsán, nem véletlenül írhatta meg Mező Ferenc Hetvenéves a Nagykanizsai Torna Egylet című ismertetőjét 1936-ban.
A II. világháború után azonban gyökeresen megváltozott a helyi sport, ezen belül is az NTE helyzete, hiszen a klub fuzionált az Építőkkel az ’50-es években, így vehette birtokába a város Thury-pályáját, ahol napjainkban a magyar baseball legeredményesebb csapata, az Ants Baseball Club székel. De térjünk vissza a ’60-as évek közepéhez, amikor az NTE egyesült az 1919-ben alapított Nagykanizsai Vasutas Torna Egylettel, s akkortól az elnevezés MÁV-NTE-re változott, a központi sporttelep pedig a város vasútállomásával szemben áll ma is. A következő évtizedben az ország egyik legtöbb szakosztályát működtető klubjává vált az akkor már csak „Vasútnak” becézett piros-kék színű egyesület, majd ahogy a központilag irányítani próbált „mamutegyletek” sorra váltak működésképtelenné, ez a MÁV-NTE esetében sem alakult másképp a rendszerváltozás idejében.
Jelenleg cselgáncsozók, kézilabdázók, kosárlabdázók, labdarúgók, sakkozók és vívók szerepelnek annak a klubnak színeiben, amelynek vezetése 2003 őszén igazán hagyománytisztelő lépésre szánta el magát, amikor felvette az NTE 1866 MÁV Rt. nevet. Nagykanizsán persze ettől még marad a „Vasút” emlegetése, a névbe viszont bekerült az a sokatmondó évszám, amely az ország ma is működő, legrégibb egyesületévé tette a Nagykanizsai Torna Egyletet…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.