(Zágráb)
Két éve a sanghaji világbajnokságon a kínai asztaliteniszezők a megszerezhető öt aranyat mind otthon tartották, mi több, a húsz éremből tizenötöt besöpörtek. S ha valakinek megfordulna a fejében, hogy ebbe a tarolásba azért bizonyára a hazai pálya is belejátszott, az most a zágrábi eredmények alapján elhessegetheti magától a gondolatot. A Dom Sportovában az első döntőt vegyes párosban tegnap lapzárta után játszották, ám előtte már csak azon lehetett polemizálni, hogy vajon a címvédő Vang Li-csin, Kuo Jüe, avagy ezúttal a Ma Lin, Vang Nan duó lesz-e a világbajnok. A férfipáros ma fináléjában pedig a Ma Lin, Csen Csi és a Vang Li-csin, Vang Hao formációk között lehet választani.
Ami a további számokat illeti, egyéniben a férfiaknál és a nőknél is mind a hét kínai bejutott a legjobb tizenhatba (a nőknél hatan a nyolcba is), ez is előrevetíti a szombati és vasárnapi végkifejletet… Európának nagy szerencséje, hogy a férfi nyolcaddöntőben a német Boll és a görög Kreanga összekerült, így legalább biztosan lesz valaki a kontinensünkről, aki éremért játszhat. Női párosban két kínai, egy-egy szingapúri és koreai egység jutott be az elődöntőbe. Amint arról már beszámoltunk, a koreaiak csütörtökön öt, végletekig kiélezett szettet hozó meccsen verték 4:1-re a Tóth Krisztina, Póta Georgina kettősünket, s ha ehhez azt is hozzávesszük, hogy a három páros versenyszámban összesen négy európai duó hámozta át magát az ázsiaiakon a legjobb nyolcig, különösen felértékelődik a mieink eredménye.
„Egyrészt abszolút elégedettek lehetünk, hiszen kivertük a világranglista harmadik helyén álló hongkongiakat. Ugyanakkor kicsit sirathatjuk az elszalasztott lehetőséget, mert kínai párossal nem kellett játszanunk, és így nagyobb esélyünk volt érmet nyerni. Ki tudja, lesz-e még ilyen sanszunk? Mindenesetre a világbajnokság előtt az volt az álmunk, hogy kerüljünk be a nyolc közé, mostantól viszont a vb-érem az álom számunkra” – elmélkedett Tóth Krisztina, aki azzal, hogy egyéniben a legjobb 32-ig jutott, a világranglistán megőrzi az olimpiai kvótát érő 31. helyezését.
Férfivonalon egyelőre messze vagyunk a pekingi részvételtől, ám az olimpiai kvalifikációban – ne feledjük, a világselejtezőt jövő májusban Budapesten rendezik – a helyzet nem tűnik reménytelennek, amint azt Jakab János zágrábi produkciója is alátámasztja. A BVSC 21 éves versenyzője a világranglista 138. helyezettjeként küzdötte be magát a harminckettőbe, a nálánál jóval magasabban jegyzett francia Eloi-t (35.) és az olasz Yang Mint (57.) is legyőzte, majd a tajvani Csuan Csi-jüantól (16.) is csent egy játszmát. „Eloi ellen eddig még soha nem nyertem, de a vesztes meccseken is sikerült kiismernem, és most már tudtam, hogyan kell játszanom ellene. Yang Mint is ismertem, és őt két éve az Eb csapatversenyében már legyőztem. S nem tagadom, az is jól jött, hogy a vb előtt éppen az olaszoknál edzőtáboroztunk. A nyáron pedig Kínába megyek egy hónapra, és ha ott sikerül felvennem a ritmust, abból még rengeteget profitálhatok. Ahhoz, hogy jövőre az olimpián is ott lehessek Kínában, kisebb fajta csoda kellene, de mindent megteszek, hogy ez valóra váljon” – ígérte meg az időrendet tekintve válogatottunkból utolsóként búcsúzó Jakab János.
A kínaiak számára pedig tulajdonképpen csak most kezdődött a vb, amit a hét végén majd lejátszanak egymás között.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
