Néhány milliméteren múlt, hogy a magyar férfi öttusa-válogatott nem arathat olyan elsöprő sikert az idei Európa-bajnokságon Rigában, mint tavaly Budakalászon. Szűk egy éve mindhárom aranyérem (egyéni, csapat, váltó) itthon maradt, s termett mellé egy bronz is, most a hagyományos viadal után, a mai váltó előtt egy-egy arany és ezüst az ideiglenes mérleg. Az a néhány milliméter pedig Balogh Gábor lova és a hatodik akadály között nem bizonyult elégnek, a lövészetet megnyerő, addig vezető címvédő kis híján leesett a nyeregből. A négylábúban „benne maradt” az ütközés, utána gyakorlatilag minden akadályt vert. Ezzel elszállt az érem, no meg a csapat aranya is, mert az oroszok hozzánk hasonló kiváló trióval álltak ki. Balogh ezek után össze tudta szedni magát a futásra, és 7. helyével kvalifikálta magát az olimpiára.
Ám nem ez okozta a magyar tábor fő örömét, hanem az, hogy az újonc Tibolya Péter 6. lett, Horváth Viktor pedig Európa-bajnok! (Ez összesen – mint az oroszoknak – három pekingi kvóta, de egy nemzetből csak ketten indulhatnak, a döntést a helyi szövetségek hozzák majd meg.) A székesfehérvári kiválóság remek lovaglásának köszönhetően szerezte meg a győzelmet, pedig az idén ezzel a tusával meggyűlt a baja, a válogatási elvek alapján nem is került volna csapatba. Ám Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány bizalmat szavazott neki, és milyen jól tette! Horváth jól lőtt – ebben a számban ötödik volt –, aztán vívásban és úszásban a közvetlen élmezőny mögött zárt. Mivel a vetélytársak közül Baloghhoz hasonlóan sokan sokat hibáztak a lovaglásban, ő pedig rontás nélkül ment végig a pályán, az élre került, s mivel jó futónak számít, győzelmét már nem veszélyeztette senki. Ezzel két egyéni vb-ezüst (2001, 2006) mellé Európa-bajnoki aranyérmet szerzett.
„Számítottam rá, hogy a lovaglás megbolygatja majd a mezőnyt, de arra nem, hogy ennyire. Azzal, hogy az élről vághattam neki a futásnak, már bíztam az első hely megszerzésében, örülök, hogy végre Eb-n is kijött a lépés” – nyilatkozta Horváth. A tragikus hősből tisztes eredményt elérővé váló Balogh Gábor így értékelt: „Négy számmal elégedett vagyok, a lovaglás miatt azonban elúszott az aranyérem. A kvótaszerzésnek örülök, de az elszalasztott győzelmi esélyt sajnálom. A futást lelkileg megtörve kezdtem, de aztán összeszedtem magam.”
Pálvölgyi Miklós szakvezető érdeklődésünkre elmondta, örül, hogy bebizonyosodott az igaza Horváth beválogatásánál: „Az elfogultakon kívül mindenki egyetértett velem, s bejött a döntés. Balogh Gábor a világ talán legjobb öttusalovasa, most sajnos pár millimétert tévedett. A váltóban a csak ide nevezett újonc, Németh Róbert mellett Balogh és Horváth indul, mert nem szeretnék csak egy arannyal hazatérni…” Magas a magyar mérce.
A hölgyeknél nem annyira, hiszen csak Vörös Zsuzsanna tartozik az elitbe, de ő kirobbanthatatlan onnan. Olimpiai, világ- és Európa-bajnokunk tegnap nagyszerűen lőtt, közepesen vívott, jól úszott, így a harmadik helyről vághatott neki a számára mostanában sok buktatót hozó lovaglásnak. Rigában viszont csak három akadályt vert, így megtartotta pozícióját, a vezető olasz Claudia Corsini mögött vághatott neki a zárószámnak. Ám mivel többen gyorsabban futottak nála, végül ötödik lett, csak a kvótának örülhetett, éremnek nem, hiszen a csapat is csak 6. lett.
Eredmények. Férfiak, egyéni: 1. Horváth Viktor 5600 pont, 2. Szabirhuzin (orosz) 5544, 3. Horbacz (lengyel) 5528, … 6. Tibolya Péter 5484, 7. Balogh Gábor 5476, … 14. Fülep Sándor 5352. Csapat: 1. Oroszország 16 516, 2. Magyarország (Horváth, Balogh, Fülep) 16 428, 3. Fehéroroszország 16 060. Nők, egyéni: 1. Grecsisnyikova (orosz) 5496, 2. Fell (brit) 5492, 3. Bertoli (olasz) 5472, … 5. Vörös Zsuzsanna 5452, … 17. Máthé Vivien 5224, … 33. Füri Csilla 4640. Csapat: 1. Olaszország, 2. Nagy-Britannia, 3. Oroszország, … 6. Magyarország (Vörös, Máthé, Füri).
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
