Már a venezuelaiak kapitánya

Miközben vívóink 2002 és 2005 között rendre szállították az érmeket az éppen soros világversenyről, Szabó Bencének aligha fordult meg a fejében, hogy a pekingi olimpiára már nem a magyar, hanem a venezuelai válogatott szövetségi kapitányaként jut ki. S bár a kétszeres olimpiai bajnok kardvívó szerződése egyelőre csak az őszi, szentpétervári világbajnokságig szól a dél-amerikaiakkal, a folytatás is szinte bizonyosra vehető.

2007. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt napokban többször is hiába próbáltam utolérni telefonon. Igaz a hír, hogy Buenos Airesben járt, és az argentin válogatott szövetségi kapitánya lett? – kérdeztük tegnap Szabó Bencét, aki tavaly itthon a „struktúraváltás” áldozata lett, miután az addig egy személyben felelős összfegyvernemi kapitányt párbajtőrben, tőrben és kardban három önálló szakágvezető váltotta.
– Tényleg nem lehetett elérni, mert hétfőn jöttem haza. A kontinens stimmel, de a venezuelai válogatott szövetségi kapitánya vagy inkább afféle technikai igazgatója lettem.
– Ennek azért nyilván voltak előzményei.
– Hogyne. Pár hónappal ezelőtt Párizsban egy baráti vacsorán történtek az első, úgymond tapogatózó lépések. Aztán egyszer csak jött a repülőjegy azzal, hogy már konkrét megbeszélésre várnának Caracasba. Legnagyobb meglepetésemre a sportminiszter, valamint egy másik magas rangú állami vezető fogadott, és ebből gyorsan leszűrhettem, hogy komolyan számolnak velem. Végül nem is a vívószövetséggel, hanem az ottani olimpiai bizottsággal kötöttem szerződést. Egyébként amikor kiutaztam, azt hittem, hogy csak a kardozók mellé keresnek szakembert, de közölték, hogy valamenynyi fegyvernem hozzám tartozna. Mondtam, hogy semmi kifogásom ellene, sőt így nekem is jobban tetszik a feladat. Az biztos, munka lesz bőven, mert ahogy láttam, egészen hihetetlen a szervezetlenség, senki nem koordinál semmit. Én ott helyben készítettem egy tervezetet, öt oldalon vázoltam az elképzeléseimet, és nem győzték dicsérni, milyen profi munka, ilyet még nem is láttak…
– Beszél spanyolul?
– Amikor már tudtam, hogy utazom, egy héttel az indulás előtt nyelvkönyvből önállóan elkezdtem tanulni. S az olasz és a francia után a spanyol már egészen könynyen megy.
– Mennyi időre kötelezte el magát?
– Gyakorlatilag megállapodtunk egy kettes és egy hármas projektről is, utóbbi már az olimpiai kvótát kiharcoló versenyzők felkészítésére vonatkozik, ám egyelőre csak rövid távú szerződést írtam alá. Júliusban a Rio de Janeiró-i Pánamerikai Játékokon, aztán augusztusban a montreali Pánamerikai vívóbajnokságon – ez Európában az Eb-nek felelne meg –, majd a szentpétervári vb-n irányítom a válogatottat. A megbeszélések után már ott voltam a Pánamerikai Játékokon induló csapat eskütételén, és megkaptam a válogatott legújabb melegítőjét is.
– Mi vonzotta leginkább a földgolyó túlsó felére? A kaland, a kihívás, a pénz, vagy az, hogy már hiányzott a vívás közege?
– Így, ahogy mondja, mert ennek több összetevője van. Rengeteget számít az is, hogy mindenhol hihetetlenül motivált társasággal találkoztam. Úgy nehéz megváltani a világot, hogy ha bemegyek valahova, ott bamba fejek fogadnak, itt azonban szó nincs ilyesmiről. S az ország vezetése is nagyon komolyan gondolja a sport fejlesztését. Jellemző, hogy az ottani olimpiai bizottság székháza akkora épület, mint nálunk a Magyar Sportok Háza, ahol valamennyi szakszövetség és a MOB székel. Szóval, a venezuelai sportba rengeteg pénz folyik, és személy szerint én se panaszkodhatom. Amikor megtették az első ajánlatot, nem szóltam egy szót se, erre rögtön emeltek az összegen.
– Csak a nagyságrendet tekintve: a venezuelai kapitányi fizetése hogy aránylik ahhoz, amit itthon kapott?
– Kint hozzávetőleg kétszer annyit fizetnek.
– Venezuelában is telepedik le?
– Ezt azért nem vállalom. Úgy tervezem, hogy hosszabb-rövidebb időre a versenyzők jönnek majd Magyarországra edzőtáborozni, és csillagtúra jelleggel inkább innen utaznának a Világkupákra. Az már biztos, hogy a Pánamerikai Játékok után Budapesten készülünk a vb-re. Így mindenki jobban jár, én például azért is, mert Caracas mégiscsak a földkerekség egyik legroszszabb közbiztonságú városa… A Hiltonban laktam, jó környéken, de a lelkemre kötötték, hogy ha kedves az életem, akkor ne mozduljak ki az utcára. Kocsival hoztak-vittek. Különösebb túlzás nélkül mondhatom, kétszeres olimpiai bajnokként úgy néztek rám, mint egy istenre… Miután megállapodtunk, az ott-tartózkodásom utolsó három napját Venezuela legfrekventáltabb üdülőközpontjában, a Margarita-szigeten töltöttem, luxusszállodában, all inclusive ellátással, és mindent fizettek.
– Nézzük az érem másik oldalát is! Hol tart ma a venezuelai vívás?
– Jóval előrébb, mint ahogyan sokan gondolják. Férfi párbajtőrben Silvio Fernandez jelenleg negyedik a világranglistán, és a csapat is nagyon jól áll: az ötödik helyen. Vagyis szinte biztos, hogy kijut az olimpiára. Női kardban ugyancsak hatalmas sanszunk van, mert az Egyesült Államok garantálhatóan a legjobb négy között lesz a rangsorban, az amerikai zónából pedig mi kvalifikálhatjuk magunkat. És ott van még a női tőrcsapatunk, amely a havannai vb-n a negyedik helyen zárt.
– Hitte volna valaha, hogy egyszer a venezuelai vívóesélyeket latolgatja?
– A külföldi munka lehetősége többször megfordult a fejemben, de azt sose gondoltam, hogy valaha is ilyen messzire jutok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.