Rigából Pekingbe

A magyar öttusa az 1987-es kezdetek óta 53 Európa-bajnoki érmet, ebből 30 aranyat nyert; legutóbb tavaly Budakalászon négy arany és egy bronz volt az elképesztően gazdag termés. Erre mától Rigában kevés az esély, de érdemes jól szerepelni Lettország fővárosában, mert az egyéni versenyek első nyolc helyezettje pekingi olimpiai kvótához jut.

2007. 06. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öttusában minden esztendőre jut világ- és Európa-bajnokság, még akkor is, ha az adott évben olimpiát rendeznek. Értelemszerűen a kontinensviadal rendre kissé háttérbe szorul, de akadnak kivételek. Tavaly például Magyarország rendezhette az Eb-t, így a mieinknek a budakalászi számított az év fő versenyének. Ez meglátszott az eredményeken: a férfiak minden aranyat itthon tartottak, nyert Balogh Gábor, a csapat és a váltó, valamint Fülep Sándor még egy bronzot hozott egyéniben, a nőknél Vörös Zsuzsanna állhatott a dobogó tetejére.
Az idén Lettország csodaszép történelmi magú fővárosában, Rigában találkoznak a földrész legjobb pentatlonistái, s ezúttal a tét nagyobb lesz a szokásosnál, mivel a hagyományos egyéni küzdelem első nyolc-nyolc helyezettje olimpiai kvótához jut. Most a legkönnyebb, mert a pekingi részvétel kivívásához a későbbiekben már lényegesen előrébb kell majd végezni a kijelölt viadalokon, vagy pedig folyamatosan jó teljesítményt kell nyújtani, hogy a majdani világranglistáról az ötkarikás mezőnybe lehessen kerülni. Az augusztusi, berlini világbajnokságról az első három-három, a szeptemberi, pekingi Világkupa-döntőről a két győztes, a jövő évi, budapesti vb-ről pedig megint csak három-három versenyző kvalifikálja magát. A 2008. június 1-jén érvényes világranglistáról hét-hét öttusázó kerülhet az olimpiai 36-os döntőbe. Egy országból nemenként maximum két-két fő indítható a játékokon, amennyiben többen szereznek kvótát, az adott szövetség dönti el, kit nevez. Reményeink szerint ránk ez utóbbi verzió vonatkozik majd.
A magyar csapat tegnap reggel utazott el Rigába, mégpedig a hagyományokhoz és a téthez méltó komoly célkitűzésekkel. A férfiak számára Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány hivatalos elvárása, hogy a hagyományos csapatversenyben, illetve váltóban dobogóra álljanak, egyéniben valaki bekerüljön az első hatba, még egy versenyző pedig az első tizenkettő közé, és összességében legyen egy aranyérem. A nők akkor szerepelnének Kulcsár Antal szakvezető elvárásainak megfelelően, ha egyéniben egyikük az első hatban lenne, a csapat dobogóra állna, a váltó pedig legrosszabb esetben hatodik lenne. Az egyéni esélyek, mint évek óta, most is az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Vörös Zsuzsanna mellett szólnak. Az idei viadalokon ugyan meggyűlt a baja a négylábúakkal, ám legutóbb a székesfehérvári Vk-n bizonyította, nem felejtett el lovagolni.
A válogatottba Tibolya Péter, Németh Róbert, valamint Kovács Sarolta és a tavalyi torinói téli olimpiát sífutóként megjárt Gyenesei Leila személyében négy újonc került be a felvezető versenyeken nyújtott teljesítmények alapján. A csapatban természetesen ott vannak az elmúlt években sikeresen szerepelt, tapasztalt versenyzők is, az egyéni vb-ezüstérmes Horváth Viktor például az idén nem brillírozott, de vétek lenne kihagyni. Pontosabban mától kiderül, vétek lett volna-e.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.