Kezdjük egy jó hírrel a sok rossz között: az összes doppingteszt negatív eredményt hozott a ma kezdődő, 94. Tour de France országúti kerékpáros-körverseny előtt. A nemzetközi szövetség (UCI) mind a 21 nevezett csapat 189 versenyzőjét megvizsgáltatta, akikkel az indulás feltételeként aláíratott egy úgynevezett doppingellenes egyezményt is. Az előzmények ismeretében mindez egyáltalán nem tűnik túlzott elővigyázatosságnak. Május 30-i számunkban már közöltünk egy nagy összeállítást folyamatban lévő ügyekről: a T-Mobile-, korábban Telekom-csapat tagjainak színvallásáról, a tavalyi Tour előtt nyilvánosságra került, Eufemiano Fuentes „doppingdoktorhoz” köthető listáról, ami miatt egy éve 32-en távol maradtak a viadaltól, s azóta is tart a vizsgálat, illetve a legutóbbi győztes Floyd Landis lebukásáról. Az amerikai kerekes, bár a B próba is igazolta tesztoszteronhasználatát, nem ismeri el vétségét, de persze nem indulhat, ezért az idén nem adják ki a címvédőnek járó 1-es rajtszámot.
Mai számunk hét végi Magazinjában Olajcsere címmel összefoglaló írást közlünk a Tour és a kerékpársport presztízsveszteségeiről. Természetesen akadnak, akik még mindig próbálják védeni a mundér becsületét, például az egyedüliként hétszeres Tour-győztes Lance Armstrong. „Az UCI egy katasztrófa. Mi lettünk a sport pofozógépe minden összetartás vagy iránymutatás nélkül. Ez már nem az én világom” – nyilatkozta a Sport című francia hetilapnak. Az amerikai klasszis kitért az ellene többször felhozott doppingvádakra is: „Sosem fogok beismerni olyasvalamit, amit nem tettem meg.” Alighanem hamarosan ismét védekeznie kell, mivel a napokban jelent meg David Walsh ír újságíró könyve, amelyben a szerző részletesen ír Armstrong doppingszokásairól.
A doppingkérdésnek a mostani versenyre is kihatása van, számos sztár nem lesz ott a londoni rajton, így olyan versenyzők a favoritok, akiknek korábban a végső sikerre nem volt esélyük. A kazah Vinokurovot segíti honfitársa, Kasecskin, a német Klöden és a kétszeres Giro d’Italia-győztes olasz Savoldelli. Nagy riválisa a spanyol Valverde, illetve annak honfitársa, a tavalyi másodikból vélhetőleg majd bajnokká előlépő Pereiro Sio. A sprintereknél az olasz Petacchi nem állhat rajthoz a Girón produkált pozitív doppingtesztje miatt. Távollétében O’Grady, Hushovd, Boonen, a tavaly legjobbnak bizonyuló McEwen és a zöld trikót hatszor kiérdemlő Zabel viaskodhat egymással. A 94. Tour de France húsz szakaszból és egy prológból áll, programjában három-három egyéni időfutam és hegyi befutó szerepel. Londonból Párizsba három hét és 3554 kilométer alatt, az Alpokon és a Pireneusokon keresztül – ez a feladat. És tisztának maradni, ha lehet.
A kormány kiemelten támogatja a fiatalok munkába állását
