A tisztaság fél egészség lenne a Touron

K E R É K P Á R Napra pontosan az 56 áldozatot követelő 2005-ös londoni merényletek után két évvel ugyanitt, az angol fővárosban lesz ma a 94. Tour de France rajtja. Ám nem a terrorfenyegetés a profi kerékpározás leghíresebb viadalának fő gondja, hanem a sorozatos doppingbotrányok, amelyek árnyékot vetnek a sportteljesítményre.

2007. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük egy jó hírrel a sok rossz között: az összes doppingteszt negatív eredményt hozott a ma kezdődő, 94. Tour de France országúti kerékpáros-körverseny előtt. A nemzetközi szövetség (UCI) mind a 21 nevezett csapat 189 versenyzőjét megvizsgáltatta, akikkel az indulás feltételeként aláíratott egy úgynevezett doppingellenes egyezményt is. Az előzmények ismeretében mindez egyáltalán nem tűnik túlzott elővigyázatosságnak. Május 30-i számunkban már közöltünk egy nagy összeállítást folyamatban lévő ügyekről: a T-Mobile-, korábban Telekom-csapat tagjainak színvallásáról, a tavalyi Tour előtt nyilvánosságra került, Eufemiano Fuentes „doppingdoktorhoz” köthető listáról, ami miatt egy éve 32-en távol maradtak a viadaltól, s azóta is tart a vizsgálat, illetve a legutóbbi győztes Floyd Landis lebukásáról. Az amerikai kerekes, bár a B próba is igazolta tesztoszteronhasználatát, nem ismeri el vétségét, de persze nem indulhat, ezért az idén nem adják ki a címvédőnek járó 1-es rajtszámot.
Mai számunk hét végi Magazinjában Olajcsere címmel összefoglaló írást közlünk a Tour és a kerékpársport presztízsveszteségeiről. Természetesen akadnak, akik még mindig próbálják védeni a mundér becsületét, például az egyedüliként hétszeres Tour-győztes Lance Armstrong. „Az UCI egy katasztrófa. Mi lettünk a sport pofozógépe minden összetartás vagy iránymutatás nélkül. Ez már nem az én világom” – nyilatkozta a Sport című francia hetilapnak. Az amerikai klasszis kitért az ellene többször felhozott doppingvádakra is: „Sosem fogok beismerni olyasvalamit, amit nem tettem meg.” Alighanem hamarosan ismét védekeznie kell, mivel a napokban jelent meg David Walsh ír újságíró könyve, amelyben a szerző részletesen ír Armstrong doppingszokásairól.
A doppingkérdésnek a mostani versenyre is kihatása van, számos sztár nem lesz ott a londoni rajton, így olyan versenyzők a favoritok, akiknek korábban a végső sikerre nem volt esélyük. A kazah Vinokurovot segíti honfitársa, Kasecskin, a német Klöden és a kétszeres Giro d’Italia-győztes olasz Savoldelli. Nagy riválisa a spanyol Valverde, illetve annak honfitársa, a tavalyi másodikból vélhetőleg majd bajnokká előlépő Pereiro Sio. A sprintereknél az olasz Petacchi nem állhat rajthoz a Girón produkált pozitív doppingtesztje miatt. Távollétében O’Grady, Hushovd, Boonen, a tavaly legjobbnak bizonyuló McEwen és a zöld trikót hatszor kiérdemlő Zabel viaskodhat egymással. A 94. Tour de France húsz szakaszból és egy prológból áll, programjában három-három egyéni időfutam és hegyi befutó szerepel. Londonból Párizsba három hét és 3554 kilométer alatt, az Alpokon és a Pireneusokon keresztül – ez a feladat. És tisztának maradni, ha lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.