Aranybányából ezüstbánya

K A J A K - K E N U Kajak-kenu világversenyek után megszokott forgatókönyvként Angyal Zoltán szövetségi kapitány dicséri versenyzőit, a sportolók pedig boldogan mesélnek győzelmük körülményeiről. Az eredmények ismeretében – hat arany, hét ezüst, hét bronz, az olimpiai versenyszámokra lebontva három-négy-kettő – a spanyolországi Pontevedrában vasárnap véget ért Európa-bajnokság után sem indokolja semmi a szerepek átírását, ám ezúttal kérdések is sorakoznak, amelyek többsége ráadásul elválaszthatatlan a női csapat megbomlásától, Fábiánné Rozsnyói Katalin és Janics Natasa szakításától.

2007. 07. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyszerűbb a férfiak helyzete, gyakorlatilag már tavaly kialakultak az olimpiai részvételre esélyes egységek, amit az idei Európa-bajnokság csak megerősített. A Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor páros idehaza egyeduralkodó, ezer méteren nemzetközi szinten is, ötszázon pedig éremszerzésre esélyes. A rövidebbik távon Kucsera betegsége miatt a kettes ugyan nem indulhatott el, ennek ellenére Angyal Zoltán érdeklődésünkre megerősítette: ebben a számban nem ír ki újabb hazai válogatót. Kajak egyesben ezer méteren Benkő Zoltán éppen bejött harmadiknak, ötszázon viszont Vereckei Ákos szinte mérhetetlen különbséggel, öt ezreddel lemaradt a dobogóról. Indokolt a kérdés, ez esetben hogyan dönt a kapitány? A válogatási elvek szerint ugyanis csak az Eb-n az első háromban végzett egységek nevezhetők automatikusan a világbajnokságra. „Hadd kérdezzek viszsza, mi történik akkor, ha Vereckei ötezrednyi előnnyel bronzérmes? Ez esetben viszont azt kellene mérlegelnem, hogy a kis különbség miatt mégis legyen válogató? Nem mérlegelek. Ákos negyedik lett, az ő első helye idehaza korántsem olyan egyértelmű, mint Kammereréké, tehát lesz újabb erőpróba” – válaszolt Angyal Zoltán.
A világbajnoki címvédő kajak négyes, csakúgy, mint a szegedi Világkupán, ezúttal is második lett a szlovák hajó mögött, és sokan úgy gondolják, jövőre ebbe, a Gyökös, Kökény, Vereckei, Horváth összetételű egységbe lehet a legkönnyebben „beleharapni”. A kapitány szerint egyelőre nincs szükség változtatásra, csupán kontroll alatt kell tartani a hajót. Mindenesetre Vereckeiék nyakán ott lohol az ötszázon Eb-harmadik Sík, Csamangó, Boros, Bozsik négyes.
Kenuban gyakorlatilag nincs vita. Kolonics és Kozmann itthon verhetetlen, s a nemzetközi vizeken is csak nehezen, Vajda Attilának pedig azt kell eldöntenie, érdemes-e erőltetnie a számára rendre kudarccal végződő ötszázas futamot.
Négy aranyérmükkel ezúttal is a hölgyek vitték hátukon a csapatot, csak hogy ők tavaly nagyon magasra tették a mércét a kilenc világbajnoki címmel. Tulajdonképpen az ötszázas, olimpiai számokban sem teljesítettek rosszul egy arannyal és két ezüsttel, de komoly esély mutatkozik arra, hogy Pekingben egyik egység sem úgy áll majd föl, ahogy idén. Kezdjük az egyessel! Kovács Katalin három év után versenyzett ismét szólóban, Angyal Zoltán szerint nem olyan egyszerű egyik napról a másikra visszaülni az egyes hajóba. A kapitány kötelező derűlátással állítja, Kovács javulni fog a világbajnokságig. Meglehet, ahogy az is, hogy ott mind a négy számában győzni fog. Azt sem vitatja senki, hogy továbbra is ő a világ egyik legjobb női kajakosa, csak éppen már nem egyeduralkodó. Ennek csalhatatlan jeleként nem egy feltörekvő ifjú tehetség előzte meg, hanem a német Katrin Wagner, akivel négy-öt éve még eljátszadozott. Azaz, ha Kovács idehaza jövőre is legyőzné Janics Natasát és Benedek Dalmát, az olimpián már korántsem mehet biztosra. S ha ő is így látja, akkor nem zárható ki, hogy párosban szeretné megvédeni athéni címét, aminek pedig egyenes következménye, hogy a Pontevedrában győztes Paksy Tímea, Benedek Dalma duó sem megbonthatatlan. A négyes sem volt meggyőző Janics nélkül, aki viszont kétszázon hatalmas fölénnyel nyert. Kovácsot egyelőre nem aggasztják eme kételyek, egész röviden így kommentálta, hogy a tavalyi hat aranyérmet négy ezüstre cserélte: „Aranybányából ezüstbánya.” Angyal Zoltán sem akar elmélyedni a lehetőségekben: „Egyelőre lezártam, illetve lezáratták velem a női csapat összetételét firtató kérdéseket. Így csak azt tudom értékelni, amit a lányok most elérték. Az új összetételű egységek lényegében megállták a helyüket, s biztosították a világbajnoki részvételt.”
Felettébb diplomatikus válasz. Ám a tárgyalások legkésőbb jövő tavasszal újra kezdődnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.