Az igazság és a tények

S P O R T K Ö N Y V

Kő András
2007. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vannak könyvek, amelyek azért búsítanak el bennünket már néhány oldal elolvasása után, mert tudjuk: a lapoknak egyszer végük szakad. Pedig örömest olvasnánk tovább. És vannak könyvek, amelyek azért szomorítják el az olvasóját, mert érezzük: széttörik valamiféle varázs, darabokra hull az illúzió meg sok minden, ami azzal járt. Legszívesebben tehát letennénk a könyvet, de elolvassuk mégis, mert a legenda él tovább. Az Aranycsapat legendája.
A legenda? Vagy a valóság? Fogalmazzunk így: a valóság egyik része, a keserű pohár. A szerző arra vállalkozik, hogy a pohár tartalmával felkavarja olvasóját, miközben elénk tárja az Aranycsapat játékosainak életét és kilencük halálát. Grocsics, Buzánszky, Lóránt, Lantos, Bozsik, Zakariás, Budai, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, Czibor. Kegyetlen megközelítés, hiszen a könyv írója arra keresi a választ, hogy miért siklott ki az életük, miért jutott zsákutcába. Buzánszky és Puskás kivételével gyakorlatilag mindegyiküknek. A keserű az, hogy az esetek többségében hihetjük: a tények közelítenek az igazsághoz. A szurkolóknak önfeledt boldogságot szerző egykori bálványok legtöbbjének élete – ebben az olvasatban – sorscsapás. A kor magasba repítette őket, aztán a végén leejtette? De hát – teszem hozzá – voltak önfeledt éveik is, ez azonban ebben a pillanatban érdektelen. Marad a megbotránkoztató, az égbekiáltó, a titkokat kifecsegő, már-már misztikus kiteregetés, amelynek legszélsőségesebb példája Budai II László presszóbeli megnyilatkozása, hogy igenis eladtuk a németeknek az 1954-es világbajnoki döntőt!
Nem véletlen, hogy éppen Budai II – Sándor Csikar után joggal a második legsértettebb játékos – nyilatkozott így, akit a döntő ütközetekben nem vett figyelembe Sebes. De ez a magyarázat, amely árnyalná, megvilágítaná a jobbszélső ediktumát, már hiányzik a könyvből. A szándék más. Egyszer meg kellene írni az Aranycsapat körüli legendáriumokat is, amelyek sorába jól illik Budai II László „számadása”.
Ami azonban a lényeg: a szerző – eddigi újságírói pályájához híven – olyan könyvet írt, amely méltán kelthet figyelmet és szenzációt, mert a Futbólia után ötven évvel kimond olyan összefüggéseket, amelyekről nem tudott vagy nem akart tudni a közvélemény. De a dolgok ritkán olyanok, amilyennek látszanak. Még a kifutott tej is habnak álcázza magát, és amikor levakarjuk a hamis mázt, mit találunk alatta? Az igazi mázt.
Igen, ez is az Aranycsapat tagjainak történetébe illő feldolgozás. De a részlet. A nagyon hangsúlyos és fontos részlet, amelyben persze az igazság is rejtőzködhet. Mert az igazság fontosabb, mint a tények.
(Bocsák Miklós: Aranykönyv – Hogyan éltek? És akik elmentek, hogyan haltak? Sport, Budapest, 2007. Ára: 3780 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.