A magyar kajak-kenusok a két hosszabbik táv, az ötszáz és ezer méter közül éveken, sőt évtizedeken keresztül az előbbin voltak eredményesebbek. Ez a tendencia az elmúlt években megfordult, amit Pontevedrában is tapasztalhattunk. Szombaton, az ezerméteres döntők során a magyarok egészen bámulatosan teljesítettek: mind a kilenc számban a dobogóra állhattak. Különösen az előzmények ismeretében Vajda Attila aratta a legbravúrosabb győzelmet kenu egyesben. Csütörtökön előfutamában csak negyedikként végzett, ezért középfutamra kényszerült, ahonnan csupán másodikként kvalifikálta magát a fináléba. Panaszkodott a kedvezőtlen széljárásra, rossz formájára, ráadásul az első napon eltörött a lapátja – ehhez képest szombaton irgalmatlanul elverte a mezőnyt. Szokásos taktikájával az utolsó kétszáz méteren kezdett félelmetes hajrába, ami ezúttal váratlanul jól sikerült. A középmezőnyből indulva több mint három másodperces előnnyel ért célba. „Nagyon boszszantottak az elmúlt napok eseményei. A rajt előtt nem gondoltam arra, hogy nyerni akarok, csak végre szerettem volna egy olyan pályát evezni, amire valójában képes vagyok. Sikerült, s ennek köszönhetően az eredmény sem maradt el” – nyilatkozta a szegedi kenus.
Az ezres döntőkben a Kammerer, Kucsera páros győzelme tulajdonképpen papírforma, ahogy a női négyesé is, külön elismerést még a női kettesben nyertes Szabó Gabriella és Kozák Danusia érdemel, a felnőtt mezőnyben először diadalmaskodtak világversenyen.
Tegnap a magyar eredmények valamivel elmaradtak a várakozásoktól. Az első csapást még éjszaka szenvedte el a magyar csapat, Kucsera Gábor végighányta az egész éjszakát, 38,6 fokra szökött fel a láza volt, ezért bevitték a helyi klinikára, ahol infúziót kapott. Versenyzésről így szó sem lehetett, a két méter magas kajakos annak is örülhetett, hogy már tegnap délben kiengedték, így ma hazautazhat a társaival. Az elszalasztott érmen túl további következményként Angyal Zoltán szövetségi kapitánynak ebben a számban újabb hazai válogatót kellene kiírnia a világbajnokságra, hiszen az Eb-n indult egység nem végzett az első három között. Józan belátás szerint erre még sincs szükség, Kammererék ezer méteren igazolták jó formájukat.
De akkor hogy döntsön a kapitány egyesben? Vereckei Ákos csupán ötezred különbséggel szorult a negyedik helyre, úgy, hogy a győztestől sem maradt el egy másodperccel. Az ő esetében az követelheti ki a válogatót, ami Kammererék esetében szükségtelené teszi: a vetélytárs, illetve annak hiánya. Az ezren harmadik Benkő Zoltán szombaton nem is tagadta, árgus szemmel figyeli majd Vereckei futamát, hátha újabb esélyt kap. Elméletileg kapott.
Kovács Katalinnak ilyen problémája már nincsen, nyugodtan készülhet a világbajnokságra. Négy ezüstérem miatt nem is kell magyarázkodni, kivéve, ha valaki olimpiai és több mint hússzoros világbajnok. Kovács egyesben ezren és ötszázon is második lett, úgy, hogy mindkét távon sokáig vezetett, ám a végét nem bírta. Ötszázon az a Katrin Wagner hajrázta le, akit az athéni olimpia előtt éveken át több hajónyival előzött meg. Kovács az olimpiai távon a négyes tagjaként is második lett. Itt még beleférne a vereség, csakhogy Paksyék nem velük voltak versenyben az első, hanem a spanyolokkal és a lengyelekkel a második helyért. Kovács a vereségek dacára nem volt elégedetlen: „Nem vagyok csalódott, bár természetesen nem örülök, amikor megvernek. Nem vagyok igazán jó formában, ráadásul ez a kissé hullámos pálya sem kedvez nekem” Azért ne feledjük, hogy Kovács a tavalyi hat világbajnok aranyat cserélte négy Eb-ezüstre.
A hölgyeknél Paksy Tímea és Benedek Dalma köszörülte ki a csorbát azzal, hogy ötszázon megnyerték a kettesek fináléját. Egy nappal korábban az ezren győztes egységnek is tagjai voltak, Paksy pedig kétszázon addigi két arany- és egy ezüstérméhez hozzátett még egy ezüstöt és egy bronzot, így ő lett a magyar csapat legeredményesebb tagja.
A kétszázas döntőkben a csupán egyetlen futamban érdekelt Janics Natasa szereplését övezte a legnagyobb figyelem. A kétszeres olimpiai bajnoknő nagy fölénnyel győzött egyesben, ami után talán lecsillapodnak körülötte a hullámok. Bár a hölgyek szereplése és belharca garantáltan újból és újból témát szolgáltat.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
