Tour-szakasz a sárga „Csibe” nélkül

A „felvezető” doppingbotrányok után a 94. francia kerékpáros körverseny nem hazudtolta meg önmagát és a sportágat, hiszen sorra jöttek az újabb kínos ügyek. A legfrissebb szerint a Rabobank csapat szerdán éjjel felfüggesztette az összetett élén álló Michael Rasmussen versenyzési jogát, s a dán kerekest viszszaléptette a viadaltól. A tegnapi 17. szakaszon senki sem viselte a sárga trikót.

2007. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A T-Mobile-csapat tagjainak színvallása, az előző Tour előtt kitört, máig ható „doppingdoktoros” Fuentes-ügy, a tavalyi győztes Floyd Landis egy éve húzódó procedúrája, vagy a Giro d’Italián lebukottak miatt feszült hangulatban indult szűk három hete Londonból a 94. francia kerékpáros körverseny. Amely aztán az új fejleményekkel szinte zárójelbe tette a korábbiakat. Előbb az arcsérülés miatt eleve visszalépett német Patrik Sinkewitzről (T-Mobile) derült ki, hogy még júniusban túl magas tesztoszteronszintet produkált. Aztán ezen a héten Alekszandr Vinokurovot, majd Cristian Morenit érték tiltott szerek használatán. A kazah és a francia versenyző kizárása után csapataik, a Cofidis és az Astana is visszalépett a versenytől.
Szerdán éjjel aztán következett az újabb, nagyobb botrány: eddig még nem fordult elő, hogy a biztos győztesnek látszó éllovast saját csapata léptette volna vissza a folytatástól, most Michael Rasmussen és a Rabobank esetében éppen ez történt. Jacob Bergsma, a holland klub szóvivője azzal indokolta a döntést, hogy a dán versenyző félrevezette őket. „Nem Mexikóban volt júniusban, ahogy arról bennünket tájékoztatott” – fogalmazott. A hazugságra úgy derült fény, hogy egy korábbi kerekes, Davide Cassani, aki jelenleg a RAI olasz televízió szakértője, jelezte, a Dolomitokban látta edzeni Rasmussent, amikor az saját állítása szerint Közép-Amerikában tartózkodott. Theo De Rooy, a Rabobank vezetője rákérdezett erre a dán kerekesnél, aki elismerte, hogy nem mondott igazat.
Szereplése amúgy is vihart kavart, mivel kiderült, a nemzetközi szövetség tavaly és idén június 29-én, míg a Dán Doppingellenes Ügynökség április 6-án és június 21-én figyelmeztette őt annak nyomán, hogy nem közölte tartózkodási helyét, így nem lehetett doppingellenőrzésnek alávetni. Rasmussen a múlt héten közölte: mexikói nőt vett feleségül, és sokat tréningezik a közép-amerikai országban, ezért nem tudja előre megmondani három hónapos lebontásban, hol lesz megtalálható. A rendőrség az éjszaka ki akarta hallgatni Rasmussent, de már nem találta a szállodájában, dán sajtóhírek szerint helikopterrel menekült el. A csapat által elfoglalt szobákat átkutatták a hatóságok. „Elegem van. Tudom, hogy vége a karrieremnek, s ez óriási csapás a számomra. Fogalmam sincs, mihez kezdjek, kihez forduljak” – nyilatkozta az éllovasként kiálló, Csibe becenevű versenyző az Algemeen Dagblad című dán napilapnak.
Miközben a sajtó egyik fele a viadal néhány éves szüneteltetését szorgalmazza, a másik szerint a sorscsapások kiváló alkalmat teremtenek a szervezőknek arra, hogy megtisztítsák a Tourt, és magát a sportágat. Christian Prudhomme versenyigazgató szerint nem lehet kigúnyolni a viadalt azzal, hogy büntetlenül hagyják a vétkeseket, Jean-Francois Lamour, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség francia alelnöke, korábbi világklasszis vívó viszont minden eddiginél drasztikusabb lépést javasolt: „A kerékpársportot törölni kell az olimpia műsoráról.”
Itt azért még nem tartunk, mindenesetre a Tour szervezői úgy döntöttek, hogy a tegnapi, Pau és Castelsarrasin közötti 188 és fél kilométeres 17. szakaszon senki sem viselheti az éllovasnak járó sárga trikót. Egy sikeres szökést követően az olasz Daniele Bennati (Lampre) győzött, összetettben a spanyol Alberto Contador (Discovery) állt az élre. Inkább szomorúan, mint örömmel húzta magára a sportág legértékesebb ruhadarabját…

Korábbi Tour-doppingok. 1967: a brit Tom Simpson a 13. szakaszon, a Mont Ventoux megmászása során összeesett és pár perc múlva meghalt. Az etap előtt egy alkoholból és amfetaminból álló „koktélt” vett magához. 1978: a 16. szakasz végén az éllovasnak járó sárga trikót viselő Michel Pollentier-t rajtakapták, amint a vizeletével manipulálni próbál a doppingellenőrzés előtt, ezért kizárták a versenyből. 1988: Pedro Delgado ugyancsak sárga trikósként produkált pozitív tesztet a 17. etap után, szervezetében vízhajtót mutattak ki, ám ez még nem szerepelt a tiltólistán, Delgado győztesként ünnepelhetett Párizsban. 1998: ez volt (eddig) a Dopping-Tour, a belga–francia határon történt ellenőrzés során a Festina-csapat autójában nagy mennyiségű tiltott szert találtak, az istállót kizárták. 1999: Lance Armstrong mintájában egy glükózból és kortikoidból álló készítményre bukkantak, de az amerikai sztár bemutatott egy receptet, amely szerint az orvosok az említett anyagokat tartalmazó kenőcsöt írtak fel neki ülepi fájdalmaira. Armstrong megszerezhette első győzelmét a hétből, később, 2005-ben az új vizsgálati módszerekkel bebizonyosodott, hogy az 1999-es, lefagyasztott minta EPO-t is tartalmaz. 2002: a 6. szakasz végén Igor Gonzalez de Galdeano szervezetében túl sok szalbutamolt találtak, de a nemzetközi szövetség továbbengedte a spanyolt. 2006: két nappal a rajt előtt kilenc kerekest kizártak, köztük Jan Ullrichot és Ivan Bassót, mivel kapcsolatban álltak Eufemiano Fuentes spanyol „doppingdoktorral”. A verseny után kiderült, hogy a győztes Floyd Landis pozitív tesztoszterontesztet produkált, így törölték az amerikai nevét a bajnokok listájáról. A hivatalos ítélet még nem született meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.