Vinokurov lebukott

Munkatársunktól
2007. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnapra pihenőt kapott a Tour de France mezőnye, ám a csendes kedd helyett a kerékpáros-körverseny legzajosabb napja következett: kiderült, hogy a két szakaszon győztes, de az összetettben csak 23. helyen álló kazah Alekszandr Vinokurov megbukott a doppingvizsgálaton. Az Astana-csapat sztárját, akit a Tour rajtja előtt sokan a végső győzelemre is esélyesnek tartottak, a szombati időfutamon aratott sikere után ellenőrizték. Az első hírek szerint az elemzés homológ vértranszfúziós eljárást tárt fel. Az időfutam előtt nem sokkal beadagolt vér nem Vinokurové volt. A 33 éves versenyzőt hétfő este – újabb győzelme után – ismét ellenőrizték, ennek a tesztnek az eredménye egyelőre nem ismeretes. A bejelentést követően az Astana vezetői úgy döntöttek, hogy a csapat visszalép a Tourtól. Így kivált a mezőnyből az összetettben ötödik helyen álló német Klöden, valamint a 8. kazah Kaszecskin is.
Az összetettben vezető Michael Rasmussen sem tölthette nyugodtan a napot. A doppinggyanúba keveredett dán versenyző ellen éppen hazája kerékpáros-szövetségének elnöke kelt ki. Jesper Worre értetlenségének adott hangot, Rasmussen egyáltalán miként indulhatott az idei Touron, amikor korábban négy figyelmeztetést is kapott, mert nem közölte előre, hol fog tartózkodni, és így nem tudott eleget tenni a véletlenszerű doppingellenőrzéseknek. Kiderült, hogy a nemzetközi szövetség (UCI) tavaly és az idén június 29-én, míg a Dán Doppingellenes Ügynökség április 6-án és június 21-én is figyelmeztette Rasmussent. Az UCI szabályai szerint ha egy versenyző 18 hónapon belül háromszor nem jelenik meg doppingvizsgálaton, az vétségnek minősül, és kétéves eltiltást kell kiszabni. Rasmussen szerint csak szervezési hibák miatt történhetett meg, hogy már három éve nem végeztek el rajta versenyen kívüli doppingvizsgálatot. „Két évig Mexikóban, az idén pedig Monacóban laktam, de az otthoni szövetség levelei például csak egy hét alatt jutnak el Amerikába, így nem lehet együttműködni” – jelentette ki. Csapata, a Rabobank részéről Theo de Rooy elmondta, hogy Rasmussen a rajt előtt egy héttel, június 29-én kapott figyelmeztetéséről nem tájékoztatta, ezért tízezer eurós büntetést kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.