Kajak-kenuban a menetrend és a kvalifikációs rendszer is változatlan az athéni olimpiához képest. Tizenkét versenyszám szerepel az ötkarikás játékok műsorán. Részletezve: öt férfi kajakos (K–1, K–2 és K–4 1000 m, K–1 és K–2 500 m), négy kenus (C–1 és C–2 500 és 1000 m) és három női kajakos (K–1, K–2 és K–4 500 m). Más megosztásban öt 1000 és hét 500 méteres futam. A döntőket az olimpiákon két napra osztják, s annak érdekében, hogy mindkettőre hat-hat jusson, a női négyes fináléját átteszik az ezres napra. Duisburgban olyannyira az olimpiai selejtezést tartják szem előtt, hogy a szokásos vb-programot is megváltoztatták ennek érdekében. Ezért cserélték fel az ötszázas és az ezres női négyes időbeosztását. Így szinte minden úgy zajlik majd, mint egy év múlva Pekingben.
A kvalifikáció sajátossága – szemben például az atlétikával és az úszással –, hogy kajak-kenuban nem adott időeredményt, hanem helyezést kell elérni. Ráadásul az adott távon nem magának, hanem nemzetének szerez indulási jogot a világbajnoki résztvevő. A legérzékletesebb példával élve tehát attól, hogy most Kovács Katalin indul női egyes ötszáz méteren, és minden valószínűség szerint szerez kvótát, automatikusan még nem kell őt nevezni ebben a számban az olimpián.
A kajak-kenu közelmúltbeli sikerei alapján hajlamosak vagyunk bagatellizálni a kvalifikáció jelentőségét. Éppen ezért nem árt szem előtt tartani, hogy a négy évvel ezelőtti, gainesville-i világbajnokságon a magyar versenyzők három számban sem tudtak indulási jogot szerezni. Férfi kajak egyes ötszáz és ezer méteren, valamint kajak kettes ötszáz méteren. (Ezekben az olimpia évében az Európa-bajnokságon kellett és lehet majd most is pótvizsgázni.)
Angyal Zoltán szövetségi kapitány szerint most két futam lehet kérdéses: „A nevezéseket elnézve úgy gondolom, tíz számban nem jelenthet gondot a pekingi részvétel kiharcolása. Férfi K–1 és C–1 500 m-en azonban óriási csatára számítok, itt nagyon nehéz lesz elérni ezt a célt.” Némi magyarázatként hozzátehetjük, pillanatnyilag egyértelmű, hogy a férfi K–1 500 méter mezőnye a legsűrűbb, kenu egyesben pedig ezen a távon Sáfrán Mátyás mégiscsak újonc.
A kvalifikáción túl jó lenne a szokásos szintet tartani, azaz öszszességében hat-hét aranyérmet – ezek közül hármat olimpiai távon – szerezni. Ezúttal is várhatóan a hölgyek húzzák majd a csapatot, érdekes módon náluk egy-egy kicsúszott ezüstnek, bronznak meszszebbre mutató következményei lehetnek, mint a férfiaknál. Náluk egyértelműen az aranyérem a mérce, aki ettől elmarad, az gondolkodásra készteti edzőjét és a szövetségi kapitányt is a jövőre nézve. Ugyanakkor – továbbra is olimpiai számítás szerint – három arany sem garancia arra, hogy egy év múlva minden változatlan marad.
A vb programja. Csütörtök: 1000 m-es, valamint női K–4 500 m-es elő- (8.00-tól) és középfutamok (13.30). Péntek: 500 m-es, valamint női K–4 1000 m-es elő- (9.00) és középfutamok (15.00). Szombat: 200 m-es elő- és középfutamok (8.00), 1000 m-es, valamint női K–4 500 m-es döntők (15.00). Vasárnap: 200 (9.00) és 500 m-es, valamint női K–4 1000 m-es döntők (15.30).
Az ukrán hatóságok szerint saját magát verte meg egy fiú a kényszersorozás során - videó
