Egyedül kenusként az Atlanti-óceánon

Várhatóan vasárnap indul útnak Rakonczay Gábor, aki a világon elsőként és egyedül kíván átkelni kenuval az Atlanti-óceánon.

TK
2011. 12. 12. 18:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vitéz nevű, egyszemélyes óceáni kenut Fa Nándor tervezte és építette.

Rakonczay Gábor szándéka az, hogy Portugáliából a Kanári-szigetekig evez, majd az óceánon való átkelés után a Karib-szigeteki Antiguához érkezik tervek szerint április 10-én. A sportember a távot kísérőhajó, motor és vitorla nélkül szeretné teljesíteni. Úgy tervezi, hogy a Kanári-szigetekig 1200 kilométert tesz meg húsz nap alatt, az óceánátkelési szakaszban pedig 5200 kilométert nyolcvan nap alatt. A megfelelő mennyiségű ivóvizet speciális kézi víztisztítóval állítja elő, melyet naponta 30-40 percig kell működtetni. Az úton egyebek mellett konzerveket, energiaszeleteket, táplálék-kiegészítőket, vitaminokat, csokoládét eszik majd – mondta Rakonczay Gábor a sajtó képviselőinek rendezett hétfői tájékoztatón Budapesten.

Terve az, hogy naponta 14-16 órát evez, 4-6 órát alszik, a fennmaradó időben a többi között eszik, vizet készít, navigál és tisztálkodik. Az energiaellátást napelemmel szeretné biztosítani. Vállalkozása során elsősorban az áramlás és a széltérkép alapján megszerkesztett útvonalat kívánja követni egy GPS Chart Plotter segítségével, de a fedélzeten megtalálhatók lesznek a papír térképek és a hagyományos navigációs eszközök is.

A kenust felesége, Rakonczay Viktória látja el meteorológiai információkkal. A sportember az Atlanti-óceánt átevező első magyar páros férfi tagja, több ezer mérföld óceáni tapasztalattal és három óceánátkeléssel a háta mögött.

Feleségével 2006-ban döntöttek úgy, hogy végzős egyetemistaként halasztanak egy évet tanulmányaikból, és megvalósítják gyermekkori álmukat: áteveznek az Atlanti-óceánon. Több mint ötven napot töltöttek szinte teljes magányban, mire kikötés nélkül, felváltva leevezték a Kanári-szigetek és a Karib-térségben fekvő Antigua partjai közötti 5200 kilométert. A partot éréssel vegyes párosként világrekordot döntöttek.

Washingtonban a National Geographic Adventure Az év kalandja (Best of 2008 Adventure) díjjal ismerte el a teljesítményüket, Londonban felkerültek a Guinness World Records listájára. Az általuk tervezett Tűzhangya itthon elnyerte a Magyar Formatervezési Díjat; a hajót Budapesten a Magyar Iparművészeti Múzeumban, Bécsben pedig a Vienna Boat Show-n láthatta a nagyközönség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.