A szokatlanul meleg idei tél miatt az Ottawában működő 7,8 kilométeres Rideau Canal nevű szabadtéri korcsolyapálya az egyik legrosszabb szezonját zárta az elmúlt 42 évet tekintve: mindössze 28 napig üzemelt. A dél-kanadai Winnipeg városában pedig a természetes jégpályák mintegy fele ki sem nyitott a télen, mivel az Assiniboine folyó nem fagyott be rendesen.
Az Environmental Research Letters című folyóiratban közölt tanulmány szerint a helyzet csak súlyosbodni fog a jövőben. A montreali Concordia és McGill Egyetemek szakemberei szerint az elmúlt fél évszázadban „jelentősen csökkent a szabadtéri korcsolyaidények hossza” az ország számos területén. A kutatók meteorológiai adatok alapján számították ki az egyes szezonok kezdődátumát és hosszát, majd megnézték, hogy az 1950-es évek óta miként változtak azok a globális felmelegedés figyelembevételével.
A kutatók számításai szerint ha a nappali hőmérséklet nem haladja meg a mínusz öt Celsius-fokot három napon át, akkor már elegendő jégréteg képződik a szabadtéri pályákon a szezon hivatalos megnyitásához. Száznegyvenkét meteorológiai állomás adatai alapján a kanadai prérin és az ország délnyugati régiójában csökkent leginkább a korcsolyaidények hossza.
Szakértői előrejelzések szerint a következő néhány évtizedben az ország legnyugatibb részén elterülő Brit-Columbia és a délnyugat-kanadai Alberta tartományokban teljesen el fognak tűnni a szabadtéri jégpályák. „Ahogy egyre közeledünk majd a század közepe felé, úgy az ország déli felének nagy részén már nem lesznek olyan napok, amelyek elég hidegek lesznek egy szabadtéri pálya befagyásához” – mondta a kutatók egyike.
Mint hozzátette: a Calgaryhoz, Montrealhoz és Torontóhoz hasonló városok a jövőben kénytelenek lesznek mesterségesen befagyasztani szabadtéri pályáikat.
A tanulmány emlékeztetett arra, hogy annak idején – a legtöbb kanadaihoz hasonlóan – a hokilegenda Wayne Gretzky is a hátsó kertjükben lévő szabadtéri pályán kezdett el korcsolyázni.