Öcsiből Pancho, avagy Madrid bevétele

A Száguldó Őrnagyot 55 éve szerződtette Santiago Bernabéu, a királyi klub elnöke.

Magyar Nemzet
2013. 08. 12. 2:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öcsi akkor éppen Bordigherában lakott, pár kilométerre a francia határtól, és bár több nagy klub is kokettált a FIFA által két évre eltiltott balösszekötővel, sőt, az Internazionaléval előszerződése is volt, az egyre jobban gömbölyödő pocak s a lassan másfél éves kihagyás végül elriasztotta az olasz klubokat, miként a szintén érdeklődő Manchester Unitedet is. A Vörös Ördögök még nem tértek magukhoz a pár hónappal korábban elszenvedett müncheni sokkból, a repülőgép-katasztrófából, amelyben odaveszett a csapat színe-virága. Csakhogy Puskás – akkor még – nem beszélt angolul, s a szigorú szigetországi futballtörvények sem tették lehetővé a leigazolását.

A háttérben azonban gőzerővel dolgozott Östreicher Emil, a Honvéd korábbi szakosztályvezetője, az 1956-1957-es dél-amerikai túra szervezője, vezetője, pénztárosa, aki akkor már – de facto – a Real Madrid menedzsere volt. „Don Emilio” kitartóan rágta Santiago Bernabéu klubelnök fülét, hogy szerződtesse le Puskást, nem fogja megbánni.

José Samitier, a Real Madrid technikai titkára – korábbi Barcelona-legenda – hevesen ellenezte Puskás leigazolását, s ezzel nem volt egyedül, hiszen Luís Antonio Carniglia, a Madrid akkori edzője sem szimpatizált Öcsivel. (Carniglia ellenszenvének a múlt ködébe vesző gyökerei voltak. 1947-ben a Ferencváros Mexikóban túrázott, és Opata Zoltán edző a vendégszereplésre kölcsönjátékosokat is vitt magával, jelesül a húszéves Puskást és Mészáros Józsefet – „Dodót” – a Kispestből, valamint Szusza Ferencet az Újpestből. A Fradi azon a túrán történelmi belső hármassal – Szusza, Sárosi dr., Puskás – rohamozta a mexikói ellenfelek, többek között a guadalajarai Atlas kapuját. Azét az Atlasét, amelyben 1946 és 1951 között Carniglia is játszott, s bizony a július 31-i, 2:2-es Atlas–Fradi meccsen Öcsi jó néhányszor megbolondította az öregedő Carnigliát. És tizenegy évvel később, a nehezen felejtő argentin úgy érezte, most vissza lehet adni a kölcsönt.

Östreicher szívós „aknamunkája” azonban célba ért. Augusztus elején Öcsi telefonhívást kapott a Honvéd egykori szakosztályvezetőjétől, a Real Madrid aktuális klubtitkárától, hogy érkezik a repülőjegy, Bernabéu várja Madridban.

A szerződést augusztus 11-én írták alá. Bernabéu – aki vérbeli francoista volt, 1938-ban 43 évesen önkéntesként beállt a falangisták hadseregébe, s harcolt az anarchokommunista ellenséggel – és Öcsi párbeszéde sajátságos volt. Az elnök spanyolul, Puskás magyarul mondta a magáét, de jelbeszéddel tökéletesen megértették egymást. Puskás elmutogatta, hogy záros határidőn belül megszabadul jókora pocakjától, Bernabéu ezt tudomásul vette, s aláírták a négy évre szóló szerződést. Bernabéu négy évre előre kifizette az összességében 100 ezer dolláros aláíráspénzt – ahogy olvashatjuk Szöllősi György kiváló Puskás-monográfiájában –, mai szemmel nézve hihetetlen bizalom jele volt ez a történelmi gesztus.

Ch. Gáll András

A teljes cikket keresse a Magyar Nemzet hétfői számában!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.